Ադրբեջանը շարունակում է պղծել, ոչնչացնել հայկական կոթողներնը՝ պատակ ունենալով իր վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներից ջնջել հայկական հետքն առհասարակ. ԱԳՆ 04/10/2023   11:41  |  ԼՐԱՀՈՍ
31 տարի առաջ՝ 1992թ․ ապրիլի 10-ին, Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից իրականացվեց Լեռնային Ղարաբաղի Մարտակերտի շրջանի Մարաղա հայկական բնակավայրում խաղաղ բնակչության ծրագրավորված դաժան կոտորածը, որի հետևանքով շուրջ 5000 բնակչություն ունեցող բնակավայրն ամբողջությամբ ենթարկվեց էթնիկ զտման, ավելի քան 50 խաղաղ բնակիչ դաժանաբար սպանվեց, նույնքան էլ գերեվարվեց. տվյալներ, որոնք փաստագրված են «Human Rights Watch» և «Amnesty International» իրավապաշտպան կազմակերպությունների զեկույցներում: Գերեվարվածներից շատերի ճակատագրերը մինչ օրս պարզված չեն, և վերջիններս համարվում են բռնի անհետացածներ:
Մարաղայի կոտորածը Սումգայիթում, Կիրովաբադում և Բաքվում կազմակերպված հայերի ջարդերի շարունակությունն էր և ադրբեջանական իշխանությունների՝ ազգային ինքնության հողի վրա զանգվածային ոճրագործությունների հերթական դրսևորումներից մեկը: Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ բնակչության դեմ կանխամտածված ոճրագործությունները, ռազմական հանցագործությունները, դրանց անպատժելիությունն ու հերոսացումն Ադրբեջանի համակարգային քաղաքականության մաս կազմեցին և նոր դրսևորումներ ստացան Լեռնային Ղարաբաղի դեմ Ադրբեջանի 2016թ. ապրիլյան ագրեսիայի, իսկ ավելի մեծ մասշտաբներով՝ 2020թ. 44-օրյա պատերազմի ժամանակ, որի հետևանքով տեղահանվեցին նաև Հադրութի, Շուշիի և հարակից շրջանների տասնյակ հազարավոր հայեր:
Պատահական չէ, որ ոչ միայն 1988-1991թթ. Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված հայերը տարիների ընթացքում երբևէ հնարավորություն չեն ստացել վերադառնալ իրենց տներ և իրացնել իրենց իրավունքները, այդ թվում՝ տնօրինել իրենց մասնավոր սեփականությունը, այլ նաև ներկայումս, խախտելով 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթները, Ադրբեջանը խաթարում է տեղահանված անձանց և փախստականների վերադարձը Լեռնային Ղարաբաղ և հարակից շրջաններ, ինչը պետք է իրականացվի ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով բարձր հանձնակատարի վերահսկողության ներքո: Ավելին, խախտելով միջազգային իրավունքի նորմերը և իր իսկ ստանձնած միջազգային պարտավորությունները՝ պաշտոնական Բաքուն այս օրերին ադրբեջանցիներով է բնակեցնում իր վերահսկողության տակ անցած հայկական բնակավայրերը, հայերի տները, ինչպես օրինակ՝ հայկական Թալիշ գյուղում:
Հատկանշական է նաև, որ կոպտորեն խախտելով հեղինակավոր միջազգային դատական ատյանների վճիռները՝ Ադրբեջանը բացահայտ կերպով շարունակում է պղծել, վանդալիզմի ենթարկել և ոչնչացնել հայկական կրոնական ու պատմամշակութային կոթողներն ու սրբավայրերը՝ նպատակ ունենալով իր վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներից ջնջել հայկական հետքն առհասարակ: Միևնույն ժամանակ, ամենաբարձր մակարդակով շարունակվում է հայության նկատմամբ ատելության քարոզը: Այս արձանագրումներն արդեն իսկ բազմիցս դատապարտվել են միջազգային կառույցների կողմից:
Մարաղայի ոճրագործությունից 31 տարի անց, շուրջ չորս ամիս է, ինչ Ադրբեջանն ապօրինի կերպով արգելափակված է պահում Լեռնային Ղարաբաղը մնացյալ աշխարհի հետ կապող Լաչինի միջանցքը: Լեռնային Ղարաբաղում կանխամտածված կերպով հումանիտար ճգնաժամի ստեղծումը, ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում զինադադարի պարբերական խախտումներն ու ագրեսիվ գործողությունները, քաղաքացիական բնակչության շարունակական թիրախավորումն ու ահաբեկումը կրկին ապացուցում են, որ Ադրբեջանի նպատակը Լեռնային Ղարաբաղն էթնիկ զտումների ենթարկելն է։
Այսօր մենք հարգանքի տուրք ենք մատուցում Մարաղայի կոտորածների զոհերի հիշատակին: Նման ոճրագործությունների հետագա կանխարգելման համար ևս մեկ անգամ ընդգծում ենք միջազգային հանրության գործուն քայլերի, այդ թվում՝ տրամադրության տակ առկա միջազգային մեխանիզմերի կիրառման հրատապությունը:
Հայաստանի Հանրապետությունը վերահաստատում է իր հավատարմությունը տարածաշրջանում երկարատև ու համապարփակ խաղաղության ու անվտանգության հաստատմանը, որը հնարավոր է Ադրբեջանի կողմից առավելապաշտական ու ագրեսիվ քաղաքականությունից հրաժարվելու և առկա խնդիրներին արդարացի լուծումներ փնտրելու ճանապարհով:

Цель Азербайджана - подвергнуть Нагорный Карабах этнической чистке: заявление МИД Армении в связи с 31-й годовщиной резни армян в Мараге 04/10/2023   13:07  |  Лента новостей
Министерство иностранных дел Армении выступило с заявлением в связи с 31-й годовщиной резни армян в Мараге. В заявлении МИД РА говорится:
«31 год назад, 10 апреля 1992 года, вооруженные силы Азербайджана совершили спланированную жестокую расправу над мирным населением в армянском селе Марага Мартакертского района Нагорного Карабаха, в результате чего населенный пункт с населением около 5000 человек был полностью подвергнут этнической чистке, более 50 мирных жителей были зверски убиты, столько же было взято в плен. Эти данные задокументированы в отчетах правозащитных организаций «Human Rights Watch» и «Amnesty International». Судьбы многих взятых в плен до сих пор не выяснены, и последние считаются насильственно исчезнувшими.
Резня в Мараге стала продолжением организованных погромов армян в Сумгаите, Кировабаде и Баку и стала одним из очередных проявлений массовых преступлений, совершаемых азербайджанскими властями по национальному признаку. Умышленные преступления против мирного населения Нагорного Карабаха, военные преступления, их безнаказанность и героизация стали частью системной политики Азербайджана и получили новые проявления в ходе агрессии Азербайджана против Нагорного Карабаха в апреле 2016 г., и в более широких масштабах в ходе 44-дневной войны 2020 г, в результате которой также были перемещены десятки тысяч армян из Гадрута, Шуши и соседних районов.
Неслучайно не только то, что насильственно перемещенные в 1988-1991 гг. из Нагорного Карабаха армяне годами не имели возможности вернуться в свои дома и реализовать свои права, в том числе распоряжаться своей частной собственностью, но и в настоящее время, нарушая положения Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 г. Азербайджан препятствует возвращению перемещенных лиц и беженцев в Нагорный Карабах и прилегающие районы, что должно осуществляться под контролем Верховного комиссара ООН по делам беженцев. Более того, нарушая нормы международного права и взятые на себя международные обязательства, официальный Баку в эти дни заселяет азербайджанцами перешедшие под его контроль армянские населенные пункты, дома армян, как, например, в армянском селе Талыш.
Примечательно и то, что, грубо нарушая решения авторитетных международных судов, Азербайджан открыто продолжает осквернять, подвергать вандализму и уничтожать армянские религиозные и культурно-исторические памятники и святыни с целью стереть армянский след с подконтрольных ему территорий. В то же время на самом высоком уровне продолжается пропаганда ненависти к армянам. Эти проявления уже неоднократно были осуждены международными институтами.
Спустя 31 год после резни в Мараге, Азербайджан около четырех месяцев незаконно блокирует Лачинский коридор, соединяющий Нагорный Карабах с внешним миром. Преднамеренное создание гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе, периодические нарушения режима прекращения огня и агрессивные действия азербайджанских вооруженных сил в Нагорном Карабахе, продолжающиеся нападения и запугивания гражданского населения еще раз доказывают, что цель Азербайджана - подвергнуть Нагорный Карабах этнической чистке.
Сегодня мы отдаем дань памяти жертвам резни в Мараге. Для дальнейшего предотвращения подобных преступлений вновь подчеркиваем актуальность действенных шагов международного сообщества, в том числе путем применения имеющихся международных механизмов.
Республика Армения подтверждает свою приверженность установлению долгосрочного и всеобъемлющего мира и безопасности в регионе, что возможно путем отказа Азербайджана от максималисткой и агрессивной политики и путем поиска справедливых решений текущих вопросов.
00:10 11/04/2022  |  Лента новостейЦель Баку - провести полную этническую чистку Арцаха: заявление МИД Армении по случаю 30-й годовщины резни в Мараге