Կոռնիձորի ճանապարհն ամբողջությամբ երթևեկելի է. Կարապետյան 03/31/2023   12:47  |  ԼՐԱՀՈՍ
Լաչինի միջանցքը Հայաստանի Հանրապետությանը կապող ճանապարհն ամբողջությամբ պատրաստ է։ Տեղեկությունը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտնեց Կոռնիձորի վարչական ղեկավար Արշակ Կարապետյանը։
«Կոռնիձորի ճանապարհն ամբողջությամբ երթևեկելի է, մայրուղու առաջին շերտը լրիվ ասֆալտապատ է, երկրորդ շերտն էլ՝ 90 տոկոսով է պատրաստ։ Ցանկացած մեքենայով ազատ կարող են երթևեկել»,- ասաց նա։
Կարապետյանի խոսքով՝ այժմ ընթանում են մոտ 12 կմ-անոց ճանապարհի մայթեզրեր կառուցման աշխատանքները։ Այս պահի դրությամբ 3 շինարարական կազմակերպություններից մեկն է տեղում աշխատում, մյուսների ներգրավման դեպքում հնարավոր կլինի ասֆալտապատման աշխատանքներն ամբողջովին ավարտին հասցնել։
Հիշեցնենք, որ ադրբեջանցիները երեկվանից փակել են Գորիս-Ստեփանակերտ ճանապարհը։ Ադրբեջանական լրատվամիջոցները հայտնում էին նոր բարձունքներ գրավելու մասին։
Կառավարության երեկվա նիստում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ 2022 թվականի օգոստոսին Ադրբեջանի և Լեռնային Ղարաբաղի իշխանությունների միջև ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն` Լաչինի միջանցքի երթուղին փոխվել է, գործարկվել է նոր ճանապարհ։ Ըստ այդմ՝ նախօրեին Հայաստանն ադրբեջանական կողմին հայտնել է, որ պայմանավորվածության համաձայն`
Կոռնիձորի կամրջից հետո ճանապարհը շարունակվելու է միայն Հայաստանի տարածքով և սահմանապահ զորքերն այդ հատվածում ստանձնելու են ՀՀ սահմանի պետական պահպանությունը։
Փաշինյանն ընդգծեց, որ սահմանապահ զորքերը տեղակայվելու են ՀՀ սահմանին, այն նույն դիրքերում, որտեղ մինչ օրս պաշտպանության նախարարության ստորաբաժանումներն էին տեղակայված ։
Նրա խոսքով՝ ադրբեջանական ԶԼՄ–ները փորձում են տեղի ունեցածը ներկայացնել որպես «հերթական բլոկբաստեր», ինչը, առնվազն, կառուցողական չէ։
Փաշինյանը վստահեցրեց, որ հայկական դիրքերի որևէ փոփոխություն տեղի չի ունեցել։ Միակ փոփոխությունն այն է, որ Հայաստանը մտադիր է խնդրո առարկա հատվածի պահպանությունն իրականացնել սահմանապահ զորքերի միջոցով։ Նույն առաջարկով Երևանը դիմել է նաև պաշտոնական Բաքվին։
12:37 27/03/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԹշնամու դիմաց ենք ապրում, աշխատանքով պիտի կարողանանք հաղթել թշնամուն. Կոռնիձորի վարչական ղեկավար
18:40 23/03/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀայ խորհրդարանականները Կիպրոս այցի ընթացքում բարձրաձայնել են ԼՂ-ում միջազգային դիտորդական առաքելության ներկայության անհրաժեշտության մասին
12:51 23/03/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀովհաննիսյանն ասել է, թե ո՞ր դեպքում Հայաստանը կձախողի խաղաղության գործընթացը
12:21 23/03/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՓաստաթղթերում դեռևս տեղ են գտնում ՀՀ համար անընդունելի կետեր, դրա համար էլ խոսակցությունը շարունակվում է. Հովհաննիսյանը՝ խաղաղության պայմանագրի մասին

Корнидзорская дорога полностью проходима - Карапетян 03/31/2023   13:43  |  Лента новостей
Дорога, соединяющая Лачинский коридор с Республикой Армения, полностью готова, сообщил в беседе с "ФактИнфо" глава администрации села Корнидзор Аршак Карапетян.
"Корнидзорская дорога полностью проходима, первый слой дорожного полотна уже полностью заасфальтирован, второй слой готов на 90 процентов. Можно свободно передвигаться на любой машине", — сказал он.
По словам Карапетяна, в настоящее время идет строительство тротуаров на 12-километровой дороге. На данный момент на участке работает одна из 3-х строительных организаций, при привлечении остальных можно будет завершить работы по асфальтированию.
Напомним, азербайджанцы накануне перекрыли трассу Горис-Степанакерт. Азербайджанские СМИ сообщили о занятии новых высот.
На вчерашнем заседании правительства Армении премьер-министр Никол Пашинян заявил, что в результате достигнутой между властями Азербайджана и Нагорного Карабаха в августе 2022 года договоренности маршрут Лачинского коридора был изменен посредством запуска новой дороги.
Исходя из этого, накануне Армения проинформировала азербайджанскую сторону о том, что в соответствии с договоренностью после Корнидзорского моста дорога продолжится только через территорию Республики Армения и что охрану государственной границы Республики Армения на этом участке возьмут на себя пограничные войска РА.
Пашинян подчеркнул, что пограничные войска будут дислоцированы на государственной границе Республики Армения на тех же позициях, где до сих пор дислоцировались подразделения министерства обороны.
Как отметил он, в азербайджанских СМИ пытаются представить случившееся как «очередной блокбастер», такой подход как минимум неконструктивен.
Пашинян заверил, что в результате всего этого никаких изменений в позициях армянской стороны не произошло, с той лишь разницей, что указанный участок отныне будут охранять силы пограничных войск. Такое же предложение Ереван сделал и Баку.