Գագիկ Բեգլարյանի, Սամվել Ալեքսանյանի, Հրանտ Դավթյանի ու նրանց հարազատների չհայտարարագրված տները Դուբայում. Hetq.am 04/17/2023 13:00 | ԼՐԱՀՈՍ
Արաբական թերակղզու տաք ավազների վրա վեր խոյացած Դուբայը, որը վերջին մի քանի տասնամյակում դարձել է աղմկոտ մեգապոլիս, դեպի իրեն է ձգում ոչ միայն սովորական տուրիստներին աշխարհի տարբեր անկյուններից, այլեւ հարուստներին, որոնք այստեղ գալիս են, մասնավորապես, մեծ ներդրումներ կատարելու: Անշարժ գույքի շուկան այդպիսի ներդրումների հրաշալի տեղ է: Փողերի հսկայական հոսքին նպաստում են Դուբայի եւ համանուն էմիրության ոչ թափանցիկ իրավասություն (jurisdiction) լինելը, իշխանությունների կողմից թույլ կարգավորումներն ու ներդրումների ծագումնաբանության հանդեպ անտարբերությունը: Գրում է Hetq.am-ը:
Դուբայը հայ օլիգարխների, քաղաքական գործիչների, պետական տարբեր պաշտոնյաների սիրելի վայրերից է։ Երբեմն նրանք իրենց զավակների հարսանիքներն են այնտեղ կազմակերպում, ծնուդներն են նշում, քաղաքական խորհրդակցություններ անցկացնում, գործարքների համար պայմանավորվածություններ ձեռք բերում, ծագած վեճերը հարթում: Նրանցից ոմանք ընտանիքներով այնտեղ Ամանորի տոներն են անցկացնում, նրանց կանայք` մեկնում առեւտրի:
«Հետքի» ձեռքի տակ հայտնված նոր տվյալները ցույց են տալիս որոշ հայ պաշտոնյաների ու գործարարների՝ Դուբայում ունեցած անշարժ գույքի ծավալներն ու շքեղությունը: Այս անձանցից ոմանք Հայաստանում անցնում են տարբեր քրեական գործերով:
2018-ին «Հետքը» գրել էր Դուբայում գույք գնած մի քանի հայ գործարարների ու պաշտոնյաների մասին: Տվյալները ստացել էինք Կազմակերպված հանցավորության եւ կոռուպցիայի լուսաբանման նախագծի (OCCRP, այս ցանցի անդամ է նաեւ «Հետքը») մեր գործընկերներից:
Այս անգամ եւս տվյալները ձեռք ենք բերել OCCRP-ից, որն իր հերթին, ինչպես նախորդ անգամ, դրանք ստացել է Վաշինգտոնում գործող C4ADS շահույթ չհետապնդող կազմակերպությունից, որն ուսումնասիրում է միջազգային հանցավորությունն ու կոնֆլիկտները:
Դուբայում գույք ունեցող հայերի թիվը բավականին մեծ է, բայց նրանցից ոչ բոլորն են հանրությանը հայտնի: Այս անգամ ընտրել ենք նախկին 4 բարձրաստիճան պաշտոնյայի, որոնք չեն հայտարարագրել Դուբայում իրենց ունեցվածքը, չնայած օրենքով նման պարտավորություն ունեին:
Գագիկ Բեգլարյանը բնակարան է գնել Դուբայի հայտնի արմավենու վրա:
Գագիկ Բեգլարյանի քաղաքական կարիերան ծաղկում էր 1990-ականների սկզբից մինչեւ 2016 թ.: 1993-1995 թթ. եւ 2012-ին մի կարճ ժամանակահատված նա ՀՀ խորհրդարանի պատգամավոր էր, 2002-2009 թթ. Երեւանի Կենտրոն թաղային համայնքի ղեկավարն էր, 2009-2010 թթ.՝ Երեւանի քաղաքապետը, 2012-2016 թթ. էլ զբաղեցնում էր տրանսպորտի եւ կապի նախարարի պաշտոնը: Հիմա, սակայն, Հայաստանում Բեգլարյանի գործերը, մեղմ ասած, լավ չեն: ՀՀ իրավապահները երկու խոշոր գործ են նախաձեռնել նրա վերաբերյալ:
Քրեական վարույթ եւ ապօրինի գույքի բռնագանձում
Դրանցից մեկը քրեական վարույթ է, որի նախաքննությունն իրականացնում է ԱԱԾ-ն: 2022 թ. նոյեմբերին Գլխավոր դատախազությունը հայտարարեց, որ Երեւանի Կենտրոն թաղային համայնքի նախկին ղեկավարն ու Երեւանի նախկին քաղաքապետը պաշտոնեական դիրքն օգտագործել է ծառայության շահերին հակառակ, ինչպես նաեւ այդ դիրքի օգտագործմամբ հափշտակել է առանձնապես խոշոր չափերի անշարժ գույք Երեւանում եւ այլ բնակավայրերում:
Դատախազությունը հրապարակել է Երեւանում գտնվող 24 միավոր անշարժ գույքի ցանկ: Ըստ իրավապահների՝ Բեգլարյանը, հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերած գույքը օրինականացնելու, դրա ծագման աղբյուրը խեղաթյուրելու եւ հանցավոր հետքերը վերացնելու համար օգտագործել է իր պաշտոնեական դիրքը եւ մի քանի հոգու օգնությամբ տարբեր ձեւական գործարքներ կատարել՝ հափշտակած անշարժ գույքի մեծ մասն օրինականացնելու համար: Դատախազության տեղեկացմամբ՝ հափշտակվել են նաեւ մի շարք մանկապարտեզների շենք-շինություններ, ինչի հետեւանքով դադարեցվել է դրանց գործունեությունը, խախտվել են դրանցում սովորող մի քանի տասնյակ երեխաների իրավունքները:
2022 թ. նոյեմբերին Գագիկ Բեգլարյանի նկատմամբ 27 դեպքով քրեական հետապնդում է հարուցվել: Մի քանի հոդվածներով նրան մեղադրանք է առաջադրվել:
Նախկին պաշտոնյային առնչվող մյուս գործը ներկայում Հակակոռուպցիոն դատարանում քննվող քաղաքացիական հայցն է, որով Գլխավոր դատախազությունը ցանկանում է բռնագանձել Գ. Բեգլարյանին, նրա կնոջը, որդուն ու դստերը պատկանող ու, ըստ Դատախազության, ապօրինի ծագում ունեցող մեծածավալ գույքը:
Այդ գույքի կազմում են Երեւանում գտնվող 33 բնակարանները, տարածքները, շինությունները, ավտոհանգրվանները, որոնցից 11-ը գտնվում են Հյուսիսային պողոտայում, 7-ը՝ Խորենացի փողոցում, 3-ը՝ Արշակունյաց պողոտայում, 2 առանձնատները՝ Ազատության պողոտայում, 2 տարածքները՝ Թամանյան փողոցում, 2-ը՝ Տերյան փողոցում: Մնացած անշարժ գույքը գտնվում է Երեւանի այլ վարչական շրջաններում, Կոտայքի մարզի Ծաղկաձոր քաղաքում եւ Արարատի մարզի Սիս համայնքում: Դատախազությունը ցանկանում է բռնագանձել նաեւ «Mercedes-Benz S600L» մեքենան:
Նշված գույքը բռնագանձելու անհնարինության դեպքում Դատախազությունը ցանկանում է գանձել այդ ամենի միջին շուկայական արժեքը՝ ընդհանուր մոտ 11 մլրդ դրամ, ինչպես նաեւ մասնակցության իրավունք 10 իրավաբանական անձանցում եւ մոտ 2 մլրդ դրամ, որը հանձնված 8 փոխառությունների չվերադարձված մասն է: Ըստ Դատախազության՝ պետք է բռնագանձել եւս 4,5 մլրդ դրամ, որը բաղկացած է ապօրինի ծագում ունեցող գույքի օգտագործումից ստացված եկամտից, այդ գույքի վաճառքից գոյացած միջոցների մնացորդից, ինչպես նաեւ անձի օրինական եկամուտներով չհիմնավորվող, բարեխիղճ երրորդ անձանց փոխանցված գումարից:
Վերոնշյալ գույքը բռնագանձելու համար Գլխավոր դատախազությունը 2022 թ. մայիսին դիմել է դատարան: Նախապես գործը գտնվում էր Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանի վարույթում, սակայն հետո տեղափոխվել է նոր ձեւավորված Հակակոռուպցիոն դատարան:
Բեգլարյանը չի հայտարարագրել Դուբայի իր բնակարանը, Դատախազությունն էլ այն չի ներառել բռնագանձվող գույքի մեջ
Ինչպես տեսնում ենք, Դատախազության ներկայացրած բռնագանձման ենթակա անշարժ գույքը գտնվում է միայն Հայաստանում, սակայն «Հետքը» պարզել է, որ Գագիկ Բեգլարյանը գույք ունի նաեւ Դուբայում:
Մեր ձեռքի տակ եղած տվյալների համաձայն՝ նա այդ գույքը ձեռք է բերել 2008 թ.-ից մինչեւ 2018 թ. ընկած ժամանակահատվածում: Թե կոնկրետ երբ, դժվար է ասել: Նախկին պաշտոնյայի գույքը գտնվում է արմավենու տեսքով հայտնի «Palm Jumeirah» արհեստական կղզու ամենավերին մասում՝ «Balqis Residence» համալիրում: Բեգլարյանի բնակարանն այս համալիրի 7-րդ հարկում է, ընդհանուր մակերեսը 243 քմ է, ունի 3 ննջասենյակ, պատշգամբ (42 քմ):

Незадекларированные дома в Дубае бывших армянских должностных лиц - Hetq.am 04/17/2023   13:07  |  Лента новостей
Возведенный на горячих песках Аравийского полуострова Дубай, который за последние несколько десятилетий стал шумным мегаполисом, притягивает к себе не только туристов со всех уголков мира, но и олигархов, которые приезжают сюда, в частности, осуществлять крупные инвестиции. Наиболее выгодной сферой для вложений является рынок недвижимости. Огромному притоку денег способствуют непрозрачная юрисдикция Дубая и одноименного эмирата и безразличие властей к происхождению инвестиций, пишет издание Hetq.am.
Дубай – одно из любимых мест армянских олигархов, политических деятелей, различных государственных должностных лиц. Они организуют здесь свадьбы своих детей, отмечают дни рождения, проводят политические консультации, заключают сделки, улаживают возникающие конфликты. Некоторые из них отмечают в Дубае новогодние праздники, а их жены приезжают сюда на шоппинг.
В распоряжении Hetq.am оказались новые данные, свидетельствующие об объемах роскошной недвижимости, которой владеют в Дубае армянские должностные лица и предприниматели. В Армении некоторые из них проходят по различным уголовным делам.
В 2018 году СМИ написало о нескольких армянских бизнесменах и должностных лицах, купивших недвижимость в Дубае. Данные предоставили наши коллеги из Центра исследования организованной преступности и коррупции (OCCRP), членом которого является и Hetq.am.
На этот раз также сведения изданию предоставил OCCRP, который, как и в прошлый раз, получил их от действующей в Вашингтоне некоммерческой организации C4ADS. Последняя занимается изучением международной преступности и конфликтов.
Число армян, владеющих недвижимостью в Дубае, довольно велико, но не все из них известны общественности. На этот раз мы выбрали четырех бывших высокопоставленных должностных лиц, которые, несмотря на требования закона, не задекларировали свое имущество в Дубае.
Гагик Бегларян купил квартиру на острове Пальма Джумейра
Политическая карьера Гагика Бегларяна процветала в период с 1990-х годов по 2016 год. В 1993-1995 гг. и короткий период в 2012 году он был депутатом парламента Армении, в 2002-2009 гг. – руководителем Центрального округа Еревана, в 2009-2010 – мэром столицы, а в 2012-2016 гг. занимал должность министра транспорта и связи. Однако сейчас дела Бегларяна в Армении идут, мягко говоря, неважно. Против него Генпрокатура инициировала два крупных дела.
Уголовное производство и конфискация имущества, имеющего незаконное происхождение
Предварительное следствие по уголовному делу против Г.Бегларяна ведет Служба национальной безопасности. В ноябре 2022 г. Генпрокуратура сообщила, что бывший глава Центрального округа Еревана и бывший мэр столицы использовал свое должностное положение вопреки интересам службы. Он, в частности, присвоил в Ереване и других населенных пунктах недвижимость в особо крупном размере.
Прокуратура опубликовала список из 24 единиц недвижимости в Ереване. Согласно правоохранителям, Г.Бегларян с целью узаконить приобретенную преступным путем недвижимость, сфальсифицировать источники ее происхождения и устранить следы этих преступных действий использовал свое должностное положение и с помощью нескольких лиц заключил различные формальные сделки, чтобы узаконить часть присвоенной недвижимости.
По сообщению прокуратуры, чиновник присвоил ряд зданий детских садов, вследствие чего их деятельность была прекращена, были нарушены права нескольких десятков детей, посещавших эти дошкольные учреждения.
В ноябре 2022 г. в отношении Гагика Бегларяна было возбуждено уголовное преследование по 27 эпизодам. Ему предъявили обвинение по нескольким статьям УК.
Другое дело против бывшего должностного лица (гражданский иск) в настоящее время рассматривается в Антикоррупционном суде. Этим иском Генпрокуратура намерена конфисковать многочисленное имущество, принадлежащее Гагику Бегларяну, его жене, сыну и дочери, которое, как считает прокуратура, имеет незаконное происхождение.
Речь идет о находящихся в Ереване 33 квартирах, помещениях, строениях, автопарковках, 11 из которых расположены на Северном проспекте, 7 – на улице Хоренаци, три – на проспекте Аршакуняц. Кроме того, бывшему должностному лицу принадлежат два особняка на проспекте Азатутян, два помещения на улице Таманяна, два помещения на улице Теряна.
Остальная недвижимость находится в других административных округах Еревана, в городе Цахкадзор Котайкской области и общине Сис Араратской области. Прокуратура хочет также конфисковать автомобиль “Mercedes-Benz S600L”.
В случае невозможности конфискации вышеперечисленного имущества прокуратура намерена взыскать ее среднерыночную стоимость - в общей сложности 11 млрд драмов, право на участие в 10 юридических лицах и около 2 млрд драмов, представляющих собой невозвращенную часть восьми займов. Кроме того, прокуратура считает необходимым конфисковать 4,5 млрд драмов, которые представляют собой доход от использования имущества незаконного происхождения, остаток средств, образовавшихся от продажи этого имущества, а также не обоснованные законными доходами суммы, которые были перечислены добросовестным третьим лицам.
Для конфискации вышеупомянутого имущества Генпрокуратура в мае 2022 года обратилась в суд. Дело сперва рассматривалось в ереванском суде общей юрисдикции, но потом было передано во вновь созданный Антикоррупционный суд.
Бегларян не задекларировал квартиру в Дубае, а прокуратура не включила ее в список подлежащего конфискации имущества
Как видим, представленный прокуратурой список подлежащего конфискации имущества находится только в Армении. Между тем мы выяснили что, у Гагика Бегларяна есть недвижимость и в Дубае.
Hetq.am располагает данными о том, что это имущество он приобрел в период с 2008-го по 2018-й годы. Конкретное время назвать трудно. Недвижимость бывшего должностного лица располагается в жилом комплексе “Balqis Residence”, который построен в верхней части известного искусственного острова Пальма Джумейра.
Квартира Бегларяна находится на седьмом этаже, ее площадь 243 кв.м, в ней три спальни и балкон площадью 42 кв.м.