Կարմիր խաչի ուղեկցությամբ այսօր 12 բուժառու տեղափոխվել է ՀՀ ԲԿ–ներ 04/07/2023 13:05 | ԼՐԱՀՈՍ
Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ Առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից ուռուցքային և սիրտ-անոթային համակարգի ծանր հիվանդություններ ունեցող 12 անձ այսօր, «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել է ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։ Այս մասին հայտնում են ԱՀ Առողջապահության նախարարությունից։
«Արևիկ» բուժմիավորումում 7 երեխա գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում 9 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 3-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում։
Մինչ այսօր «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ընդհանուր 276 հիվանդ։

Красный Крест перевез еще 12 тяжелобольных пациентов из блокадного Арцаха в Армению 04/07/2023   13:12  |  Лента новостей
В связи с блокадой Арцаха сегодня при посредничестве и в сопровождении Международного Комитета Красного Креста 12 пациентов с онкологическими заболеваниями и заболеваниями сердечно-сосудистой системы были перевезены в различные специализированные медицинские центры Республики Армения из Республиканского медцентра министерства здравоохранения Республики Арцах. Об этом сообщает пресс-служба Минздрава Арцаха.
9 пациентов находятся в реанимационном отделении ЗАО “Республиканский медицинский Центр”,  трое из них - в крайне тяжелом состоянии.
До сегодняшнего дня при посредничестве и сопровождении Международного Комитета Красного Креста из Арцаха в Армению были перевезены 276 пациентов.