«ԶՊՄԿ» ՓԲ ընկերության պահակակետում 56-ամյա տղամարդու սպանության դեպքի առթիվ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ 04/13/2023 12:34 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Սյունիքի մարզային քննչական վարչությունում իրականացվում է քննություն՝ Կապան համայնքի Շղարշիկ բնակավայրում գտնվող «ԶՊՄԿ» ՓԲ ընկերության պահակակետում 56-ամյա տղամարդու սպանության հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ:Այս մասին հայտնում են ՀՀ քննչական կոմիտեից։
2023թ. ապրիլի 12-ին՝ ժամը 18:10-ին, «Կապանի բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից և ոստիկանության Կապանի բաժնից ահազանգ և հաղորդում է ստացվել այն մասին, որ Կապան համայնքի հիշյալ պահակակետում մահացած տղամարդու մարմին կա, որի վրա առկա են հրազենային վնասվածքներ:
Դեպքի առթիվ 2023թ. ապրիլի 12-ին ՀՀ քննչական կոմիտեի Սյունիքի մարզային քննչական վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 155-րդ հոդվածի 1-ին մասի և 335-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ:
Դեպքի վայրի զննությամբ ՓԲ ընկերության պահպանության 2-րդ խմբի հենակետում՝ շարժական տնակի դիմաց, հայտնաբերվել է 56-ամյա տղամարդու դին՝ կրծքավանդակի առաջնային և հետին պատերին առկա միջանցիկ և գլխի աջակողմյան քունքային շրջանի կույր հրազենային վիրավորումներով: Դեպքի վայրից վերցվել են նմուշներ, երկփողանի հրացան, որը հայտնաբերվել է տնակի մեջ, ինչպես նաև քննությանը հետաքրքրող այլ առարկաներ:
Նշանակվել են դիակի դատաբժշկական, դատակենսաբանական, դատահետքաբանական, դատաձգաբանական համալիր փորձաքննություններ:
Նախաքննությունը շարունակվում է: Կատարվում են քննչական և վարութային գործողություններ, օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները, ենթադրյալ հանցանք կատարած անձի (անձանց) ինքնությունը պարզելու, հայտնաբերելու ուղղությամբ:

СК Армении выясняет обстоятельства убийства 56-летнего мужчины на сторожевом посту ЗММК 04/13/2023 13:12 | Криминальная хроника
Следственное управление СК Армении по Сюникской области проводит расследование для выяснения обстоятельств убийства 56-летнего мужчины на сторожевом посту ЗАО "Зангезурский медно-молибденовый комбинат", расположенного в общине Шхаршик общины Капан. Об этом сообщили в СК.
По сообщению ведомства, 12 апреля с.г. в 18:10 из Капанского медцентра и отдела полиции Капана поступили сигнал и сообщение о том, что на упомянутом сторожевом посту в общине Капан найдено тело мужчины, на котором обнаружены огнестрельные ранения.
По данному факту инициировано уголовное производство по ч.1 ст. 155 и ч.1 ст. 335 УК Армении.
При осмотре места происшествия в пункте охраны 2-й группы компании, напротив времянки обнаружено тело мужчины со сквозными огнестрельными ранениями в грудь и слепыми огнестрельными ранениями в висок. С места происшествия взяты образцы, изъяты двуствольное ружье, обнаруженное во времянке, и другие предметы, представляющие интерес для следствия.
Назначены судебно-медицинская экспертиза трупа, комплексная судебно-биологическая, судебно-трасологическая, судебно-баллистическая экспертиза.
"Предварительное следствие продолжается. Проводятся следственные и иные процессуальные действия, оперативно-розыскные мероприятия для выяснения всех обстоятельств случившегося и установления личности(личностей) предполагаемого(предполагаемых) преступников и их обнаружению", - говорится в сообщении.