Ադամ Շիֆն Արցախի անկախությունն ու ինքնիշխանությունը ճանաչող օրինագիծ կներկայացնի Կոնգրես 04/24/2023   10:46  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԱՄՆ Կոնգրեսի Հայկական հարցերով խմբի փոխնախագահ Ադամ Շիֆը Կոնգրես կներկայացնի օրինագիծ, որով կոչ է արվում ճանաչել Արցախի անկախությունը և ինքնիշխանությունը, ինչպես նաև դատապարտել Ադրբեջանի ագրեսիան: Այս մասին կոնգրեսականը հայտնել է «Ասպարեզ»-ին տված հարցազրույցում:
«Վաղն առավոտյան ես կներկայացնեմ օրինագիծ՝ ճանաչելու Արցախը, Արցախի անկախությունը և ինքնիշխանությունը: Սրանով ԱՄՆ-ն պաշտոնապես կճանաչի Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը», - ասել է Ադամ Շիֆը:
Կոնգրեսականը նաև մտահոգություն է հայտնել Ադրբեջանի կողմից նախապատրաստվող հնարավոր ագրեսիայի առնչությամբ:
«Ես չափազանց մտահոգված եմ, որ Ադրբեջանը հերթական պատերազմն է ծրագրում Արցախի դեմ, հերթական պատերազմը հենց Հայաստանի դեմ, և կարծում եմ, որ սա հզոր ուղերձ կլինի Բաքվի դիկտատորին, որ երկկուսակցական հիմունքներով Կոնգրեսը սատար կկանգնի Արցախի ժողովրդի իրավունքներին», - նշել է Շիֆը՝ շեշտելով, որ Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակմանը պետք է վերջ դրվի:
Կոնգրեսի Հայկական հարցերով խմբի փոխնախագահը նաև արձանագրել է, որ շրջափակման հետևանքով ստեղծված մարդասիրական ճգնաժամն ավելի է վատթարանում: Իրավիճակի վրա ազդելու համար Շիֆը կարևոր է համարել բոլոր կոնգրեսականների ներգրավումը՝ ԱՄՆ վարչակազմի վրա ճնշում գործադրելու համար:
«Վարչակազմը պետք է անի ավելին, քան խոսել բարոյապես համարժեք տերմիններով: Այստեղ բարոյական համարժեքություն չկա: Բռնություններից և սադրանքից զերծ մնալու կոչերը երկու կողմերին ուղղելն օգուտ չի բերում, երբ միայն մեկ կողմն է ագրեսորը, և դա Բաքուն է», - շեշտել է Շիֆը:
10:47 07/03/2023Արցախցի ոստիկանների սպանությունից հետո է՛լ ավելի մեծ անհրաժեշտություն է առաջանում պատժամիջոցներ սահմանել Ադրբեջանի դեմ. Ադամ Շիֆ
11:13 29/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄինչև չվերադարձնենք բազմաթիվ գերիներին, հանգիստ չեմ լինի. Ադամ Շիֆ
11:46 02/10/2021  |  ՄեկնաբանությունՄենք պետք է օգտագործենք մեր տրամադրության տակ եղած յուրաքանչյուր գործիք `ապահովելու Հայաստանի և Արցախի ժողովրդի խաղաղությունը.Ադամ Շիֆ
12:12 03/09/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԵս միշտ կկանգնեմ Արցախի և հայ ժողովրդի կողքին՝ պահանջելով անվտանգություն և ինքնորոշում Արցախի համար.Ադամ Շիֆ
14:01 31/07/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդամ Շիֆը կարևորել է ԵԱՀԿ ՄԽ դերի մեծացումն ու հայ-ամերիկյան հարաբերությունների զարգացումը

В Конгресс США представят законопроект о признании независимости и суверенитета Арцаха 04/24/2023   11:15  |  Лента новостей
Заместитель председателя комиссии по армянским вопросам Конгресса США Адам Шифф представит законопроект, призывающий к признанию независимости и суверенитета Арцаха, а также осуждению агрессии Азербайджана. Об этом конгрессмен сообщил в интервью изданию "Аспарез".
"Завтра утром я представлю законопроект о признании Арцаха, независимости и суверенитета Арцаха. Тем самым США официально признают право народа Арцаха на самоопределение", - сказал Адам Шифф.
Конгрессмен также выразил обеспокоенность по поводу готовящейся Азербайджаном возможной агрессии.
"Я крайне встревожен тем, что Азербайджан планирует очередную войну против Арцаха, очередную войну против самой Армении. Полагаю, что это станет мощным месседжем бакинскому диктатору о том, что на двухпартийной основе Конгресс поддержит права народа Арцаха", - отметил Шифф, подчеркнув, что блокаде Арцаха должен быть положен конец.
Он констатировал, что гуманитарный кризис, вызванный блокадой, усугубляется. Шифф считает важным участие всех конгрессменов для оказания давления на администрацию США.
"Администрация должна делать больше...Призыв к воздержанию от насилия и провокаций, адресованные двум сторонам, не приносят пользы, когда агрессором является одна сторона, и это Баку", - подчеркнул Шифф.
21:17 23/04/2023  |  Лента новостейМИД Армении призвал РФ, наконец, выполнить свое обязательство и ликвидировать незаконную блокаду Лачинского коридора
18:09 23/04/2023  |  Лента новостейСовбез Арцаха выступил с заявлением в связи с перекрытием Азербайджаном моста в Лачинском коридоре и установкой там КПП