Արցախը դիմում է Եռակողմ հայտարարության կողմերին՝ հատկապես ՌԴ-ին. ԱՀ ԱԽ անդամները հայտարարությում են արել 04/23/2023 17:51 | Քաղաքական
Այսօր հրավիրել եմ Անվտանգության խորհրդի հրատապ նիստ՝ քննարկելու Արցախը Հայաստանի հետ կապող Լաչինի միջանցքի՝ Ադրբեջանի կողմից արգելափակման և անցակետի տեղադրման հարցը: «Փաստինֆո»-ի տեղեկացմամբ՝ այս մաին հայտնում են Արցախի նախագահի աշխատակազմից:
ԱՀ Անվտանգության խորհրդի բոլոր անդամներս միաձայն ընդունել ենք հայտարարություն, որում, մասնավորապես, նշված է.
«Ընդգծելով, որ Արցախի ողջ ժողովուրդը ժամանակին հավատացել է 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության և ՌԴ կողմից տրամադրված անվտանգության երաշխիքներին և վերադարձել Հայրենիք ու անցել բնականոն կյանքի կազմակերպմանը,
Շեշտադրելով, որ Եռակողմ հայտարարության ստորագրումից ի վեր Ադրբեջանը բազմաթիվ անգամ խախտել է տվյալ փաստաթղթի տարբեր դրույթներ՝ սպանելով Արցախի բնակիչների, բռնազավթելով նոր տարածքներ, իսկ 2022թ. դեկտեմբերի 12-ից՝ արդեն 133 օր շարունակ Արցախի ժողովրդին պահելով շրջափակման, 104 օր շարունակ՝ էլեկտրամատակարարումից, իսկ 67 օր շարունակ՝ գազամատակարարումից զուրկ պայմաններում,
Ողջունելով ՌԴ ղեկավարության կողմից բազմիցս արտահայտված դիրքորոշումը՝ Արցախի ժողովրդի անվտանգության երաշխիքների շարունակականության ու ամրության, ինչպես նաև Լաչինի միջանցքում ադրբեջանական անցակետի տեղադրման անընդունելիության վերաբերյալ,
Բացարձակորեն անընդունելի համարելով Արցախը Հայաստանի հետ կապող՝ ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի պատասխանատվության տիրույթում գտնվող Լաչինի միջանցքի արգելափակումը և ապրիլի 23-ին այնտեղ անցակետի տեղադրումն Ադրբեջանի կողմից,
Արձանագրելով, որ այդ քայլով Արցախի ժողովուրդը վերջնականապես դարձել է պատանդ Ադրբեջանի ձեռքում՝ էթնիկ զտման աճող ռիսկով, իսկ Եռակողմ հայտարարության հետագա գործունեությունը լրջորեն վտանգված է՝
Դիմում ենք Եռակողմ հայտարարության կողմերին և հատկապես Ռուսաստանի Դաշնությանը՝ անհապաղ քննարկումներ սկսելու Արցախի շրջափակման վերացման, ադրբեջանական անցակետի տեղադրման կանխարգելման և Արցախի ժողովրդի անվտանգության իրական երաշխիքների ապահովման շուրջ.
Ակնկալում ենք ամենակարճ ժամկետում գործուն քայլեր Արցախի ժողովրդի առջև ծագած անվտանգային և հումանիտար հիմնախնդիրների լուծման ուղղությամբ, որոնց բացակայությունը թույլ կտա Արցախի իշխանություններին ու ժողովրդին որոշելու իրենց հետագա անելիքները»։

Совбез Арцаха выступил с заявлением в связи с перекрытием Азербайджаном моста в Лачинском коридоре и установкой там КПП 04/23/2023   18:09  |  Лента новостей
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян сегодня созвал  экстренное заседание Совета безопасности для обсуждения вопроса блокирования Азербайджаном Лачинского коридора, связывающего Арцах с Арменией, и установки там пропускного пункта. Об этом президент Арцаха сообщил  на своей странице в Facebook.
Все члены Совета безопасности Республики Арцах единогласно приняли заявление, в котором, в частности, говорится:
«Подчеркивая тот факт, что весь народ Арцаха в свое время поверил Трехстороннему заявлению от 9 ноября 2020 года и гарантиям безопасности, предоставленным Российской Федерацией, и вернулся на Родину, начал налаживать нормальную жизнь;
Подчеркивая, что с момента подписания Трехстороннего заявления Азербайджан неоднократно нарушал различные положения данного документа, убивая жителей Арцаха, оккупируя новые территории, а с 12 декабря 2022 года удерживая народ Арцаха в блокаде на протяжении 133 дней, в условиях 104-дневного отсутствия электроснабжения, 67-дневного отсутствия газоснабжения;
Приветствуя озвученную неоднократно позицию руководства РФ о непрерывности и крепости гарантий безопасности народа Арцаха, равно как и неприемлемости установки Азербайджаном пропускного пункта в Лачинском коридоре;
Считая категорически неприемлемой блокаду Лачинского коридора, находящегося в зоне ответственности российских миротворческих сил, и установку там 23 апреля пропускного пункта азербайджанской стороной;
Фиксируя тот факт, что в результате этого шага народ Арцаха окончательно стал заложником в руках Азербайджана с возрастающим риском этнической чистки, а дальнейшее действие Трехстороннего заявление находится под серьезной угрозой:
Обращаемся к сторонам Трехстороннего заявления и особенно к Российской Федерации немедленно начать обсуждения по снятию блокады Арцаха, предотвращению установки азербайджанского пропускного пункта и обеспечению реальных гарантий безопасности для народа Арцаха.
Ожидаем в самый короткий срок действенных шагов по решению проблем безопасности народа Арцаха и гуманитарных вопросов, отсутствие которых позволит народу и властям Арцаха предпринять дальнейшие шаги".