Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ 11 անձ այսօր տեղափոխվել են ՀՀ բժշկական կենտրոններ 04/19/2023 12:52 | ԼՐԱՀՈՍ
Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ Առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից ուռուցքային և սիրտ-անոթային համակարգի ծանր հիվանդություններ ունեցող 11 անձ այսօր, «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել է ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
«Արևիկ» բուժմիավորումում 4 երեխա գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում 6 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 2-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում։
Մինչ այսօր «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ընդհանուր 337 հիվանդ։

Красный Крест перевез еще 11 тяжелобольных пациентов из блокадного Арцаха в Армению 04/19/2023   13:29  |  Лента новостей
В связи с блокадой Арцаха сегодня при посредничестве Международного Комитета Красного Креста 11 пациентов с онкологическими заболеваниями и заболеваниями сердечно-сосудистой системы были перевезены в различные специализированные медицинские центры Республики Армения из ЗАО «Республиканский медицинский Центр» министерства здравоохранения Республики Арцах. Об этом сообщает Минздрав Арцаха.
10 пациентов, ранее направленных на лечение в Армению в рамках госзаказа, вместе с сопровождающими вернулись в Арцах.
4 детей находятся в отделении неонатологии и реанимации медобъединения “Аревик”.
6 пациентов находятся в реанимационном отделении ЗАО “Республиканский медицинский Центр”, 2-из них в крайне тяжелом состоянии.
До сегодняшнего дня при посредничестве и сопровождении Международного Комитета Красного Креста из Арцаха в Армению были перевезены 337 пациентов.