Առաջարկում եմ իմ և Նիկոլ Փաշինյանի մասնակցությամբ անցկացնել Քննիչ հանձնաժողովի բաց, հանրային նիստ. Դավիթ Տոնոյան 04/25/2023 10:47 | Քաղաքական
ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանի պաշտպանական խումբը տարածել է նրա հայտարարությունը, որում ասվում է.
«Հաշվի առնելով ԱԺ Քննիչ հանձնաժողովի (ՔՀ) նախագահի հայտարարությունը` հանձնաժողովի աշխատանքին իմ մասնակցության «վերապահման» վերաբերյալ, ինչպես նաև լրատվամիջոցներից ստացված բազմաթիվ հարցադրումները, ներկայացնում եմ մոտեցումներս ՔՀ գործունեության և իմ մասնակցության վերաբերյալ:
Իրավունքներիս և ազատություններիս անհեթեթ մեղադրանքով սահմանափակված լինելու պայմաններում և անձնապես, և իրավական առումով բացառում եմ մասնակցությունս ԱԺ ՔՀ աշխատանքներին:
Պատճառներից կարևորագույնն այն է, որ 44-օրյա ռազմական գործողություններին վերաբերող, դրանց նախորդող, ինչպես նաև հաջորդող տեղեկատվությունը դասակարգված է, որին չեմ կարող տիրապետել անհիմն և ապօրինի կալանքի պատճառով:
Հանձնաժողովում հարցադրումներին ստույգ և լիարժեք փաստերով պատասխանելու համար անհրաժեշտ է լիարժեք տիրապետել նշված տեղեկատվությանը, որն ինձ հասանելի չէ, քանի որ 2020 թվականի նոյեմբերի 20-ից որևէ առնչություն չունեմ ՊՆ գործունեության հետ, ինչպես նաև շուրջ 1 տարի 7 ամիս մեկուսացված եմ՝ շինծու քրեական գործով։
Արգելանք է դրված նաև լրատվամիջոցների հետ իմ անմիջական շփման վրա, այդպիսով սահմանափակված է անգամ թույլատրելիության սահմաններում լրագրողների միջոցով հանրության հարցադրումներին արձագանքելու հնարավորությունս:
Անկախ փորձագետների և ԱԺ ընդդիմադիր խմբակցությունների ներկայացուցիչների բացակայությունը ՔՀ նիստերին ոչ միայն հարցեր է առաջացնում վերջինիս աշխատանքի անկողմնակալության վերաբերյալ, այլեւ պարարտ հող է հանդիսանում քաղաքական շահարկումների, զրպարտանքների և դիլետանտական բամբասանքների շարունակության համար:
Վերջապես, ՔՀ նախագահող անձը չի կարող անաչառ լինել իր գնահատականներում՝ հաշվի առնելով 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ից հետո իմ և Զինված ուժերի հասցեին իր կողմից արված անպատասխանատու հայտարարությունները, որոնց մասամբ արձագանքել էր Պաշտպանության նախարարությունը` 2020թ․ նոյեմբերի 17-ին եւ 2020թ․ նոյեմբերի 19-ին։
2021 թվականի հունվարին Մեդիամաքսին տված հարցազրույցում թույլատրելիի սահմաններում անդրադարձել եմ 44-օրյա պատերազմին վերաբերող հարցերին։ Ինչպես ասել եմ դեռևս 2020թ. նոյեմբերի 20-ի իմ ուղերձում, պատրաստ եմ կրել իմ բաժին պատասխանատվությունը: Ուստի առաջարկում եմ իմ և Նիկոլ Փաշինյանի մասնակցությամբ անցկացնել Քննիչ հանձնաժողովի բաց, հանրային նիստ, որի ընթացքում կպատասխանենք հանրությանը հետաքրքրող բոլոր հարցերին»:

Давид Тоноян предложил провести открытое заседание следственной комиссии, в котором примут участие он и Пашинян 04/25/2023   11:23  |  Лента новостей
Бывший министр обороны Армении исключает свое участие в работе парламентской комиссии по расследованию обстоятельств 44-дневной войны. Об этом говорится в распространенном экс-главой Минобороны РА заявлении.
"Одна из главнейших причин заключается в том, что информация о 44-дневных боевых действиях, предшествующих и последующих событиях классифицирована, и я не могу располагать ею из-за безосновательного и незаконного нахождения под стражей", - говорится в заявлении.
В заявлении также отмечается, что для того, чтобы  представить точные данные и факты при ответах на вопросы комиссии, нужно располагать соответствующей информацией, между тем он с 20 ноября 2020 года не имеет никакого отношения к деятельности МО. Помимо этого, как указывается в заявлении, 1 год и 7 месяцев находится в изоляции "по сфабрикованному уголовному делу".
По словам экс-министра обороны, наложен также запрет и на его непосредственное общение со СМИ, что ограничивает его возможность в пределах допустимого  через журналистов реагировать на волнующие общественность вопросы
"Отсутствие на заседаниях комиссии независимых экспертов и представителей оппозиционных фракций не только порождает вопросы об объективности ее работы, но и создает благодатную почву для продолжения политических спекуляций, клеветы и дилетантских сплетен. И наконец,  председательствующий в комиссии не может быть непредвзятым в своих оценках с учетом с учетом его безответственных заявлений в мой адрес и в адрес Вооруженных сил после 9 ноября, на которые частично отреагировало Минобороны 17 ноября и 19 ноября 2020 г", - отмечается в заявлении экс-министра.
Тоноян напомнил, что в интервью Медиамакс в январе 2021 года он в пределах допустимого коснулся вопросов относительно 44-дневной войны.
"Как я уже заявлял в своем послании 20 ноября от 2020 года, я готов нести свою долю ответственности. Поэтому предлагаю провести открытое, публичное заседание следственной комиссии с моим участием и участием Никола Пашиняна, в ходе которого я отвечу на все интересующие общественность вопросы", - говорится в заявлении.