Փամփուշտներ էլ կային մոտը՝ 15-20 հատ, «ատվյորտկա», բլոկնոտ․ ադրբեջանցուն հայտնաբերած բնակիչը նոր մանրամասներ է հայտնել 04/13/2023 19:30 | ԼՐԱՀՈՍ
Կապանի տարածաշրջանի Աճանան գյուղի մոտ՝ թռչնաֆաբրիկայի սկզբնամասում ադրբեջանցի զինծառայողի մոտ եղել են փամփուշտներ։ Այդ մասին «Փաստինֆո»-ին պատմել է նրան բռնելուն անմիջական մասնակցություն ունեցած սյունեցին։
Ինչպես արդեն հայտնել ենք՝ նա հայտնաբերվել է այսօր՝ բնակիչների կողմից։
Դեպքի մանրամասները պարզելու համար «Փաստինֆո»-ն կապ է հաստատել Հայաստան ներթափանցած ադրբեջանցի դիվերսանտին բռնած բնակիչներից մեկի հետ։
«Առավոտյան ժամը 6։30 էր, որ «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի «Կապանի անտառտնտեսության» տնօրենը հրահանգեց անտառներում որոնողական աշխատանքներ սկսել։ Փնտրեցինք, բայց չհայտնաբերեցինք կասկածելի ոչ մեկին։ Ես էլ պիտի Կապան՝ հիվանդանոց գնայի։ ժամը 12-ի կողմերն էր՝ կնոջս հետ ճանապարհվեցի, մեկ էլ, անծանոթ մարդ նկատեցի։ Սկսեցի կասկածել, որ էն թուրքի լակոտը կարող է լինել։ Մեքենայի ընթացքը դանդաղեցրի, հետ գնացի, տեսա երկու մեքենա էլ է կանգնած։ Իրենց էլ էր կասկածելի թվացել էդ շան որդին։ Հարցրեցի՝ ո՞վ ես դու, թե՝ պարսիկ, ասացի՝ դու ոնց որ թուրք ես, խաբում ես։ Այ էդ ժամանակ ասաց՝ «Ազերբայջան»,-դեպքը մանրամասնեց «Կապանի անտառտնտեսության» աշխատակից Արա Սուքիասյանը։
Մեր զրուցակցի պատմելով՝ ադրբեջանցուն ոտքից գլուխ ինքն անձամբ չի ստուգել, որ տեսնի՝ ինչ կա մոտը, բայց առնվազն 15-20 փամփուշտ տեսել է, ինչպես նաև բլոկնոտ ու «ատվյորտկա»։ Մանրազննին զննություն իրականացնելու համար հայտնաբերված դիվերսանտը հանձնվել է համապատասխան մարմիններին։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում Սյունիքի փոխմարզպետ Նարե Ղազարյանը նշել էր, որ նաև հեռախոս է հայտնաբերվել ադրբեջանցու մոտ և Քննչական կոմիտեն ուսումնասիրում է այդ հեռախոսի՝ ադրբեջանցու մոտ հայտնվելու հանգամանքները։
Նշենք, որ համացանցում տարածվել է նույն այդ ադրբեջանցու տեսանյութը, որում նա մասնավորապես, ասում է հետևյալը․ «Մենք թափեցինք հայի արյունը. Մենք գլխատեցինք հայերին. Իսկ հիմա մենք դեռ ողջ ենք, ոչ թե մեռած։ Եթե նույնիսկ մահանանք, թող մեզ գնահատեն։ Մենք հայրենիքի դավաճան չենք»։
Վարկած կա, որ ադրբեջանցին տեսագրությունն իրականացրել է Կապանում՝ ԶՄՊԿ-ի սպանված աշխատակցի հեռախոսով։

"У него с собой были патроны, блокнот и отвертка": обнаруживший азербайджанца житель Сюника рассказал подробности 04/14/2023   09:31  |  Лента новостей
У азербайджанского военнослужащего, обнаруженного на подступах к птицефабрике в селе Ачанан Капанского района, нашли патроны. Об этом "ФактИнфо" рассказал житель Сюника, принимавший непосредственной участие  в его поимке.
Как уже ранее сообщало агентство, его обнаружили в четверг местные жители.
"Дело было утром, примерно в 06:30. Директор филиала "Лесное хозяйство Капана" ГНКО "Армлес" распорядился начать поиски в лесистой местности. Мы стали искать, но никого подозрительного не обнаружили. А я должен был ехать в больницу, в Капан. Было около 12:00, когда мы с женой отправились в путь, и вдруг я заметил незнакомого человека. Я стал подозревать, что это может быть тот самый турок. Я сбавил скорость, отъехал назад, увидел, что стоят еще две машины. Этот собачий выродок вызвал и у них подозрение. На вопрос, кто ты, он сначала ответил, что он перс. Но я ему заявил, что ты похож на турка, врешь. Тогда он и сказал: "Азербайджан"", - рассказал сотрудник лесного хозяйства Капана Ара Сукиасян в беседе с "ФактИнфо".
По словам собеседника агентства, он не обыскивал азербайджанца с ног до головы, чтобы знать, что у него есть, но видел у него по меньшей мере 15-20 патронов, а также блокнот и отвертку. Для проведения тщательного досмотра обнаруженный диверсант был передан компетентным органам.
Напомним, ранее в беседе с "ФактИнфо" вице-губернатор Сюникской области Армении Наре Казарян сообщила, что у азербайджанца обнаружили также телефон, и Следственный комитет изучает обстоятельства, при которых он оказался у азербайджанца.
Отметим, что в Сети появилось видео, на котором азербайджанец, в частности говорит, что они пролили кровь армян.
"Мы пролили кровь армян. Мы обезглавили армян. И сейчас мы все еще живы, а не мертвы. Даже если мы умрем, пусть нас будут ценить. Мы не предатели родины", — говорит проникший на территорию Армении азербайджанец."Мы пролили кровь армян": проникший на территорию Армении азербайджанец до задержания выходил в эфирЕсть версия, что азербайджанский диверсант в эфир выходил с телефона убитого накануне сотрудника Зангезурского медно-молибденового комбината.