Ադրբեջանցի զինծառայողները կալանավորվել են. նրանց նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում 04/17/2023 12:28 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական գլխավոր վարչությունում նախաձեռնված քրեական վարույթով հսկող դատախազի կողմից բավարարվել է վարույթն իրականացնող քննիչի միջնորդությունը. 2023 թվականի ապրիլի 11-ին որոշում է կայացվել Ադրբեջանի Հանրապետության քաղաքացի Ագշին Գաբիլի Բաբիրովի նկատմամբ մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ ՀՀ պետական սահմանն ապօրինի հատելու և մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ, մաքսային հսկողությունից թաքցնելով, ՀՀ պետական սահմանով հրազեն և ռազմամթերք ապօրինի տեղափոխելու հանրորեն վտանգավոր արարքներ կատարելու համար հարուցել հանրային քրեական հետապնդում՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 469-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով և 340-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով: «Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ հայտնում են ՀՀ դատախազության հանրային կապերի բաժնից:
Նույն օրը վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից Ագշին Բաբիրովին ներկայացվել է մեղադրանք: Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանի որոշմամբ՝ մեղադրյալի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:
2023 թվականի ապրիլի 14-ին հսկող դատախազի կողմից բավարարվել է վարույթն իրականացնող քննիչի միջնորդությունը. որոշում է կայացվել Ադրբեջանի Հանրապետության քաղաքացի Հուսեյն Ահլիմանի Ախունդովի նկատմամբ մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ ՀՀ պետական սահմանն ապօրինի հատելու, մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ, մաքսային հսկողությունից թաքցնելով, ՀՀ պետական սահմանով հրազեն և ռազմամթերք ապօրինի տեղափոխելու և մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ ապօրինի հրազեն պահելու և փոխադրելու հանրորեն վտանգավոր արարքներ կատարելու համար հարուցել հանրային քրեական հետապնդում՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 469-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով, 340-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով և 335-րդ հոդվածի 2-րդ մասով: Նույն օրը վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից Հուսեյն Ախունդովին ներկայացվել է մեղադրանք: Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանի որոշմամբ մեղադրյալի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:

Двум гражданам Азербайджана предъявлено обвинение, они арестованы – Генпрокуратура Армении 04/17/2023   12:54  |  Криминальная хроника
Двум гражданам Азербайджана, незаконно вторгшимся на территорию Армении, предъявлено обвинение, они арестованы. Об этом "ФактИнфо" стало известно из сообщения Генпрокуратуры Армении.
"По уголовному производству, инициированному в Главном управлении Службы национальной безопасности Армении прокурор, осуществляющий надзор, удовлетворил ходатайство следователя: 11 апреля 2023 года принято решение о начале уголовного преследования в отношении гражданина Азербайджана Агшина Бабирова за незаконное пересечение государственной границы РА и  незаконный провоз оружия и боеприпасов через госграницу РА, совершенные группой лиц по предварительному сговору путем сокрытия от таможенного контроля.  Уголовное преследование возбуждено по п.2ч. 3 ст. 469 и п. 1 ч. 2 ст. 340 УК РА. В тот же день орган, осуществляющий производство, предъявил Агшину Бабирову обвинение. По решению суда общей юрисдикции Еревана в отношении обвиняемого избрана мера пресечения в виде заключения под стражу", - говорится в сообщении
В ведомстве также сообщили, что 14 апреля 2023 года прокурор удовлетворил ходатайство следователя: принято решение о начале уголовного преследования в отношении гражданина Азербайджана Хусейна Ахундова за незаконное пересечение государственной границы РА,  незаконный провоз оружия и боеприпасов через госграницу РА, а также незаконное хранение и перевозку, совершенные группой лиц по предварительному сговору путем сокрытия от таможенного контроля.  Уголовное преследование возбуждено по п.2 ч. 3 ст. 469 и п. 1 ч. 2 ст. 340 и ч.2 ст. 335 УК РА. В тот же день орган, осуществляющий производство, предъявил Хусейну Ахундову обвинение. По решению суда общей юрисдикции Еревана в отношении обвиняемого избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.