Հայ-ադրբեջանական սահմանի 12 կմ-ից 7 կմ հատվածում տեղակայման կետերը հստակեցված են, մյուս 5 կմ հատվածի վերաբերյալ աշխատանքները շարունակվում են. Փաշինյան 04/06/2023   11:11  |  Քաղաքական
Ապրիլի 1-ից դեպի Լաչինի միջանցք երթուղու փոփոխության շուրջ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայև՝ հայ-ադրբեջանական սահմանի 12 կմ-ոց հատվածի պահպանությունը պետք է ստանձնեն ՀՀ սահմանապահ զորքերը։ Պատճառն այն է, որ մինչ այդ տվյալ հատվածի մշտական պահպանություն չէր իրականացվում ո՛չ հայկական, ո՛չ ադրբեջանական կողմից։ Դրա անհրաժեշտությունը հիմա պայմանավորված է երթուղու անվտանգության ապահովմամբ։ Այդ մասին Կառավարության նիստի աշխատանքների մեկնարկից առաջ իր ելույթում ասաց ՀՀ վարչապետը։
«ՀՀ սահմանապահների կողմից այդ հատվածի պահպանության ստանձնման ժամանակ որոշակի խնդիրներ են առաջացել, ինչի մասին տեղեկացրել է ԱԱԾ-ն։ Որոշ տեղերում ադրբեջանական կողմը դիրքավորվել է և ինժեներական աշխատանքներ իրականացրել 100-300 մետր առաջ՝ ՀՀ տարածքում։ Դրանից հետո պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել, որ երկու երկրների քարտեզագիրները ճշգրտեն։ Այս ընթացքում սահմանապահների տեղակայման ուղղությամբ աշխատանքներ են տարվել, և իրավիճակը որոշակիորեն բարելավվել է։ Մասնավորապես, 12 կմ-ից 7 կմ-ում տեղակայման կետերը հստակեցված են, մյուս 5 կմ հատվածի վերաբերյալ աշխատանքները շարունակվում են։ Մեր տրամադրվածությունը եղել է և շարունակում է մնալ իրավիճակի էսկալացիայից խուսափելը»,-ասաց Փաշինյանը՝ հույս հայտնելով, որ հետագա աշխատանքները կիրականացվեն կառուցողական մթնոլորտում։
Վարչապետը խորհուրդ տվեց ամուր նյարդեր և զսպվածություն ցուցաբերել և «տուրք չտալ տարածաշրջանային իրավիճակը պայթեցնելու հարցում շահագրգիռ ուժերին»։
«ՀՀ կառավարությունը ևս մեկ անգամ վերահաստատում է իր հավատարմությունը խաղաղության օրակարգին»,-հավելեց Փաշինյանը։

Нам нужны крепкие нервы: Пашинян о противодействии силам, заинтересованным в подрыве региона 04/06/2023 11:32 | Лента новостей
Согласно достигнутой договоренности об изменении маршрута Лачинского коридора с 1 апреля охрану 12-километрового участка армяно-азербайджанской границы должны осуществлять пограничные войска Республики Армения. Дело в том, что до этого постоянная охрана данного участка не осуществлялась ни армянской, ни азербайджанской сторонами. Необходимость в этом в данный момент обусловлена обеспечением безопасности трассы. Об этом заявил премьер-министр РА в своем выступлении перед началом заседания правительства в четверг.
"В момент, когда пограничники Армении приступили к охране указанного участка, возникли определенные проблемы, о чем сообщила СНБ. На определенных участках азербайджанская сторона разместила войска и провела инженерные работы на глубине 100-300 метров на территории Армении. После этого была достигнута договоренность о том, что картографы обеих сторон уточнят ситуацию", - сказал он.
Пашинян заявил, что за этот период проведены работы по сверке пунктов дислокации пограничников, "и ситуация несколько улучшилась".
"В частности, точки размещения на линии в 7 километров из 12-километвого участка уточнены. Работы относительно остального 5-километрового участка продолжаются", - заявил Пашинян.
Он отметил, что армянская сторона стремилась и сейчас стремится избежать эскалации, выразив надежду на то, что дальнейшая работа будет проходить в конструктивной атмосфере.
"В этой среде глобальной нестабильности и неопределенности нам нужны крепкие нервы и сдержанность, чтобы не поддаваться силам, заинтересованным в том, чтобы взорвать ситуацию в регионе", - добавил премьер Армении.
По его словам, вопреки всем трудностям, правительство Армении неустанно подтверждает свою приверженность "повестке мира".