Հայաստանը պատրաստ է սահմանագծից հետ քաշել ԶՈՒ-ն՝ Հայաստան-Ադրբեջան 1991թ. սահմանային գծի ողջ երկայնքով. Փաշինյան 04/13/2023 11:38 | Քաղաքական
Մարտի 30-ից հետո Տեղում ստեղծված իրավիճակը մանրամասն քննության կարիք ունի՝ այդ թվում պետական սահմանի այդ հատվածն ի սկզբանե պահպանության տակ առնելու առումով։ Այդ մասին գործադիրի նիստում հայտարարեց Փաշինյանը։
«Նշված տեղամասում Ադրբեջանի գործողությունները սադրիչ են և հակասում են 2022թ. հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում և 2022թ. հոկտեմբերի 31-ին Սոչիում կայացած հանդիպումների արդյունքներով ընդունված հայտարարություններին»,-ասաց վարչապետը։
Սահմանային իրավիճակի առումով Փաշինյանը կարևորեց նախօրեին ԵՄ տարածած հաղորդագրությունը, որտեղ ընդգծվում է 1991թ. սահմանագիծը։
«Խոսքը խորհրդային Հայաստանի ու խորհրդային Ադրբեջանի սահմանագծի մասին է, որը 1991թ. դեկտեմբերին Ալմաթայի հռչակագրով վերագրվել է պետական սահմանի։ ԵՄ հայտարարության մեջ արձանագրվել է, որ այդ սահմանագիծը պետք է հարգվի։ Դրանում ընդգծվում է սահմանագծից երկու կողմերի ԶՈՒ հետքաշումն ապահով հեռավորության վրա՝ որպես իրադրության կայունության կարևոր երաշխիք»,-ասաց Փաշինյանը՝ ավելացնելով, որ Հայաստանը պատրաստ է գնալ նման միջոցի՝ Հայաստան-Ադրբեջան 1991թ. սահմանային գծի ողջ երկայնքով։
Ադրբեջանի մոտեցումը որակելով ապակառուցողական՝ Փաշինյանը շեշտեց, որ Ադրբեջանը պարբերաբար ի ցույց է դնում միջազգային պայմանավորվածությունները չկատարելու իր գործելակերպը. այդպես է գերիների ազատ արձակման հարցում, հրադադարի ռեժիմի պահպանման, ուժի կամ դրա սպառնալիքի չկիրառման հարցում, այդպես է Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հարցում։ Վարչապետը նշեց, որ Ադրբեջանի կողմից Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումը չկատարելու պարագայում նախատեսված են այլ միջոցներ, որոնց պետք է հետամուտ լինի Հայաստանը։
«Ի հեճուկս բոլոր դժվարությունների՝ շարունակում ենք հավատարիմ մնալ ԼՂ հիմնախնդիրը, Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունները բանակցություններով կարգավորելու քաղաքականոսւթյանը։ Պատրաստ ենք նաև տարածաշրջանային տնտեսական և տրանսպորտային կապերի վերաբացմանը՝ նախկինում մեր բարձրացրած սկզբունքների հիման վրա։ Պատրաստ ենք նաև սահմանների դելիմիտացիային՝ Պրահայի և Սոչիի՝ վերը նշված պայմանավորվածությունների հիման վրա»,-հայտարարեց վարչապետը։

Армения готова к зеркальному отводу войск по всему периметру границы с Азербайджаном – Пашинян назвал важным заявление ЕС 04/13/2023   12:01  |  Лента новостей
Сложившаяся после 30 марта ситуация у села Тех  Сюникской области Армении нуждается в тщательном расследовании, в том числе в плане взятия под охрану данного участка государственной границы с самого начала. Об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян на заседании правительства в четверг, 13 апреля.
"Действия Азербайджана носят провокационный характер и противоречат принятым по итогам встреч в Праге и Сочи заявлениям. С точки зрения политической оценки считаю, что важным является распространенное ЕС сообщение, в котором подчеркивается граница 1991 года. Речь идет об административной границе между Армянской ССР и Азербайджанской ССР, которая Алма-Атинской деклараций была преобразована в государственную границу. Эта граница должна уважаться, говорится в заявлении ЕС", - сказал премьер-министр Армении Никол Пашинян перед заседанием правительства в четверг.
Премьер напомнил, что в нем подчеркивается необходимость отвода вооруженных сил обеих сторон от границы на безопасное расстояние в качестве надежной гарантии стабильности обстановки.
"Армения готова пойти на подобные шаги на всем протяжении границы. Мы выражаем свою готовность с 2021 года, и подобные действия вытекают из логики вышеупомянутых Пражских четырехсторонних и  Сочинских трехсторонних договоренностей ", - сказал он.
Пашинян отметил, что реализации этих шагов мешает деструктивный подход Азербайджана.
"Азербайджан систематически демонстрирует практику невыполнения договоренностей, достигнутых на междуанродных площадках.  Это касается вопроса освобождения пленных, соблюдения режима прекращения огня, неприменения силы или угрозы силой, письменное соглашение по которому было достигнуто 31 октября 2022 года в Сочи. То же самое и с незаконным блокированием Лачинского коридора, которая продолжается со стороны Азербайджана вопреки постановлению в том числе Международного суда ООН", - указал он.
Премьер отметил, что в случае с отказом от исполнения решения Международного суда ООН предусмотрены международные механизмы, и наши усилия должны быть сконцентрированы на задействовании этих механизмов.