Կվերականգնվի անվճար երթևեկությունը դեպի Ամարասի, Գանձասարի և Հակոբավանքի վանական համալիրներ 04/10/2023   16:25  |  Մեկնաբանություն
Այսօր 120 օր է, ինչ Արցախը լիակատար շրջափակման պայմաններում մաքառում է իր արժանապատիվ գոյության համար՝ ի հեճուկս աշխարհի անտարբեր լռության և ոչինչ չասող հայտարարությունների: Այս մասին ֆեյսբուքում գրել է Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը.
«Մեզ պարտադրվող այդ իրականությունը շարունակաբար հիասթափեցնում, բայց և ավելի ամուր է դարձնում մեր հերոս ժողովրդին:
Ստեղծված իրավիճակի շուրջ պարբերաբար զրույցներ եմ ունենում ՀԱԵ Արցախի թեմի առաջնորդ Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանի հետ: Իսկ երեկ մեր ունեցած զրույցի ընթացքում նրա առաջարկով որոշում կայացվեց վերականգնել անվճար երթևեկությունը դեպի մեր դարավոր ուխտավայրեր հանդիսացող Ամարասի, Գանձասարի և Հակոբավանքի վանական համալիրներ:
Դարձը մեր ազգային ավանդույթներին ու հոգևոր արժեքներին, նրանց նորովի վերարժևորումը ուժ և ամրություն կներարկեն մեզ՝ դիմակայելու այս ծանր փորձությանը ևս»:
17:13 31/03/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի նախագահի գլխավորությամբ անցկացվել է Անվտանգության խորհրդի արտահերթ ընդլայնված նիստ
10:51 28/03/2023  |  ՄեկնաբանությունՄեր խնդիրն է սթափ գնահատել ստեղծված իրավիճակի ողջ բարդության ու պատասխանատվության աստիճանը, վերագնահատել եղած բոլոր ռեսուսներն ու հնարավոր նոր վտանգների զսպող մեխանիզմները.Հարությունյան
08:11 25/03/2023  |  ՄամուլԱրայիկ Հարությունյանը վերադարձել է Մոսկվայից ու մերձավորներին ասել, որ երկու ճանապարհ ունեն․ «Հրապարակ»
07:20 24/03/2023  |  ՄամուլԱրցախի նախագահի փոփոխության հարցն առնվազն կես կես տարով հետաձգվում է․ «Հրապարակ»

В Арцахе восстановят бесплатные маршруты к монастырским комплексам Амарас, Гандзасар и Акопаванк 04/10/2023   16:43  |  Лента новостей
Правительство Арцаха решило восстановить бесплатные маршруты к монастырским комплексам Амарас, Гандзасар и Акопаванк. Об этом сообщил на своей странице в Facebook президент Республики Арцах Араик Арутюнян.
"Уже 120 дней, как Арцах борется за свое достойное существование в условиях полной блокады,несмотря на равнодушное молчание мира и ничего не говорящие заявления. Эта навязанная нам реальность хотя и разочаровывает нас, но делает наш героический народ все сильнее", - написал Арутюнян.
Президент Арцаха сообщил, что регулярно обсуждает создавшуюся ситуацию с главой Арцахской епархии ААЦ епископом Вртанесом Абрамяном.
"В ходе нашей вчерашней беседы по его предложению было принято решение о восстановлении бесплатных маршрутов к нашим многовековым местам паломничества, монастырским комплексам Амарас, Гандзасар и Акопаванк. Возврат к нашим национальным традициям и духовным ценностям, их переоценка придаст нам новых сил, чтобы выдержать и это непростое испытание", - написал Араик Арутюнян.