ՊԵԿ-ը կանխել է անօրինական ճանապարհով ՀՀ սահմանով ոսկյա ձուլակտորի տեղափոխումը 04/21/2023 12:49 | Քրեական խրոնիկոն
Պետական եկամուտների կոմիտեի մաքսանենգության դեմ պայքարի վարչությունը շարունակում է անզիջում պայքարը Հայաստանի Հանրապետության պետական սահմանով ռազմավարական տեսակետից կարևոր հումքային ապրանքների անօրինական տեղափոխման ուղղությամբ: «Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ հայտնում են ՊԵԿ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից։
Օրերս Մաքսանենգության դեմ պայքարի վարչության և ՊԵԿ Արևմտյան մաքսատուն վարչության ուղևորների մաքսային հսկողության բաժնի աշխատակիցները, «Արմենիա Միջազգային Օդանավակայաններ» ՓԲ ընկերության «Զվարթնոց» օդանավակայանի ուղևորային համալիրի մաքսային հսկողության գոտում, համատեղ զննման են ենթարկել Թբիլիսից Երևան ժամանած Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացի Դ.Չ.- ին պատկանող ձեռքի ուղեբեռը։
Վերջինս, մաքսային հսկողության «կանաչ» ուղին հատելուց հետո, ուղեկցվել է տեսազննող սարքի մոտ: Զննվել է տվյալ քաղաքացու մոտ գտնվող պայուսակը: Արդյունքում, ուղևորի մոտ առկա շագանակագույն կտորե ուսապարկում, բացի անձնական օգտագործման իրերից, հայտնաբերվել է 1 կգ քաշով չհայտարարագրված ոսկեգույն մեկ ձուլակտոր, որը դրված է եղել թափանցիկ պոլիէթիլենային տոպրակում՝ ռուսատառ փաստաթղթի հետ միասին: Համաձայն ՌԴ քաղաքացու բանավոր հայտարարության, այն հանդիսանում է ոսկյա ձուլակտոր։ Զննության արդյունքում նույն ուսապարկում հայտնաբերվել է նաև 7 հատ ռուսերեն և 4 հատ վրացերեն լրացված փաստաթուղթ, որոնք էլ, ըստ Դ.Չ.-ի հայտարարության, հանդիսանում են հայտնաբերված ձուլակտորի փաստաթղթերը։
Փաստի առթիվ, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 292-րդ հոդվածի հատկանիշներով, կազմվել է մաքսանենգության դեպքի վերաբերյալ արձանագրություն, հայտնաբերված ձուլակտորը վերցվել է, իսկ կազմված նյութերն ուղարկվել են ՀՀ քննչական կոմիտե։

У прибывшего из Тбилиси в Ереван гражданина РФ обнаружили слиток золота(ВИДЕО) 04/21/2023   13:49  |  Криминальная хроника
Таможенники в ереванском аэропорту "Звартноц" при  досмотре ручной клади у гражданина России, прибывшего рейсом из Тбилиси в Ереван, обнаружили слиток золота. Об этом "ФактИнфо" стало известно из сообщения пресс-службы Комитета госдоходов Армении.
После того, как пассажир Д. Ч. прошел "зеленый" коридор таможенного контроля, его проводили к рентген-сканеру. При досмотре сумки упомянутого лица у него нашли незадекларированный слиток золотистого цвета весом в 1 кг, который был помещен в прозрачный полиэтиленовый пакет. Согласно заявлению гражданина РФ,  это слиток золота. При досмотре у пассажира были обнаружены также 7 документов на русском языке и 4 – на грузинском языке. Со слов Д. Ч. , это - сопроводительные документы к обнаруженному слитку.
По данному факту составлен протокол о случае контрабанде, обнаруженный золотой слиток изъят. Составленные материалы направлены в Следственных комитет.
13:08 30/01/2023  |  Лента новостейВ Армении пресечена попытка незаконного вывоза золотых украшений в Турцию и ОАЭ(ВИДЕО)
14:27 30/08/2021  |  Криминальная хроникаВ ереванском аэропорту пресекли попытку контрабандного провоза более 1 кг золотых изделий(ВИДЕО)
12:16 05/06/2020  |  Криминальная хроникаВ Полиции Армении отказали в возбуждении уголовного дела по следам публикаций о контрабанде сигарет