Ի լուր աշխարհի փոխանցում ենք մեր հաստատակամությունը, որ այլևս երբեք թույլ չենք տալու, որ նման ողբերգությունները կրկնվեն. Վանեցյան 04/24/2023   10:00  |  Քաղաքական
Այսօր ոչ միայն սգում ենք ու ոգեկոչում միլիոնավոր հայրենակիցների հիշատակը, այլև ի լուր աշխարհի փոխանցում  մեր հաստատակամությունը, որ այլևս երբեք թույլ չենք տալու, որպեսզի նման ողբերգությունները կրկնվեն։ Նման արձանագրմամբ է հանդես եկել «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանը:
«Այսօր մենք ոգեկոչում ենք Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը։
108 տարի առաջ այս օրը, բնիկ ժողովուրդներին սպանդի ենթարկելով, ազգային պետություն կառուցելու քաղաքականությունը Թուրքիայում հասավ բարձրակետին։ Այդ քաղաքականության արդյունքում միլիոն ու կես հայեր սպանվեցին, իսկ մյուսները վտարվեցին իրենց հայրենի բնօրրանից։
Այսօր մենք ոչ միայն սգում ենք ու ոգեկոչում միլիոնավոր հայրենակիցների հիշատակը, այլև ի լուր աշխարհի փոխանցում ենք մեր հաստատակամությունը, որ այլևս երբեք թույլ չենք տալու, որպեսզի նման ողբերգությունները կրկնվեն։
Հայոց ցեղասպանությունից մեկ դար անց՝ իր պատմական հայրենիքում ապրող հայ ժողովրդի մեկ այլ հատվածն այսօր էլ կանգնած է ցեղասպանության ու տեղահանության վտանգի առաջ։ Կասկած չկա, որ Հայաստանի, Արցախի ու Սփյուռքի միասնության պարագայում թշնամին, որքան էլ իրեն հաղթած ու ուժեղ պատկերացնի, չի կարողանալու կոտրել մեր ազգային ոգին, սեփական հայրենիքում ապրելու և արարելու մեր աստվածատուր իրավունքը։
Ուստի ապրիլի 24-ի խորհուրդը մեկն է․ ոգեկոչելով անմեղ զոհերի հիշատակը՝ մենք մեր միասնության ձայնն ենք բարձրացնում։ Խորապես համոզված եմ, որ այդ միասնությունը մեզ դարձնելու է ավելի ուժեղ ու տոկուն, զորացնելու և զարգացնելու է մեր Հայրենիքը՝ երաշխավորելով մեր ժողովրդի անվտանգությունն ու բարեկեցիկ ապագան», - նշված է ուղերձում:։
14:15 19/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՄարդն ասում է՝ ամեն ինչ ձախողել եմ ու մնալու եմ իմ պաշտոնին. Վանեցյան (տեսանյութ)
14:44 10/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանը փորձում է օր առաջ լուծել իր անվտանգ ու ինքնաբավ ապագայի խնդիրը. Վանեցյան

Враг не сможет сломить наш национальный дух, Богом данное нам право жить и созидать на своей Родине: Ванецян призвал соотечественников к единству 04/24/2023   14:09  |  Политика
Председатель партии "Отечество", бывший директор СНБ Армении Артур Ванецян направил послание в связи с 108-й годовщиной Геноцида армян в Османской империи. В послании, в частности, говорится:
"Сегодня мы воздаем дань памяти жертвам Геноцида армян.108 лет назад в этот день, подвергнув уничтожению коренные народы, политика построения национального государства в Турции достигла пика. В результате этой политики полтора миллиона армян были убиты, а остальные депортированы со своей Родины.
Сегодня мы не только скорбим и чтим память миллионов наших соотечественников, но и возвещаем миру о нашей непоколебимости – мы больше никогда не допустим повторения подобных трагедий.
Другая часть живущего на своей исторической родине армянского народа спустя век после Геноцида армян стоит перед угрозой геноцида и депортации. Нет сомнений, что в случае единства Армении, Арцаха и Диаспоры враг, каким бы победившим и сильным не представлял себя, не сможет сломить наш национальный дух, Богом данное нам право жить и созидать на своей Родине.
Поэтому у 24 апреля есть один завет: воздавая дань уважения памяти невинных жертв, мы должны заявить о нашем единстве. Я глубоко убежден, что это единство сделает нас более сильными и стойкими, будет способствовать наращиванию мощи и развитию нашей Родины, гарантируя безопасность и обеспеченное будущее нашего народа".