Թեժ մարտեր՝ Սուդանի հայկական եկեղեցու շուրջ 04/17/2023 16:02 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Սուդանի մայրաքաղաք Խարթումում գտնվող միակ հայկական եկեղեցին հայտնվել է երկրում արդեն երեք օր շարունակվող բախումների կիզակետում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին «Արևելք»-ին հայտնել են Խարթումում ապրող հայկական համայնքի ներկայացուցիչները:
Մեր հայրենակիցները հայտնել են, որ չնայած եկեղեցու շուրջ ընթացող բախումներին՝ մինչ այս պահը եկեղեցին վնասներ չի կրել:
Սուդանի հայկական համայնքը սփյուռքի ամենափոքր համայնքներից մեկն է. այնտեղ ապրում է շուրջ 15 հայ:
Ինչպես ավելի վաղ հաղորդել էր «Արմենպրես»-ը, Սուդանում հակամարտությունը շարունակվում է զինված ուժերի հրամանատար գեներալ Աբդել Ֆաթահ Բուրհանի և կիսառազմական արագ արձագանքման խմբերի ղեկավար գեներալ Մոհամմեդ Համդան Դագալոյի միջև: Երկու գեներալները նախկին դաշնակիցներ են, որոնք միասին կազմակերպել էին 2021 թ.-ի ռազմական հեղաշրջումը: Բախումների հետևանքով քաղաքացիական անձանց շրջանում զոհերի թիվը հասել է 97-ի, հարյուրավոր մարդիկ վիրավորվել են:

Армянская церковь в столице Судана оказалась в эпицентре ожесточенных боев 04/17/2023   16:18  |  Лента новостей
Армянская церковь в столице Судана Хартуме оказалась в эпицентре ожесточенных боестолкновений. Об этом изданию "Аревелк" сообщили представители армянской общины в Хартуме.
Наши соотечественники рассказали, что, несмотря на ожесточенные бои, развернувшиеся вокруг армянской церкви, здание храма не пострадало.
Армянская община Судана – одна из самых малочисленных диаспор, она насчитывает около 15 человек.
Ситуация в Судане обострилась из-за разногласий между командующим суданской армией Абдель Фаттахом аль-Бурханом, который также возглавляет Суверенный совет, и главой сил быстрого реагирования Мухаммедом Хамданом Дагало (Хамидти), который является его заместителем в совете. По последним данным, число погибших мирных жителей из-за боевых столкновений в Судане увеличилось до 97, сотни людей пострадали.