Ռուսաստանը հանդես է գալիս Լաչինի միջանցքի ամբողջական ապաշրջափակման օգտին. Զախարովա 04/12/2023 16:34 | Քաղաքական
Ռուսաստանը հանդես է գալիս Լաչինի միջանցքի ամբողջական ապաշրջափակման օգտին՝ այսօրվա ճեպազրույցի ժամանակ ասել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Մենք հանդես ենք գալիս Լաչինի միջանցքի ամբողջական ապաշրջափակման օգտին: Համապատասխան ջանքեր են գործադրվում մեր երկրի պաշտպանության նախարարության, ռուսական խաղաղապահ զորախմբի հրամանատարության կողմից՝ համագործակցելով մեր գերատեսչության հետ: Այս հարցում մեր հայ և ադրբեջանցի գործընկերները մանրամասն առաջարկներ ունեն», - ասել է Մարիա Զախարովան։
Նրա խոսքով՝ «խաղաղապահները տեղում լուծում են ղարաբաղցիներին սննդով, առաջին անհրաժեշտության ապրանքներով ապահովելու հարցերը»։
«Օրական տասնյակ տոննա մարդասիրական բեռներ են առաքվում: Եվ մենք ակնկալում ենք իրավիճակի շուտափույթ լուծում, որպեսզի նպաստենք հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների երկկողմանի կարգավորմանը մի շարք եռակողմ համաձայնագրերի հիման վրա»,- ասել է Զախարովան:

Россия выступает за полное разблокирование Лачинского коридора - Захарова 04/12/2023 16:24 | Лента новостей
Россия выступает за полное разблокирование Лачинского коридора, заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова в ходе еженедельного брифинга.
"Мы выступаем за полное разблокирование Лачинского коридора. Соответствующие усилия предпринимаются министерством обороны нашей страны, командованием Российского миротворческого контингента во взаимодействии с нашим ведомством. У наших армянских и азербайджанских партнеров имеются детальные предложения на этот счет", - заявила Мария Захарова.
По ее словам, "на земле миротворцы решают вопросы обеспечения карабахцев продуктами питания, товарами первой необходимости".
"Ежедневно заводится десятки тонн гуманитарного груза. И мы ожидаем скорейшего разрешения ситуации в целях продвижения двусторонней нормализации армяно-азербайджанских отношений на основе комплекса трехсторонних договоренностей", - сказала она.