«Թաթոյան» հիմնադրամն ու Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանը ներկայացրել էին 300-էջանոց զեկույցում, որը ուղարկվել է միջազգային կառույցներին 04/06/2023 11:45 | ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի կյանքի ճանապարհը փակելու 114-րդ օրը՝ ապրիլի 4-ին , ադրբեջանական կառավարության գործակալները ահաբեկել են Գորիսից Ստեփանակերտ գնացող 27 քաղաքացիներին ու խոչընդոտել նրանց տեղաշարժը։ Այս մասին հայտարարություն է տարածել «Թաթոյան» հիմնադրամը.
«1. Ադրբեջանական «էկոակտիվիստները» ներխուժել են մեքենաներ, ահաբեկել ու սպառնացել են մարդկանց։
2. Ադրբեջանական կողմը նշում է, որ մեքենաներում եղել են տղամարդիկ` իբր փորձելով արդարացնել իրենց արարքը: Ապացույցները վկայում են, որ Ստեփանակերտ գնացողների մեջ եղել են բացառապես Արցախի քաղաքացիներ, մեծամասամբ տարեցներ, երեխաներ եւ հաշմանդամություն ունեցող անձիք։ Կատարվածի հետեւանքով վատացել է 4 կանանց ինքնազգացողությունը։
3. Արցախ մուտք գործելու հնարավորություն տալու համար ադրբեջանական «էկոակտիվիստները» ապօրինաբար առաջ են քաշել նախապայմաններ՝ «ընդունել Ադրբեջանի քաղաքացիություն» եւ ստուգել բոլոր անձանց։
5. Կատարվածը կրկին ապացուցում է, որ Արցախի կյանքի ճանապահը փակած «էկոակտիվիստները» կապ չունեն շրջակա միջավայրի կամ բնության պահպանության հետ։
6. Այդ «էկոակտիվիստները» գործում են ադրբեջանական իշխանությունների հրահրմամբ ու նրանց հովանու ներքո, հետապնդում են քաղաքական նպատակներ: Նրանց մի մասն էլ կա´մ գործող ու նախկին զինվորականներ են, կա´մ աշխատում են ադրբեջանական իշխանության մարմիններում:
7. Արցախի կյանքի ճանապարհը փակած «էկոակտիվիստները» հայերի հանդեպ լցված են ատելությամբ, զբաղված են ադրբեջանական իշխանությունների թշնամանքի քարոզով: Ավելին՝ արգելելով մարդկանց մուտքը Արցախ, ապացուցում են, որ ադրբեջանական իշխանությունները իրականացնում են էթնիկ զտման քաղաքականություն։
Ռուս խաղաղապահների ուղեկցությամբ Ստեփանակերտ գնացող մեքենաները, ստեղծված իրավիճակում, ստիպված վերադարձել են Գորիս։
Մարդիկ զրկվել են իրենց ընտանիքներին միանալու հնարավորությունից։
Կատարվածը կրկին ապացուցում է, որ Ադրբեջանի կառավարության գործակալները՝ «էկոակտիվիստները», Արցախում ստեղծում են լրջագույն խնդիրներ ու այդ համատեքստում շինծու մարդասիրական քայլերով փորձում են մոլորեցնել միջազգային հանրությանը։
Կատարվածի մասին բոլոր մանրամասներն ու տեղեկությունները Իրավունքի եւ արդարության կենտրոն «Թաթոյան» հիմնադրամը քննարկել է Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպանի հետ, որը հաստատել է տեղեկությունները։
Արցախը Հայաստանին եւ արտաքին աշխարհին կապող կյանքի ճանապարհը փակած «էկոակտիվիստների» իրական մտադրությունների, նրանց հայատյաց քաղաքականության ու ադրբեջանական իշխանությունների հետ ուղիղ կապի մասին բոլոր փաստերը Իրավունքի եւ արդարության կենտրոն «Թաթոյան» հիմնադրամն ու Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանը ներկայացրել էին 300-էջանոց զեկույցում, որը ուղարկվել է միջազգային կառույցներին։

Азербайджанские власти проводят политику этнических чисток: фонд "Татоян" и омбудсмен Арцаха представили факты международным структурам 04/06/2023 13:51 | Лента новостей
4 апреля, на 114-й день блокирования дороги жизни Арцаха, агенты правительства Азербайджана подвергли террору 27 граждан, направлявшихся из Гориса в Степанакерт, и препятствовали их передвижению. В этой связи с заявлением выступил Фонд "Татоян". В заявлении, в частности, говорится:
1. Азербайджанские "экоактивисты" вломились в машины, терроризировали людей и угрожали им.
2. Азербайджанская сторона отмечает, что в машинах находились мужчины в попытке оправдать свои действия. Свидетельства показывают, что среди тех, кто отправлялся в Степанакерт, были исключительно граждане Арцаха, в основном пожилые люди, дети и инвалиды. В результате случившегося ухудшилось самочувствие 4 женщин.
3. Чтобы предоставить возможность въезда в Арцах, азербайджанские "экоактивисты" незаконно выдвинули предусловия: "принять азербайджанское гражданство" и проверить всех лиц.
5. Случившее еще раз доказывает, что "экоактивисты", заблокировавшие дорогу жизни Арцаха, не имеют никакого отношения к экологии и охране природы.
6. Эти "экоактивисты" действуют по наущению азербайджанских властей и под их покровительством преследуют политические цели. Некоторые из них либо действующие и бывшие военные, либо работают в органах власти Азербайджана.
7. Блокировавшие дорогу жизни Арцаха "экоактивисты" преисполнены ненависти к армянам и занимаются проводимой пропагандой враждебности азербайджанских властей. Более того, запрещая людям въезд в Арцах, они доказывают, что азербайджанские власти проводят политику этнических чисток.
Машины, направлявшиеся в Степанакерт в сопровождении российских миротворцев, ввиду сложившейся ситуации были вынуждены вернуться в Горис.
Людей лишили возможности воссоединиться со своими семьями.
Произошедшее еще раз доказывает, что агенты азербайджанского правительства, "экоактивисты", создают в Арцахе серьезные проблемы и в этом контексте пытаются ввести в заблуждение международное сообщество фиктивными гуманитарными шагами.
Центр Права и Справедливости Фонда "Татоян" обсудил все детали и информацию о случившемся с омбудсменом Арцаха, который подтвердил сведения.
Центр Права и Справедливости Фонда "Татоян" и обмудсмен Арцаха представили все факты об истинных намерениях "экоактивистов", заблокировавших жизненный путь связывающий Арцах с Арменией и внешним миром, их армянофобской политике и прямой связи с азербайджанскими властями в 300-страничном доклад, который был направлен в международные структуры.