Սյունիքի Տեղ, Կոռնիձոր, Արավուս գյուղերում վաղ առավոտից իրականացրել ենք փաստահավաք աշխատանքներ. Թաթոյան 04/14/2023   16:46  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սյունիքի Տեղ, Կոռնիձոր, Արավուս գյուղերում վաղ առավոտից իրականացրել ենք փաստահավաք աշխատանքներ: Այս մասին հայտնում են  «Թաթոյան» հիմնադրամից։
Ապացույցներով ամրագրել ենք ադրբեջանական հանցավոր ներխուժումները ՀՀ ինքինշխան տարածք` Սյունիքի մարզի Տեղ համայնքի հատվածում:
Փաստերը հաստատում են, որ ադրբեջանական զինված ծառայողների անօրինական ներկայությունն ուղղակի անհնարին է դարձրել մարդկանց բնականոն, անվտանգ կյանքը, մարդիկ չեն կարողանում օգտագործել օրինական հիմքերով իրենց պատկանող արոտավայրերն ու վարելահողերը։ Խաղաղ բնակիչների անգամ տները, տնամերձ հողամասերը, դպրոցը կամ մանկապարտեզը գտնվում են ադրբեջանական թիրախի ներքո:
Այս ամենին էլ գումարվում է ադրբեջանական իշխանության հայատյաց ու թշնամանքի քաղաքականությունը, մեր ժողովրդի նկատմամբ ադրբեջանական զինված ծառայողների հանցանքների հովանավորությունն ու անպատժելիությունը:
Թե´ ՀՀ Զինված ուժերի, թե´ Սահմանապահ զորքերի ծառայողները խաղաղ բնակչությանն անմիջականորեն պաշտպանում են ադրբեջանական հանցավոր արարքներից։ Հետևաբար, մեր զինված ծառայողների կյանքը և առողջությունը նույնպես միջազգային ուղիղ պաշտպանության ներքո են։
Այցի արդյունքներն առավել մանրամասն հատուկ սկզբունքով կվերլուծվեն, կամփոփվեն և զեկույցով կհրապարակվեն։ Դրանք կուղարկվեն նաև միջազգային կառույցներին:

Собраны доказательства преступных вторжений азербайджанцев на суверенную территорию Армении – Татоян 04/14/2023   17:30  |  Лента новостей
Фонд "Татоян" с раннего утра проводил работу по сбору фактов в селах Тех, Корнидзор, Аравус. Об этом сообщает Фонд "Татоян".
"Мы зафиксировали доказательства преступных вторжений азербайджанцев на суверенную территорию Республики Армения,  на участке общины Тех Сюникской области РА. Факты подтверждают, что незаконное присутствие азербайджанских ВС просто сделало невозможной нормальную, безопасную жизнь людей, которые не могут использовать принадлежащие им на законных основаниях пастбища и пахотные земли. Даже дома мирных жителей, приусадебные участки, школы или детские сады находятся под прицелом азербайджанской стороны", - говорится в сообщении.
Ко всему этому добавляется политика армянофобии и вражды азербайджанских властей, покровительство и безнаказанность преступлений, совершенных вооруженными силами Азербайджана против нашего народа.
"Служащие как ВС РА, так и Погранвойск непосредственно защищают мирное население от азербайджанских преступных деяний. Соответственно, жизнь и здоровье наших военных также под прямой международной защитой", - отмечается в сообщении.
Итоги визита будут более подробно проанализированы по специальному принципу, подытожены и опубликованы в виде отчета. Они также будут направлены в международные структуры, сообщили в фонде.