Ադրբեջանը կրկին խախտել է հրադադարի պահպանման ռեժիմը. Թիրախում` քաղաքացիական անձինք են 03/30/2023   13:58  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մարտի 30-ին ժամը 08:30-ի սահմաններում, Մարտունու շրջանի Բերդաշեն համայնքի բնակիչներ` Սենորիկ Ալավերդյանը և Գենադի Սարգսյանը` գյուղի վարչական տարածքի «Ասֆալտեն տակ» կոչվող տեղամասի խաղողայգում գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնելիս, հայտնվել են հարակից ադրբեջանական մարտական դիրքում ծառայություն իրականացնող զինծառայողների թիրախում։ Այս մասին հայտնում է Արցախի ՆԳՆ ոստիկանությունը։
«Վերջիններս հրաձգային զենքերից կրակ են բացել Արցախի խաղաղ բնակիչների ուղղությամբ, ինչի հետևանքով դադարեցվել է գյուղատնտեսական աշխատանքները:
Նույն օրը` ժամը 10:40-ի սահմաններում, Թաղավարդ գյուղի բնակիչներ՝ Արթուր Ֆիրյանը, Արարատ և Շուրա Ալլավերդյանները, Օլեգ Հարությունյանը, Արսեն Խաչատրյանը և Նովիկ Գաբրիելյանը` գյուղի վարչական տարածքի «Կնյազանց կալ» կոչվող տեղամասի ցորենի դաշտում գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնելիս, ադրբեջանական բանակի մարտական դիրքերից հրաձգային զենքերով անկանոն կրակոցներ են արձակվել իրենց ուղղությամբ, ինչի հետևանքով դադարեցվել է գյուղատնտեսական աշխատանքները:

Террор продолжается: Азербайджан вновь открыл огонь по мирным жителям Арцаха 03/30/2023 14:16 | Лента новостей
Азербайджан вновь нарушил режим прекращения огня, под прицелом - гражданские лица, сообщает пресс-служба МВД Республики Арцах.
"Oколо 08:30 30 марта жители общины Бердашен Мартунинского района Сенорик Алавердян и Геннадий Саркисян подверглись обстрелу со стороны азербайджанских военнослужащих при проведении сельскохозяйственных работ на винограднике на участке под названием «Асфальтен Так» административного района села", - говорится в сообщении.
В ведомстве сообщили, что азербайджанские ВС с прилегающих боевых позиций открыли по мирным жителям Арцаха огонь из стрелкового оружия, в результате чего сельхозработы были остановлены.
В тот же день около 10:40 по жителям села Тагавард - Артуру Фиряну, Арарату и Шуре Алавердянам, Олегу Арутюняну, Арсену Хачатряну и Новику Габриеляну, которые были заняты на пшеничном поле на участке под названием "Князанц кал" административного района села, была открыта стрельба с боевых позиций азербайджанских ВС, в результате чего сельхозработы также были приостановлены. Информация передана российскому миротворческому контингенту.