Քաղաքացիական հագուստով մի ադրբեջանցի մտել է մեքենան, պահանջել քաղաքացիների անձնագրերն ու ասել, որ մեքենան չի կարող առաջ շարժվել. Արցախի ՄԻՊ-ը մանրամասներ է հայտնել երեկ երեկոյան տեղի ունեցած միջադեպից 04/05/2023   16:59  |  ԼՐԱՀՈՍ
Երեկ երեկոյան ռուս խաղաղապահների ուղեցկությամբ Գորիսից Ստեփանակերտ ուղևորված 23 քաղաքացիները, հինգ ժամ Շուշի-Քարին Տակ հատվածում սպասելուց հետո, ուշ երեկոյան ստիպված են եղել վերադառնալ Գորիս։ Այդ մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց Արցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը։
«Շուշի-Քարին Տակ հատվածում ադրբեջանցիները կանգնեցրել են մեքենան, քաղաքացիական հագուստով մի ադրբեջանցի մտել է ներս, հաշվել մեքենայում գտնվողներին, պահանջել նրանց անձնագրերն ու ասել, որ մեքենան չի կարող առաջ շարժվել։ Հինգ ժամ այդտեղ կանգնած են մնացել, ու այդ ընթացքում 27 ուղևորներից 4-ի ինքնազգացողություն վատացել է, որոնցից երեքն ուշագնաց են եղել։ Այդ 4 հոգուն շտապօգնության մեքենայով տեղափոխել են Ստեփանակերտի Հանրապետական բժշկական կենտրոն։ Խաղաղապահները մի քանի ժամ բանակցել են ադրբեջանցիների հետ, որ մեքենան կարողանա առաջ շարժվել, բայց արդյունքի չեն հասել ու ստիպված են եղել ժամը 22։30-ի հատվածում մնացած քաղաքացիներին հետ տանել Գորիս»,-մանրամասնեց Արցախի ՄԻՊ-ը՝ հավելելով, որ մեքենայի մեջ եղել են երեխաներ, տարեցներ, մինչև անգամ՝ հաշմանդամություն ունեցող մարդիկ։
Գեղամ Ստեփանյանը նաև նշեց, որ, բացի վերոհիշյալ քաղաքացիներից, ՀՀ-ի տարբեր բնակավայրերում դեռևս հարյուրավոր արցախցիներ են մնում՝ չունենալով տուն վերադառնալու հնարավորություն։
Հարցին՝ ինչպե՞ս է ստացվել, որ քաղաքացիներն Արցախ էին ողւևորվել՝ առանց Կարմիր Խաչի ուղեկցության, Ստեփանյանը պատասխանեց.
«Քիչ, բայց էլի դեպքեր եղել են, որ միայն խաղաղապահների ուղեկցությամբ հաջողվել է ապահովել մարդկանց տեղափոխումն ու ընտանիքների վերամիավորումը։ Իսկ վերջին մեկ ամսում ընդհանրապես հնարավոր չի եղել մարդկանց տեղափոխել. անգամ Կարմիր Խաչի միջոցով դա հնարավոր չէր լինում։ Այս ընթացքում Ադրբեջանի նախագահի խորհրդական Հաջիևի մակարդակով սպառնալիքներ են հնչել նաև Կարմիր Խաչի հասցեին՝ պահանջելով Բաքվի գրասենյակի միջոցով կազմակերպել արցախցիների տեղափոխումը։ 44-օրյա պատերազմից հետո պարբերաբար նաև սպառնացել են, թե փակել կտան Կարմիր Խաչի Ստեփանակերտի գրասենյակը»։
19:20 04/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱՀ շրջանային բոլոր համայնքների բանջարեղենի կենտրոնացված մատակարարումը կավարտվի
18:30 04/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանի տեղադրած ականների պատճառով պատահարների թվով Արցախն աշխարհում առաջինն է մեկ շնչի հաշվով

Азербайджанец в штатском вломился в машину и требовал у арцахцев паспорта: омбудсмен раскрыл подробности вчерашнего инцидента 04/05/2023   17:30  |  Лента новостей
Вчера вечером 23 гражданина, выехавшие из Гориса в Степанакерт в сопровождении российских миротворцев, были вынуждены вернуться обратно в Горис поздно вечером, прождав пять часов на участке Шуши-Карин Так. Об этом в беседе с "ФактИнфо" рассказал Защитник прав человека(омбудсмен) Республики Арцах.
"Азербайджанцы остановили автомобиль на участке Шуши-Карин Так, некий азербайджанец в штатском вломился в машину, пересчитал находившихся в машине людей, потребовал их паспорта и заявил, что машина не может продолжить путь. Они простояли там пять часов, и за это время самочувствие четверых из 27 пассажиров ухудшилось, трое из них потеряли сознание. Эти четверо человек были доставлены на машине скорой помощи в Республиканский медицинский центр Степанакерта. Миротворцы несколько часов вели переговоры с азербайджанцами, но так и  не добились никаких результатов, и им пришлось в 22:30 отвезти оставшихся граждан обратно в Горис", - рассказал омбудсмен Арцаха. Он добавил, что в машине находились дети, пожилые люди, даже люди с инвалидностью.
Гегам Степанян также отметил, что, помимо вышеупомянутых граждан, сотни жителей Арцаха по-прежнему остаются в различных населенных пунктах Армении из-за невозможности вернуться домой.
В ответ на вопрос, как получилось, что граждане направились в Арцах без сопровождения Красного Креста, Степанян заявил, что редкие случаи, когда только в сопровождении миротворцев удавалось обеспечить перевозку людей и их воссоединение с семьями, имели место ранее.
"А в последний месяц перевозка людей вообще была невозможна, даже при посредничестве Красного креста. За этот период на уровне советника президента Азербайджана Гаджиева звучали также угрозы в адрес Красного Креста с требованием организовать перевозку арцахцев через бакинский офис. После 44-дневной войны также регулярно угрожали закрыть степанакертское отделение Красного Креста", - заявил Степанян.