Այս պահին Գլխավոր դատախազն ԱԺ-ում է. քննարկվում է Մ.Սահակյանին անձեռնմխելիությունից զրկելու միջնորդությունը (ուղիղ) 04/11/2023 15:01 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն այժմ ԱԺ-ում ներկայացնում է պատգամավոր Մհեր Սահակյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու համաձայնություն ստանալու մասին միջնորդագիրը։
Ներկայաված միջնորդագրի համաձայն՝ ԱԺ հանձնաժողովի նիստի ընթացքում Մհեր Սահակյանը ցուցաբերել է խուլիգանական դրդումներով, այն է՝ Վլադիմիր Վարդանյանի՝ Արծվիկ Մինասյանի կողմից քննարկման թեմայից շեղվելու պատճառով նիստի բնականոն ընթացքը վերականգնելու և քննարկման թեմային վերադառնալու նպատակով մասնակիցներին արված դիտողությունը որպես առիթ օգտագործելով ցուցադրաբար հակադրվել է Վլադիմիր Վարդանյանին, ներկաների նկատմամբ անհարգալից և ամրագրված նորմերի նկատմամբ բացահայտ արհամարհական վերաբերմունք ցուցաբերելով դրսևորել է ագրեսիվ վարքագիծ։
«Մասնավորապես, Մհեր Սահակյանը ձեռքով հարվածել է սեղանին, ոտքի կանգնել, դիտողություն արել Վլադիմիր Վարդանյանին, հանձնաժողովի փակ քննարկման բնականոն աշխատանքը խոչընդոտելու դիտավորությամբ շրջանցել է իր և Վլադիմիր Վարդանյանի միջև նստած Ալխազ Ղազարյանին, մոտեցել Վլադիմիր Վարդանյանին և աջ ձեռքով դիտավորությամբ հարվածել Վլադիմիր Վարդանյանին»,- նշեց Աննա Վարդապետյանը՝ միջնորդելով թույլատրել ԱԺ-ին՝ Մհեր Սահակյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցել։

Генпрокурор в НС ходатайствует о даче согласия на уголовное преследование депутата Мгера Саакяна 04/11/2023   15:29  |  Лента новостей
Генеральный прокурор Армении Анна Вардапетян на заседании Национального собрания представляет ходатайство о даче согласия на начало уголовного преследования в отношении депутата от оппозиционного блока "Армения" Мгера Саакяна.
Обращение связано с инцидентом, произошедшим 31 марта в ходе заседании парламентской комиссии по государственно-правовым вопросам.Генпрокурор обратилась в НС с ходатайством о даче согласия на начало уголовного преследования депутата Мгера СаакянаСогласно ходатайству, во время закрытого рабочего заседания Мгер Саакян стал демонстративно вступать в конфронтацию с председателем комиссии по государственно-правовым вопросам, вел себя агрессивно.
"В частности, Мгер Саакян ударил рукой по столу, встал, сделал замечание Владимиру Варданяну, подошел к нему и правой рукой ударил его по лицу",  - отметила Анна Вардапетян, представляя ходатайство о даче разрешения на начало уголовного преследования депутата НС Мгера Саакяна.