Ադրբեջանցի դիվերսանտին բռնել են կապանցիները 04/13/2023   14:29  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ներթափանցած ադրբեջանցի զինծառայողին հայտնաբերել ու բռնել են ոչ թե պատկան մարմինները, այլ ժողովուրդը։ Այդ մասին հայտնում է ոստիկանապետի նախկին խորհրդական Նարեկ Մալյանը։
«Էն թուրքին ժողովուրդը քիչ առաջ բռնեց Կապանում: Ժողովուրդը բռնեց...»,- նշել է ֆեյսբուքում։
Ադրբեջանցի զինծառայողները ՀՀ տարածք են ներթափանցել դեռեւս ապրիլի 10-ին՝ նախնական տվյալներով՝ Նախիջեւանի ուղղությամբ։
Նրանք անարգել հասել էին բնակավայրեր, որոնցից մեկը մուտք էր գործել անգամ Սիսիանի գյուղերից մեկի բնակչի տուն ու միայն ժողովրդի բարձրաձայնումից հետո է հայտնի դարձել, որ թշնամու զինվորները ՀՀ տարածքում են։ Ավելի ուշ ՀՀ ՊՆ-ն հայտարարեց, թե ապրիլի 10-ին՝ ժամը 01:00-02:00-ն ընկած ժամանակահատվածում, ՀՀ տարածքում հայտնաբերվել և ձերբակալվել է Ադրբեջանի ԶՈՒ զինծառայող:
«Ըստ նրա խոսքի, իր հետ եղել է ևս մեկ զինծառայող, որի որոնողական աշխատանքները շարունակվում են»,- նշել էին ՊՆ-ից։ Անցած երեք օրերի ընթացքում նրան հայտնաբերել չէր հաջողվել, իսկ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էլ երեկ ԱԺ ամբիոնից չէր բացառել, թե գուցե նա հետ է վերադարձել։ Փաստն այն է, որ չէր վերադարձել ու նրան բռնել են ոչ թե հատուկ ծառայությունները, այլ ժողովուրդը։
16:50 11/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանն ու Ադրբեջանն ունեն սկզբունքային հարցեր, որոնք շատ դժվար է համաձայնեցնել. Խանդանյան
13:52 11/04/2023  |  ՄեկնաբանությունԻշխանությունների առաջնահերթությունները շարունակում են հեռու մնալ անվտանգության համակարգի մարտահրավերներից. Թանդիլյան
12:11 11/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ տարածք ներթափանցած ադրբեջանցի զինծառայողին հայտնաբերել դեռ չի հաջողվել
08:09 11/04/2023  |  ՄամուլԱդրբեջանցիներն այցելել են այն տունը, ուր մեկ ամիս առաջ գնացել էր Աննա Հակոբյանը․ «Հրապարակ»
15:20 10/04/2023  |  ՄեկնաբանությունՀատկանշական է, որ ըստ առկա լուրերի, ադրբեջանցուն առաջինը ֆիքսել են են ոչ թե համապատասխան կառույցների ներկայացուցիչները, այլ տեղի բնակիչները. Աբրահամյան
13:04 10/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՍիսիան ներթափանցած ադրբեջանցի զինծառայողներից մեկը ձերբակալվել է, մյուսին դեռևս փնտրում են. ՊՆ

Капанцы поймали проникшего на территорию Армении азербайджанского диверсанта 04/13/2023   14:57  |  Лента новостей
Проникшего в Армению второго азербайджанского военнослужащего обнаружили и поймали не компетентные органы, а народ. Об этом сообщил бывший советник главы полиции Армении Нарек Малян.
"Того турка народ некоторое время назад поймал в Капане. Народ поймал…", - написaл он в соцсети Facebook.
Азербайджанские военнослужащие проникли на территорию Армении еще 10 апреля, по предварительным данным, со стороны Нахиджевана.
Они проникли в один из населенных пунктов. Один из них пробрался в дом к жителю одного из сел Сисианского района. Позже Минобороны РА сообщило, что 10 апреля с 01:00 до 02:00 на территории Армении был обнаружен и задержан военнослужащий ВС Азербайджана.
"По его словам, с ним был еще один военнослужащий, поиски которого продолжаются", - сообщили ранее в МО Армении.
В течение прошедших трех дней обнаружить его не удавалось, а накануне премьер Армении Никол Пашиняна с трибуны парламента не исключил, что он мог вернуться обратно. Как выяснилось, он не вернулся, и его поймали не спецслужбы, а местные жители.