ԿԽՄԿ ներկայացուցիչները դեռևս չեն տեսակցել ՀՀ-ում ձերբակալված ադրբեջանցիներին. այդ հարցով երկխոսությունն ընթանում է 04/14/2023   10:41  |  Քաղաքական
ԿԽՄԿ ներկայացուցիչները դեռևս չեն տեսակցել ՀՀ-ում ձերբակալված երկու ադրբեջանցի զինծառայողներին։ ԿԽՄԿ հայաստանյան գրասենյակի հաղորդակցման և կանխարգելման ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունին «Փաստինֆո»-ի հարցին ի պատասխան հայտնեց, որ ԿԽՄԿ-ն տեղեկացված է ադրբեջանցիների դեպքի հետ կապված և կապի մեջ են գտնվում նրանց ընտանիքների և համապատասխան իշխանությունների հետ։ ԿԽՄԿ ներկայացուցիչները դեռևս չեն տեսակցել ադրբեջանցիներին, սակայն այդ հարցի շուրջ երկխոսությունն ընթանում է։
Հիշեցնենք, որ օրերս երկու ադրբեջանցի զինծառայող փաստացի անագրել ներթափանցել են ՀՀ սուվերեն տարածք։ Նրանցից մեկը հայտնաբերվել է ապրիլի 10-ին՝ ժամը 01:00-02:00-ն ընկած ժամանակահատվածում՝ Սիսիանի գյուղերից մեկի բնակիչների կողմից, երբ մտել էր գյուղի տուն, թաքնվել, սնվել։
Բնակիչները վնասազերծել են և հանձնել իրավապահ մարմիններին։ Ձերբակալվելուց հետո նա պատմել է, որ իր հետ եղել է ևս մեկ զինծառայող, որին հայտնաբերելու ուղղությամբ որոնողական աշխատանքներ են իրականացվել։ Երեկ՝ ապրիլի 13-ին ՊՆ-ն հայտնեց, որ ձերբակալվել է նաև երկրորդ ադրբեջանցին, որին հայտնաբերել են Աճանան գյուղում՝ գյուղի երիտասարդները։ Ընդ որում, հայտաբերված ադրբեջանցին, որը պատրաստվում էր սահմանն անցնել, հանդգնել էր ֆեյսբքության էջով ուղիղ եթեր մտնել՝ հայտարարելով, թե հայի արյուն են թափել և այլն։
Նշենք, որ իրավապահներն այժմ փորձում են պարզել, թե ադրբեջանցու մոտ հայտնաբերված հեռախոսն արդյոք պատկանում է նախօրեին սպանված ԶՄՊԿ աշխատակցին։

Представители МККК пока не навестили двух азербайджанцев, задержанных в Армении - Аматуни 04/14/2023   11:36  |  Политика
Представители Международного Комитета Красного Креста пока еще не посетили двух азербайджанцев, задержанных в Армении. В ответ на запрос "ФактИнфо" руководитель коммуникационных программ делегации МККК в Армении Зара Аматуни сообщила, что МККК проинформирован  о случае с азербайджанцами и находится в контакте с их семьями и с соответствующими властями.
Представители МККK пока не посещали азербайджанцев, однако по данному вопросу ведется диалог.
Напомним, на днях двое азербайджанских военнослужащих проникли на суверенную территорию Армении. Один из них был обнаружен 10 апреля жителями одного сел Сисианского района, когда пробрался в один из сельских домов.
Жители обезвредили его и передали правоохранительным органам. После задержания он рассказал, что с ним был еще один военнослужащий. Для его обнаружения велись поиски. Вчера, 13 апреля, Минобороны Армении сообщило о задержании второго азербайджанца. Обнаруженный азербайджанец, который пытался пересечь границы, осмелился выйти в прямой эфир, заявив, что они пролили кровь армян.
Отметим, что правоохранители в настоящее время пытаются установить, принадлежал ли обнаруженный у азербайджанца телефон убитому накануне сотруднику  Зангезурского медно-молибденового комбината(ЗММК).