ԵՄ առաքելության տեղակայումը դիտարկում ենք որպես տարածաշրջանում խաղաղությանը նպաստելու արժեքավոր գործիք. Միրզոյան 04/03/2023 13:07 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանը Ադրբեջանի հետ միջազգային սահմանին հայկական կողմից ԵՄ քաղաքացիական առաքելության տեղակայումը դիտարկում է որպես տեղում անվտանգությունը բարձրացնելու, տարածաշրջանում խաղաղությանը և կայունությանը նպաստելու արժեքավոր գործիք:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը Ռումինիայի ԱԳ նախարարի հետ հանդիպումից հետո կայացած մամուլի ասուլիսի ընթացքում։
Միրզոյանը հայտնեց, որ Ռումինիայի իր գործընկերոջ հետ քննարկել են երկկողմ համագործակցության լայն թեմաներ: ԱԳ նախարարները նաև ստորագրվել են 2023-2024 համատեղ գործողությունների պլան:
«Մենք մեր պատրաստակամությունն ենք հայտնել երկկողմ օրակարգի, իրավական դաշտի, կանոնավոր քաղաքական խորհրդակցությունների, ինչպես նաև մշակույթի, կրթության, գիտության ոլորտներում համագործակցության: Մենք արտահայտել ենք մեր պատրաստակամությունը՝ ձեռնարկելու քայլեր նաև տնտեսական հարաբերություններում, բիզնես կապերում առկա ողջ պոտենցիալի իրագործման համար»,-ասաց Միրզոյանը:
ԱԳ նախարարների հանդիպման օրակարգում են եղել նաև Հայաստան-ԵՄ քաղաքական և անվտանգային հարցերով երկխոսության և Հայաստան-ԵՄ համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի արդյունավետ իրականացման հարցերը։
Նախարարները նաև մտքեր են փոխանակել երկու երկրի համագործակցության մասին՝ «Արևելյան գործընկերության», նաև «Եվրոպական քաղաքական համայնքի» շրջանակներում:
«Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև միջազգային սահմանի հայկական կողմում 2022 թվականի սեպտեմբերին Հայաստանի դեմ ադրբեջանական ագրեսիայից անմիջապես հետո ԵՄ դիտորդներ ուղարկելը և ավելի ուշ՝ ԵՄ երկարաժամկետ քաղաքացիական դիտորդական առաքելության տեղակայելը ԵՄ կարևոր ներգրավվածությունն է մեր տարածաշրջանում։ Մենք այն դիտարկում ենք որպես արժեքավոր գործիք՝ տեղում բարձրացնելու մարդկանց անվտանգությունը, նպաստելու տարածաշրջանում խաղաղությանն ու կայունությանը: Մենք գնահատում ենք Ռումինիայի արժեքավոր նպաստը ԵՄ համապատասխան քննարկումներում»,-ընդգծեց ՀՀ ԱԳ նախարարը:

Ереван рассматривает размещение миссии ЕС в Армении как ценный инструмент содействия миру в регионе - Мирзоян 04/03/2023   13:51  |  Лента новостей
Размещение гражданской миссии ЕС на международной границе с Азербайджаном Армения рассматривает как ценный инструмент повышения безопасности на местах, способствующий миру и стабильности в регионе. Об этом, как сообщает «Арменпресс», на пресс-конференции, состоявшейся после встречи с главой МИД Румынии, заявил министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян.
Мирзоян сообщил, что он и его румынский коллега обсудили широкий круг тем двустороннего сотрудничества. Министры иностранных дел подписали совместный план действий на 2023-2024 годы.
«Мы выразили готовность к двусторонней повестке на договорно-правовой базе, регулярным политическим консультациям, к сотрудничеству в сферах культуры, образования и науки. Также готовность предпринять шаги реализации в экономических и деловых отношениях всего имеющегося потенциала», - сказал Мирзоян.
В повестку дня встречи глав МИД были и вопросы диалога Армения-ЕС в сфере политики и безопасности и эффективной реализации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения-ЕС.
Министры обменялись мнениями о сотрудничестве двух стран в рамках Восточного партнерства и Европейского политического сообщества.
«Размещение наблюдателей ЕС на армянской стороне международной границы между Арменией и Азербайджаном после азербайджанской агрессии против Армении в сентябре 2022 года, затем и развертывание долгосрочной миссии гражданских наблюдателей ЕС является важным участием ЕС в нашем регионе. Мы рассматриваем миссию как ценный инструмент повышения безопасности людей на местах, способствующий миру и стабильности в регионе. Мы ценим значимый вклад Румынии в соответствующие обсуждения в ЕС», - подчеркнул глава МИД РА.
13:16 07/03/2023  |  Лента новостейЛогвинов:"Запуск миссии ЕС в Армении – попытка Брюсселя закрепиться на постсоветском пространстве"