Հայաստանը նույնպես պատրաստ է, որ ՀՀ սահմանին ՀԱՊԿ դիտորդական առաքելություն տեղակայվի. Փաշինյան 04/20/2023 13:27 | ԼՐԱՀՈՍ
Ոչ միայն Ռուսաստանը, Հայաստանը նույնպես պատրաստ է, որ ՀՀ սահմանին ՀԱՊԿ դիտորդական առաքելություն տեղակայվի։ Այս մասին ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Մենք մեր մտահոգությունների շրջանակը գծել ենք և, ըստ էության, մեր մղումն այն է, որ հնարավոր առաքելությունը լինի արդյունավետ։ Սա կարևոր է և՛ Հայաստանի, և՛ ՀԱՊԿ-ի, և՛ տարածաշրջանի համար, մենք այդ ուղղությամբ շարունակում ենք աշխատել», - նշեց նա։
Անդրադառնալով ԵՄ դիտորդների աշխատանքին և համեմատականներ տանելով ՀԱՊԿ-ի հետ ՝ Փաշինյանն ասաց, որ պետք է տարբերել ՀԱՊԿ և ԵՄ առաքելությունները։ Նրա խոսքով՝ ՀԱՊԿ-ն ունի անվտանգային պարտավորություններ ՀՀ-ի նկատմամբ, ՀՀ-ն էլ ունի պարտավորություններ, որը մասնավորապես 2022 թվականին և՛ որպես նախագահող, և՛ որպես մասնակից երկիր լիարժեք կատարել է։
« ԵՄ առաքելությունը մի հարթության մեջ դնել ՀԱՊԿ առաքելության հետ՝ չի կարելի։ Հետևաբար, մեր ակնկալիքները ՀԱՊԿ առաքելությունից պետք է շատ ավելի բարձր լինեն, քան ԵՄ առաքելությունից»,- նշեց նա։
Դիտարկմանը, որ ԵՄ դիտորդները հասցեական գնահատական չեն տվել Տեղ համայնքում տեղի ունեցածի վերաբերյալ՝ Փաշինյանն արձագանքեց. «Կարծում եմ, որ ԵՄ հայտարարության մեջ էմոցիոնալ առումով գնահատական չկար, բայց քաղաքական շատ հստակ արձանագրում է արված այն մասին, որ 1991 թ. սահմանը պետք է պահպանվի, և մենք համաձայն ենք դրա հետ։ Դա նշանակում է, որ արձանագրվել է ՀՀ պետական սահմանի խախտումը»։

Армения тоже готова к размещению миссии ОДКБ: Пашинян указал на ожидания Еревана от Организации 04/20/2023   13:51  |  Лента новостей
Не только Россия, но и Армения готова к размещению миссии ОДКБ, заявил в беседе с журналистами в парламенте премьер-министр Армении Никол Пашинян.
"Мы обозначили рамки нашей обеспокоенности. Наше стремление заключается в том, чтобы миссия была эффективной. Это важно и для Армении, и для ОДКБ, и для региона. Мы продолжаем работать в этом направлении", - сказал Пашинян.
По словам премьера Армении, следует различать миссии ОДКБ  и ЕС. Как отметил он, ОДКБ имеет обязательства по обеспечению безопасности Армении, в свою очередь у Армении есть свои обязательства, в частности, в 2022 году Армения полноценно выполнила свои обязанности как председатель и член Организации.
"Не следует рассматривать миссию ОДКБ в одной плоскости с миссией ЕС. Следовательно, наши ожидания от миссии ОДКБ должны быть намного выше, чем от миссии ЕС", - указал он.
10:05 30/03/2023  |  Лента новостейАзербайджан готовит новую агрессию в регионе, ОДКБ также может быть вовлечена в войну – Тигран Абрамян