Ադրբեջանցին փորձել է անցնել սահմանը, բայց չի հասցրել. մոտը եղել է հեռախոս. Սյունիքի փոխմարզպետը մանրամասներ է հայտնել հայտնաբերված ադրբեջանցու վերաբերյալ 04/13/2023 15:35 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի սահմանը 3 օր առաջ հատած ադրբեջանցին այսօր առավոտյան հայտնաբերվել է Սյունիքի մարզի Աճանան գյուղի տարածքում՝ թռչնաֆաբրիկայի հարևանությամբ։
Նրա մոտ հայտնաբերվել է հեռախոս, բայց զենք, հայտնաբերելու պահին, ադրբեջանցու մոտ չի եղել։ Ըստ ամենայնի՝ փորձել հատել սահմանը, դրա համար զենքը թաքցրել էր մոտակա որևէ տեղ։ Այդ մասին «Փաստինֆո»-ին հայտնեց Սյունիքի փոխմարզպետ Նարե Ղազարյանը։
«Հայտնաբերելու պահին զինված չի եղել, բայց, միանշանակ, նրա մոտ զենք եղել է։ Հավանաբար, ցանկացել է անցնել սահմանը, դրա համար զենքը թաքցրել է, էն էլ չի հասցրել անցնել։ Կապանի անտառապատ տարածքներում որոնողական աշխատանքները երեկվանից են ընթանում, երբ հայտնի դարձավ, որ սահմանը հատած ադրբեջանցին Սիսիայից անցել է Կապանի կողմ»,-ասաց փոխմարզպետը։
Վարկածը, որ ադրբեջանցու մոտ հայտնաբերված հեռախոսը կարող է պատկանել Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի՝ երեկ սպանված պահնորդին, Ղազարյանը չմեկնաբանեց։
«Քննչական կոմիտեն հիմա զբաղվում է այդ հարցով. փորձում են պարզել, թե ինչ հեռախոս է ու ինչ հանգամանքներում է հայտնվել իր մոտ։ Շուտով պարզ կլինի՝ ադրբեջանցին առնչություն ունի՞ այդ սպանության հետ, թե՞ ոչ»,-ասաց Ղազարյանը։
Փոխմարզպետը նաև նշեց, որ չնայած հայտնաբերվել է նաև երկրորդ ադրբեջանցին, այդուհանդերձ, Սյունիքի բնակիչների մոտ զգոնությունն ավելացել է։ Ուժային կառույցները ևս, Ղազարյանի խոսքով, գյուղերում ուժեղացրել են հսկողությունը։

Азербайджанец пытался пересечь границу, у него обнаружили телефон: вице-губернатор Сюника рассказала подробности 04/13/2023   15:50  |  Лента новостей
Пересекший три дня назад границу Армении азербайджанец сегодня утром был обнаружен на территории села Ачанан Сюникской области РА, по соседству с птицефабрикой.
У него был обнаружен телефон, но оружия в момент его поимки не было. По всей видимости, он пытался пересечь границу, поэтому спрятал оружие где-то поблизости. Об этом сообщила "ФактИнфо" вице-губернатор Сюникской области Армении Наре Казарян."Мы пролили кровь армян": проникший на территорию Армении азербайджанец до задержания выходил в эфир"В момент обнаружения он не был вооружен, но однозначно у него было оружие. Вероятно, он хотел пересечь границу, поэтому спрятал оружие, но не успел перейти. Поиски в лесистой местности Капана ведутся со вчерашнего дня, когда стало известно, что пересекший границу азербайджанец из Сисиана двинулся в сторону Капана", - сказала вице-губернатор.СК Армении выясняет обстоятельства убийства 56-летнего мужчины на сторожевом посту ЗММК