Պետք է ուժեղանանք ու հետ շպրտենք ադրբեջանցիներին մեր հողերից, թե չէ էսպես հերթով տալով ո՞ւր ենք հասնելու. Վերիշենի վարչական ղեկավար 04/03/2023 13:55 | ԼՐԱՀՈՍ
Սյունիքի մարզի Վերիշեն գյուղում մարդիկ մտահոգ են. անվտանգային խնդիրը հետզհետե սրվում է, ապրուստի միջոցները՝ նվազում։ 44-օրյա պատերազմից սկսած՝ մեծ տեմպերով կրճատվում է անասնագլխաքանակը։
«2020թ. թվականից այս կողմ ահագին կրճատվել է անասունների գլխաքանակը։ Եթե մինչև պատերազմը 1500 միայն կով կար գյուղում, հիմա 500 է։ Հատկապես 2021թ. մայիսից հետո, երբ ադրբեջանցիներն առաջ եկան, կտրուկ ընկավ անասնագլխանակը։ Դե, 1500 հա արոտավայր թշնամին զավթել է, մի այդքան էլ ուղիղ նշանառության տակ է. էլ որտե՞ղ անասունն արածի», -«Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց Վերիշենի վարչական ղեկավար Արարատ Օրդյանը։
Օրդյանը երանությամբ է հիշում նախապատերազմական վիճակը։ Հիմա մարդկանց եկամտի աղբյուր գրեթե չունեն. հողագործության համար, ըստ մեր զրուցակցի, ոչ մի պայման գյուղում չկա։
«Ժողովուրդը շփոթված է, չգիտի՝ ինչ անի։ Այս վիճակից դուրս գալու միակ ճանապարհն ուժեղանալն է։ Թուրքն ինքն իրեն հետ չի գնալու, պետք է մենք հետ շպրտենք։ Պետք է ուժեղ լինենք, որ չգան մեր հողերում նստեն։ Ամեն անգամ առաջ գալով՝ լրիվ կվերցնեն։ Ո՞նց կլինի էդպես. իրենք առաջ գան, մենք ոչինչ չանենք...Էսպես հերթով տալով ո՞ւր ենք հասնելու»,-ասում է Օրդյանը և հավելում՝ եթե այսքանի հետ անասնապահությունն էլ լրիվ մեռավ, մարդիկ, բառի ամենաուղիղ իմաստով, չեն կարողանա ապրել։

Азербайджанцы сами не уйдут, мы должны их прогнать с наших земель - глава администрации села Веришен 04/03/2023   14:22  |  Лента новостей
Жители села Веришен Сюникской области Армении встревожены: проблемы с безопасностью проблема безопасности изо дня в день обостряется, а средств к существованию становится все меньше. После 44-дневной войны поголовье крупного рогатого скота сокращалось большими темпами.
"Если до войны в селе только коров было 1500 голов, то сейчас их 500. Поголовье скота резко сократилось после мая 2021 года, когда азербайджанцы продвинулись. Враг оккупировал 1500 гектаров пастбищ, еще столько же находятся под прямым прицелом. Где теперь скотине пастись?" - рассказал "ФактИнфо" глава администрации Веришена Арарат Ордян.
Ордян вспоминает довоенную обстановку с упоением. Сейчас у людей почти нет источника дохода. По словам собеседника агентства, в селе нет условий для ведения хозяйства.
"Люди в растерянности и не знают, что делать. Единственный выход из этой сложившейся ситуации – стать сильнее. Турок сам не отойдет назад, мы должны его отбросить назад. Мы должны быть сильными, чтобы не допустить их прихода на наши земли. Если они так всякий раз будут продвигаться, то все захватят. Как так можно?! Как можно допустить, чтоб они шли вперед, а мы ничего не предпринимали. Вот так отдавая по очереди, куда мы так дойдем?!" — говорит Ордян.
По его словам, если на фоне всего этого еще и животноводство падет, то люди в прямом смысле не смогут жить.