Ակնկալում ենք տպավորիչ առաջնություն. Վարչապետն ընդունել է Ծանրամարտի միջազգային և Եվրոպայի ֆեդերացիաների նախագահներին 04/14/2023   16:02  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է Ծանրամարտի միջազգային ֆեդերացիայի նախագահ Մուհամմեդ Ջալուդին և Ծանրամարտի Եվրոպայի ֆեդերացիայի նախագահ Անտոնիո Կոնֆլիտտիին: Նշենք, որ ս.թ. ապրիլի 15-23-ը Երևանի Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում կանցկացվի Ծանրամարտի Եվրոպայի 2023թ. առաջնությունը, որի անցկացման աշխատանքների նախապատրաստման և կազմակերպման միջգերատեսչական հանձնաժողովի նախագահը Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանն է:
Վարչապետը, ողջունելով երկու ֆեդերացիաների նախագահներին, նշել է, որ Հայաստանը պատվով է հյուրընկալում Ծանրամարտի Եվրոպայի 2023թ. առաջնությունը և շնորհակալ է Ծանրամարտի միջազգային և Եվրոպայի ֆեդերացիաներին՝ այդ գաղափարին աջակցելու համար: «Հայաստանը ներդրել է առավելագույն ջանքերը՝  Ծանրամարտի Եվրոպայի առաջնությունը լավագույնս անցկացնելու համար: Ակնկալում ենք, որ այն կլինի տպավորիչ և հաջողություններով լի», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը և ընդգծել, որ Հայաստանը պատրաստ է հյուրընկալել նաև Ծանրամարտի աշխարհի 2024թ. առաջնությունը:
Ծանրամարտի միջազգային և Եվրոպայի ֆեդերացիաների նախագահները շնորհակալություն են հայտնել ՀՀ կառավարությանը՝ Վարչապետի գլխավորությամբ, Օլիմպիական կոմիտեին, կազմկոմիտեին կատարված մեծածավալ աշխատանքի համար  և վստահություն հայտնել, որ առաջնությունը կանցկացվի բարձր մակարդակով: Մուհամմեդ Ջալուդը նկատել է, որ հաշվի առնելով կուտակված փորձը՝ Հայաստանն իրապես կարող է հավակնել Ծանրամարտի աշխարհի 2024թ. առաջնությունը հյուրընկալելուն, ինչի համար արդեն հայտ է ներկայացրել: Իսկ Անտոնիո Կոնֆլիտտին  արդյունավետ է գնահատել Հայաստանի հետ համագործակցությունը և ընդգծել նախապատրաստական աշխատանքների բարձր մակարդակը:
Զրուցակիցները քննարկել են ծանրամարտի և ընդհանրապես սպորտի մասսայականացմանն առնչվող հարցեր: Վարչապետն ընդգծել է, որ սպորտի զարգացումը, առողջ ապրելակերպի խրախուսումը ռազմավարական ուղղություն է Հայաստանի կառավարության համար, և այդ ուղղությամբ իրականացվում են թիրախային բարեփոխումներ ու ծրագրեր:
Մտքեր են փոխանակվել փոխգործակցության խորացման հեռանկարների շուրջ:
08:08 14/04/2023  |  ՄամուլԳերմանիայում Նիկոլ Փաշինյանին շատ կոշտ զգուշացրել են «Հրապարակ»
12:44 13/04/2023  |  ՔաղաքականՀեղափոխություն էլ անեք, դրանից ջրի քանակը չի ավելանալու. սրանից հետո միշտ լինելու է երաշտ. Փաշինյանը ահազանգեց ջրի շարունակական սակավության մասին
12:36 13/04/2023  |  ՏնտեսությունՀՀ-ում շատ բարձրորակ խեցգետին է հնարավոր ստանալ. ձկնաբուծարաններից հեռացող երկրորդային ջրերի վրա կզարգացնենք խեցգետնաբուծությունը. Փաշինյան
11:38 13/04/2023  |  ՔաղաքականՀայաստանը պատրաստ է սահմանագծից հետ քաշել ԶՈՒ-ն՝ Հայաստան-Ադրբեջան 1991թ. սահմանային գծի ողջ երկայնքով. Փաշինյան
11:04 13/04/2023  |  ՔաղաքականՆիկոլ Փաշինյանը վարում է կառավարության նիստը. ուղիղ
08:04 13/04/2023  |  ՄամուլՆիկոլ Փաշինյանը խաբել է. մաս 174. «Ժողովուրդ»
23:23 12/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԲա ո՞նց էր Մադրիդյան ակզբունքներով Արցախն անցնում Ադրբեջանին,եթե Պուտինն է ասում հակառակը․ Շարմազանով

Ожидаем впечатляющего чемпионата: Пашинян принял глав Международной и Европейской федераций тяжелой атлетики 04/14/2023 16:59 | Спорт
Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял сегодня президента Международной федерации тяжелой атлетики Мохамеда Джалуда и президента Европейской федерации тяжелой атлетики Антонио Конфлитти. Подробности передает пресс-служба главы правительства.
Отметим, что 15-23 апреля текущего года в Спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна в Ереване пройдет Чемпионат Европы по тяжелой атлетике 2023 года. Председателем Межведомственной комиссии по организации и проведению Чемпионата Европы по тяжелой атлетике 2023 года является руководитель аппарата премьер-министра Араик Арутюнян.
Приветствуя президентов двух федераций, премьер-министр отметил, что Армения с честью принимает Чемпионат Европы по тяжелой атлетике 2023 года и благодарит Международную и Европейскую федерации тяжелой атлетики за поддержку этой идеи. “Армения приложила максимум усилий, чтобы наилучшим образом провести Чемпионат Европы по тяжелой атлетике. Мы ожидаем, что он будет впечатляющим и полным успехов”, - сказал Никол Пашинян, подчеркнув, что Армения готова принять Чемпионат мира по тяжелой атлетике 2024 года.
Президенты Международной и Европейской федераций тяжелой атлетики поблагодарили правительство Армении во главе с премьер-министром, Олимпийский комитет и оргкомитет за проделанную масштабную работу и выразили уверенность, что чемпионат пройдет на высоком уровне. Мохамед Джалуд отметил, что, учитывая накопленный опыт, Армения действительно может претендовать на проведение ЧМ, и соответствующая заявка уже подана.
Президент Европейской федерации тяжелой атлетики Антонио Конфлитти назвал эффективным сотрудничество с Арменией и подчеркнул высокий уровень подготовки.
Собеседники обсудили вопросы популяризации тяжелой атлетики и спорта в целом. Премьер-министр подчеркнул, что развитие спорта, пропаганда здорового образа жизни является стратегическим направлением правительства Армении, и в этом контексте реализуются целенаправленные реформы и программы.