Ադրբեջանը Հայաստանին 8 գյուղ հանձնելու պահանջ է ներկայացրել՝ ՄԱԿ-ի քննարկումների ժամանակ 04/25/2023 14:02 | ԼՐԱՀՈՍ
ՄԱԿ-ում Ադրբեջանի մշտական ներկայացուցիչ Յաշար Ալիևը հայտարարել է, որ հարաբերությունների լիարժեք կարգավորման համար Երևանը պետք է կատարի ութ պայմանը։
Նա այդ պայմանները հնչեցրել է Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բաց բանավեճի ժամանակ։ Այս մասին հայտնում է Интерфакс-Азербайджан-ը։
Ըստ նրա՝ «Հայաստանը պետք է. կատարի միջազգային իր պարտավորությունները, Ադրբեջանի տարածքից ամբողջությամբ դուրս բերի իր զինված ուժերը, վերադարձնի Ադրբեջանի դեռևս «օկուպացված» ութ սահմանամերձ գյուղերը, դադարեցնի և զերծ մնա տարածքային պահանջներից, անօրինական գործողություններից և ապատեղեկատվությունից, վերջ դնի ականային ահաբեկչությանը, լույս սփռի մի քանի հազար ադրբեջանցիների ճակատագրի վրա, որոնք անհետացել են հակամարտության ընթացքում, փոխհատուցի Ադրբեջանին պատճառված վնասը, բարեխղճորեն վարի բանակցությունները խաղաղության պայմանագրի կնքման և երկու պետությունների միջև սահմանի սահմանազատման շուրջ»։
Նկատենք, որ առ այս պահը Ադրբեջանն է խախտում իր միջազգային պարտավորությունները, արհամարհում իր իսկ ղեկավարի ստորագրությամբ վավերացված նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթի պայմանները, դիմում ռազմական ագրեսիայի։

Оккупант снова посягает на чужие земли: Азербайджан требует от Армении восемь приграничных сел 04/25/2023 14:27 | Лента новостей
Постоянный представитель Азербайджана в ООН Яшар Алиев заявил о необходимости выполнения Ереваном восьми условий для полной нормализации отношений, передают местные СМИ.
Эти условия он озвучил в ходе открытых прений Совета безопасности ООН в Нью-Йорке.
"Армения должна: соблюдать свои международные обязательства, полностью вывести свои вооруженные силы с территории Азербайджана, вернуть все еще "оккупированные" восемь приграничных сел Азербайджана, прекратить и воздерживаться от территориальных претензий, незаконной деятельности и дезинформации, положить конец минному терроризму, пролить свет на судьбу нескольких тысяч азербайджанцев, пропавших без вести в ходе конфликта, возместить ущерб, причиненный Азербайджану, и добросовестно вести переговоры о заключении мирного договора и делимитации границы между двумя государствами", - приводят слова Алиева СМИ.
Отметим, что Азербайджан ведет себя как серийный нарушитель. Баку попирает свои международные обязательства, игнорирует условия трехстороннего заявления, подписанного им же, прибегает к вооруженной агрессии. Нет ни одного пункта трехстороннего заявления, который Баку не нарушил – систематическое нарушение режима прекращения огня, оккупация территорий Армении, незаконная блокировка Лачинского коридора, удерживание армянских военнопленных, препятствование открытию региональных коммуникаций.