ԶՄՊԿ աշխատակցի սպանության գործը դատախազությունը վերցրել է ՔԿ-ից, այն կփոխանցվի ԱԱԾ 04/18/2023 14:47 | Քրեական խրոնիկոն
Ապրիլի 12-ին Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի պահնորդ Հայրապետ Մելիքսեթյանի սպանության գործը կփոխանցվի ԱԱԾ՝ ադրբեջանցի զինծառայողներին առնչվող վարույթին միացնելու պամար։ Համենայն դեպս, ինչպես ՀՀ քննչական կոմիտեից «Փաստինֆո»-ի հարցին ի պատասխան հայտնեցին, սպանության դեպքի վերաբերյալ քրեական վարույթը պահանջվել է Դատախազությունից ։
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 12-ին սպանվել է ԶՄՊԿ պահնորդ, 57-ամյա Հայրապետ Մելիքսեթյանը՝ պոչատար գնացող խողովակաշարի վրա աշխատանքներ իրականացնելիս։ Դիակի զննությամբ հայտնաբերվել են հրազենային վնասվածքներ՝ գլխի և կրծքավանդակի շրջանում։ Դեպքի վայրից վերցվել են նմուշներ, երկփողանի հրացան, որը հայտնաբերվել է տնակի մեջ, ինչպես նաև քննությանը հետաքրքրող այլ առարկաներ: Դեպքի առթիվ ՔԿ-ում նախաձեռնվել էր քրեական վարույթ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 155-րդ հոդվածի 1-ին մասի և 335-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով։
Անգամ ՔՊ-ական պատգամավոր Նարեկ Ղահրամանյանը հայտարարեց, որ ԶՄՊԿ աշխատակցին սպանել է ադրբեջանցին։ Անցած օրերի ընթացքում իրավապահ մարմինները չեն հերքել այս տեղեկությունը, սակայն պաշտոնապես միայն հայտարարվեց, որ ադրբեջանցի զինծառայողներ Ագշին Գաբիլի Բաբիրովը և Հուսեյն Ահլիմանի Ախունդովը կալանավորվել են ու նրանք մեղադրվում են ՀՀ պետական սահմանն ապօրինի հատելու և մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ, մաքսային հսկողությունից թաքցնելով, ՀՀ պետական սահմանով հրազեն և ռազմամթերք ապօրինի տեղափոխելու համար։ Հանրության մոտ կասկած էր ձեւավորվում, որ փորձ է արվում հայ պահնորդի սպանության գործը կոծկել, քանի որ առ այս պահը ադրբեջանցուն սպանության համար մեղադրանք չի առաջադրվել։ Իսկ Ն.Ղահրամանյան իրավապահների թերացումը համարեց ապացույցներ չունենալը՝ պնդելով, որ պահնորդի սպանությունն ադրբեջանցու կողմից կատարված լինելու մասին իր տեղեկությունը հավաստի է։
Պատգամավորի պնդումից հետո ՔԿ-ից հայտնեցին, որ գործը դատախազությունը պահանջել է. ամենայն հավանակնությամբ այն կփոխանցվի ԱԱԾ-ին, քանի որ ադրբեջանցիների կողմից սահմանն ապօրինի հատելու գործը քննվում է ԱԱԾ-ում։

Прокуратура забрала дело об убийстве сторожа ЗММК у СК, оно будет передано СНБ 04/18/2023   15:16  |  Криминальная хроника
Дело об убийстве сторожа Зангезурского медно-молибденового комбината(ЗММК) Айрапета Меликсетяна будет передано СНБ для объединения в одно производство с делом в отношении азербайджанского военнослужащего, проникшего на территорию Армении. Как сообщили в ответ на запрос "ФактИнфо" В СК, уголовное дело об убийстве затребовала прокуратура.Охранник Зангезурского медно-молибденового комбината найден застреленнымНапомним, 57-летний сторож ЗММК Айрапет Меликсетян, работавший на хвостопроводе,  был убит 12 апреля. При осмотре тела обнаружены огнестрельные ранения в голову и грудь. С места происшествия взяты образцы, изъяты двуствольное ружье и другие предметы, представляющие интерес для следствия.
По данному факту инициировано уголовное производство по ч.1 ст. 155 и ч.1 ст. 335 УК Армении.СК Армении выясняет обстоятельства убийства 56-летнего мужчины на сторожевом посту ЗММКПозже стало известно, что жители Капана обнаружили и поймали незаконно проникшего 10 апреля на территорию Армении второго азербайджанца, у которого был телефон убитого охранника.Сотрудника ЗММК убил азербайджанский солдат – депутат НС АрменииДепутат НС Армении Нарек Каграманян сегодня заявил, что охранника ЗММК убил азербайджанец, отметив, что имеющися у него сведения достоверные.Сотрудника ЗММК убил азербайджанский солдат – депутат НС АрменииРанее правоохранительные органы не опровергли эту информацию, однако официально было заявлено, что азербайджанские военнослужащие Агшин Бабиров и Гусейн Ахундов арестованы. Они обвиняются  в незаконном пересечении госграницы РА и незаконном провозе оружия и боеприпасов  через госграницу РА, совершенном группой лиц по предварительному сговору путем сокрытия от таможенного контроля.
В СК заявили, что дело затребовала прокуратура, по всей вероятности, оно будет передано СНБ, поскольку дело о незаконном пересечении границы расследуется в СНБ.