ԿԽՄԿ միջնորդությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել 15 բուժառու 04/11/2023 13:09 | ԼՐԱՀՈՍ
Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից ուռուցքային հիվանդություներով, վիրահատական միջամտություններ և հետինպլանտացիոն համուղղում պահանջող ախտաբանությամբ 15 անձ այսօր «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել է ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։ Այս մասին հայտնում է Արցախի առողջապահության նախարարությունը։
«10 բուժառուներ, ովքեր պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար, ուղեկցողների հետ վերադարձել են Արցախ։
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն»ՓԲԸ-ում 5 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 1-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում է։
Մինչ այսօր «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ընդհանուր 305 հիվանդ»,- նշել են կառույցից։

Еще 15 пациентов перевезены из блокадного Арцаха в Армению при посредничестве МККК 04/11/2023 13:19 | Лента новостей
В связи с блокадой Арцаха сегодня при посредничестве и сопровождении Международного Комитета Красного Креста 15 пациентов с онкологическими заболеваниями, а также с патологиями, требующими срочного хирургического вмешательства, и послеимплантационной коррекции, были перевезены в различные специализированные медицинские центры Республики Армения из Республиканского медцентра министерства здравоохранения Республики Арцах. Об этом сообщает Минздрав Арцаха.
10 пациентов, ранее направленных на лечение в Армению в рамках государственного заказа, вместе с сопровождающими вернулись в Арцах.
До сегодняшнего дня при посредничестве и сопровождении Международного Комитета Красного Креста из Арцаха в Армению были перевезены 305 пациентов.