Դեսպանությունում կայացել է «Ներդրումներ Հայաստանում․ «բաց դռների» քաղաքականություն» խորագիրը կրող հայ-ռուսական գործարար համաժողովը 04/05/2023   14:10  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ապրիլի 4-ին ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանությունում կայացել է «Ներդրումներ Հայաստանում․ «բաց դռների» քաղաքականություն» խորագիրը կրող հայ-ռուսական գործարար համաժողովը։ Համաժողովի նպատակն էր՝ ներկայացնել ռուսաստանյան գործարար շրջանակներին ՀՀ ներդրումային հնարավորություններն ու ներդրողներին աջակցություն ցուցաբերելու գործընթացները, ինչպես նաև խթանել արդի տեղեկատվության փոխանակման համար բազմակողմ միջավայրի ստեղծմանը։
Համաժողովին մասնակցել են ՌԴ ԱԳՆ, Տնտեսական զարգացման նախարարության, Արդյունաբերության և առևտի նախարարության, Ռուսաստանի և Մոսկվայի առևտրաարդյունաբերական պալատների, ԵՏՀ Կոլեգիայի /ի դեմս Ներքին շուկաների, տեղեկատվայնացման, տեղեկատվական-հաղորդակցման տեխնոլոգիաների հարցերով Կոլեգիայի անդամ /նախարար/ Վարոս Սիմոնյանի/, Ռուսաստանյան արտահանման կենտրոնի, Հայ-ռուսական գործարար խորհրդի, մասնագիտական միությունների և գործարար շրջանակների ներկայացուցիչները։
ՌԴ-ում ՀՀ դեսպան Վաղարշակ Հարությունյանն, ելույթ ունենալով համաժողովի բացմանն, անդրադարձել է հայ-ռուսական առևտրատնտեսական համագործակցությանը, ընդգծել տնտեսական և ներդրումային փոխգործակցության շրջանակում պահպանվող դրական դինամիկան, ինչպես նաև ներկաների ուշադրությունը հրավիրել հայ-ռուսական միջտարածաշրջանային համագործակցության ընդլայնման և զարգացման հարցերին։ Իր խոսքում ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանը նշել է նաև, որ անհրաժեշտ է օգտագործել ԵԱՏՄ շրջանակներում փոխգործակցության առավել խորացման համար առկա մեծ ներուժը։
Միջոցառմանը ելույթով հանդես է եկել ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Նարեկ Տերյանը, ով իր խոսքում անդրադարձել է ներդրումային բնագավառում ՀՀ կառարության ծրագրերին, ինչպես նաև հայ-ռուսական առևտրատնտեսական հարաբերությունների առանձին հարցերին։
Համաժողովի մասնակիցներին տեսաուղերձով իր ողջույնի խոսքն է հղել ՌԴ Տնտեսական զարգացման նախարարի տեղակալ Դմիտրի Վոլվաչը։
Համաժողովը շարունակվել է Հայաստանի «Էնթերփրայզ Արմենիա» Ներդրումների աջակցման կենտրոնի» գլխավոր տնօրեն Լևոն Օհանեսյանի, Հայ-ռուսական գործարար խորհրդի գործադիր տնօրեն Միխայիլ Ռումյանցևի, ԵՏՀ ինեգրացիայի զարգացման վարչության տնօրեն Գոհար Բարսեղյանի, Հայ գործարարների ասոցիացիայի գործադիր տնօրեն Գոհար Ղումաշյանի ելույթներով։
Նախաձեռնության շրջանակներում կայացել են նաև պանելային քննարկումներ ոլորտի փորձագետների մասնակցությամբ։ Որպես մոդերատոր հանդես է եկել «Գործարար Ռուսաստան» համառուսաստանյան հասարակական կազմակերպության փոխնախագահ, գործադիր կոմիտեի ղեկավար Նոնա Ղահրամյանը։

В Москве прошел армяно-российский деловой форум 04/05/2023   14:28  |  Экономика
В Посольстве Республики Армения в Российской Федерации 4 апреля состоялся армяно-российский деловой форум «Инвестиции в Армении – политика «открытых дверей»»․
Как сообщается на странице посольства РА в Facebook, цель  форума – представить российским деловым кругам инвестиционные возможности Армении и процессы сопровождения инвестиционных проектов, а также способствовать созданию многосторонней среды для взаимообмена актуальной информацией.
На мероприятии присутствовали представители МИД РФ, Министерства экономического развития, Министерства промышленности и торговли, Торгово-промышленной палаты России, Московской торгово-промышленной палаты, Коллегии Евразийской экономической комиссии (ЕЭК) (в лице члена Коллегии (министра) по внутренним рынкам, информатизации, информационно-коммуникационным технологиям ЕЭК Вароса Симоняна), Российского экспортного центра, Армяно-Российского делового совета, профессиональных сообществ и деловых кругов двух стран.
Посол Республики Армения в Российской Федерации Вагаршак Арутюнян, выступая на форуме с приветственной речью, затронул различные аспекты армяно-российского торгово-экономического взаимодействия, отметил продолжающуюся позитивную динамику в сфере экономического и инвестиционного сотрудничества, а также акцентировал внимание на важности расширения и развития армяно-российского межрегионального сотрудничества. В. Арутюнян также подчеркнул необходимость использования всего потенциала взаимодействия, исходящего из участия Республики Армения в Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС).
На мероприятии выступил заместитель министра экономики Республики Армения Нарек Терян, который в своей речи коснулся правительственных программ, направленных на привлечение инвестиций в страну, а также рассказал об отдельных аспектах армяно-российского торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества.
К участникам и гостям форума с видеообращением обратился заместитель министра экономического развития РФ Дмитрий Вольвач.
Форум был продолжен тематическими выступлениями генерального директора «Центра содействия инвестициям» (Enterprise Armenia) Армении Левона Оганесяна, исполнительного директора Армяно-Российского делового совета Михаила Румянцева, директора департамента развития интеграции Евразийской экономической комиссии Гоар Барсегян, исполнительного директора Ассоциации армянских предпринимателей Гоар Гумашян.
В рамках форума прошли панельные сессии с участием спикеров сферы. Модератором форума выступила вице-президент, руководитель исполнительного комитета Общероссийской общественной организации «Деловая Россия» Нонна Каграманян.