Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Վլադիմիր Պուտինի հետ 04/07/2023   13:32  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկվել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում շարունակվող հումանիտար ճգնաժամը: Լեռնային Ղարաբաղում ճգնաժամի հաղթահարման համատեքստում ՀՀ վարչապետը կարևորել է ՌԴ խաղաղապահ առաքելության կողմից հետևողական քայլերի իրականացումը:
Քննարկվել են 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի, 2021 թվականի հունվարի 11-ի, նոյեմբերի 26-ի և 2022 թվականի հոկտեմբերի 31-ի՝ Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի առաջնորդների եռակողմ հայտարարությունների իրականացմանը, այդ թվում՝ տարածաշրջանային տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակմանը վերաբերող հարցեր:
Մտքեր են փոխանակվել նաև հայ-ռուսական հարաբերությունների և դրանցում տեղի ունեցող այլ զարգացումների շուրջ:
15:54 13/03/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՓաշինյանը Պուտինի հետ զրույցում անդրադարձել է մարտի 5-ին Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում իրականացված ահաբեկչական գործողությանը և դրա հետևանքներին
13:48 13/03/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱյսօր հեռախոսազրույց են ունեցել Պուտինն ու Փաշինյանը
18:29 31/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՓաշինյանի ու Պուտինի հեռախոսազրույցը կայացել է հայկական կողմի նախաձեռնությամբ. Կրեմլ
17:34 31/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Վլադիմիր Պուտինի հետ
13:18 30/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱնցնող տարին Ռուսաստանի և Հայաստանի համար հոբելյանական էր.Պուտինը շնորհավորական ուղերձ է հղել Նիկոլ Փաշինյանին

Пашинян переговорил по телефону с Путиным 04/07/2023 13:39 | Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян провел телефонный разговор с президентом Российской Федерации Владимиром Путиным. Об этом сообщает пресс-служба правительства РА.
В ходе телефонного разговора обсуждался гуманитарный кризис в Нагорном Карабахе, продолжающийся вследствие незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора. В контексте преодоления кризиса в Нагорном Карабахе премьер-министр Армении придал важность реализации последовательных шагов со стороны российской миротворческой миссии.
Обсуждены вопросы, связанные с выполнением трехсторонних заявлений лидеров Армении, России и Азербайджана от 9 ноября 2020 года, 11 января и 26 ноября 2021 года и 31 октября 2022 года, в том числе по разблокированию региональных транспортных инфраструктур.
Состоялся также обмен мыслями об армяно-российских отношениях и иных протекающих вокруг них процессах.