Վաշտի կացարանում հրդեհից զոհված 15 զինծառայողից 10-ի դիակների դատաբժշկական փորձաքննության եզրակացության համաձայն՝ ջերմային այրվածքներն առաջացել են նրանց կենդանության օրոք.փաստաբան 03/29/2023   13:04  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ազատ գյուղի զորամասում տեղակայված վաշտի կացարանում հրդեհի հետևանքով զոհված 15 զինծառայողներից 10-ի դիակների դատաբժշկական փորձաքննության եզրակացությունների համաձայն՝ զինծառայողների մահը վրա է հասել ածխածնի մոնոքսիդով՝ շմոլ գազ և այրվածքային շոկից։ Եզրակացությամբ արձանագրվել է, որ ջերմային այրվածնքներն առաջացել են կենդանության օրոք, բարձր ջերմային գործոնի՝ բոցի ներգործության հետևանքով այրվածքները և շմոլ գազով թունավորումն առողջությանը պատճառել են ծանր վնաս, ինչը հանգեցրել է զինծառայողների մահվանը։ Ստացված եզրակացություններով՝ 10 զինծառայողների մոտ թմրանյութեր և հոգեմետ նյութեր չեն հայտնաբերվել։ Այս մասին հրավիրված մամուլի ասուլիսին ասաց տուժողների իրավահաջորդների ներկայացուցիչ, փաստաբան Նորայր Նորիկյանը։
Ստացված եզրակացությունները՝ գործում առկա փաստական հանգամանքները, տուժող կողմի գնահատմամբ, հակասության մեջ է գտնվում, ավելի շատ հարցեր են առաջացրել, քան՝ պատասխաններ, պետք է պարզել, թե ինչ շմոլ գազի մասին է խոսքը, գազն ինչպես է հայտնվել ննջասենյակում, ինչպես է ստացվել, որ ողջ մնացած զինծառայողները չեն թունավորվել շմոլ գազով, եթե գտնվել են այդ տարածքում։
«Ավելին, եթե պաշտոնական վարկածով պնդում է արվում, որ հրդեհը բռնկվել է բենզինի օգտագործումից առաջացած բոցից, հարց է առաջանում, թե ինչ շմոլ գազի մասին է խոսքը, շմոլ գազը երբվանից է առաջացել, ինչ հանգամանքներում, ինչ միջոցների կիրառման արդյունքում և հրդեհից առաջ ինչ իրավիճակ է տիրել այդ տարածքում։ Ավելին, եթե եզրակացություններով պնդում է արվում, որ զինծառայողները ջերմային այրվածքները ստացել են կենդանության օրոք, ապա ինչպես բացատրել, որ նրանք չեն փորձել հնարավոր և անհնար միջոցներ ձեռնարկել՝ այդ տարածքից դուրս գալու համար, գտնվել են իրենց մահճակալների վրա»,- նշեց Նորիկյանը՝ հավելելով, որ տուժող կողմը չի բացառում դիակների դատաբժշկական կրկնակի փորձաքննություն իրականացնելու հնարավորությունը՝ միևնույն ժամանակ սպասելով նշանակված հրդեհատեխնիկական, պայթյունատեխնիկական, շինարարատեխնիկական համալիր փորձաքննության եզրակացությունը, որը ստանալուց հետո մյուս ապացույցների հետ վերլուծելուց հետո տուժող կողմը հանդես կգա դիակների դատաբժշկական կրկնակի փորձաքննություն նշանակելու մասին միջնորդությամբ։
11:55 29/03/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՎաշտի կացարանում զոհված 15 զինծառայողների գործով զարգացումներ կան, փաստաբանի ասուլիսը՝ ուղիղ
13:17 13/03/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՓորձաքննության եզրակացություններն անարժանահավատ են. կացարանի հրդեհից զոհված զինվորների ծնողների ներկայացուցիչ
14:10 11/03/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՎաշտի կացարանում հրդեհի գործով զոհված զինծառայողներից 8-ի դիակների ԴՏՓ եզրակացությունը ստացվել է.հայտնի է ինչից է վրա հասել մահը
07:38 08/03/2023  |  ՄամուլՀրդեհից հետո ողջ մնացած զինվորներն ալկոհոլ օգտագործած չեն եղել. «Ժողովուրդ»
13:18 06/03/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱզատ գյուղի զորամասի կացարանում հրդեհից այրվածքներ ստացած զինծառայողներն ապաքինման փուլում են
16:14 01/03/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱզատ գյուղի զինվորական կացարանում 15 զինծառայողի մահվան ելքով հրդեհի գործը կքննվի ՔԿ ԶՔԳՎ-ում
12:40 28/02/2023  |  ՄեկնաբանությունԱզատ գյուղի զորամասի կացարանում զոհված 15 զինծառայողի ծնողները կհանդիպեն զինդատախազին
15:02 24/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՄինչև ողբերգական հրդեհը՝ Ազատ գյուղի դիրքեր են բերվել մոտ 200 ադրբեջանական հատուկ ջոկատայիններ. Հովհաննիսյան
13:38 24/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՎաշտի կացարանի հրդեից հետո զինվոր է անհետացել. Վոլոդյա Հովհաննիսյան
16:03 20/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱնհավանական է. մեկը կարա՞ դուրս գա էդ լուսամուտից ու չվառվի կրակի մեջ. զոհված զինծառայողի հայր (տեսանյութ)

"Больше вопросов, нежели ответов": адвокат о заключении судмедэкспертизы по делу о гибели 15 военнослужащих при пожаре в селе Азат 03/29/2023 14:13 | Лента новостей
Согласно судебно-медицинской экспертизе тел 10 из 15 военнослужащих, погибших при пожаре в казарме роты воинской части в селе Азат, смерть военнослужащих наступила от отравления монооксидом углерода, угарным газом и ожогового шока. В заключение зафиксировано, что термические ожоги возникли при жизни вследствие воздействия высокого термического фактора, пламени. Ожоги и отравление угарным газом нанесли тяжкий вред здоровью, повлекший смерть военнослужащих. Согласно полученным заключениям, наркотиков и психотропных препаратов в организме 10 военных не выявлено. Об этом на пресс-конференции в среду заявил представитель правопреемников потерпевших, адвокат Норайр Норикян.
Полученные заключения, имеющиеся в деле фактические обстоятельства, по оценке потерпевшей стороны, находятся в противоречии; они вызвали больше вопросов, нежели дали ответы. Следует прояснить, о каком угарном газе идет речь, как газ проник в спальню, как получилось, что выжившие военнослужащие не отравились угарным газом, если они находились в этом помещении.
"Более того, если по официальной версии высказывается утверждение о том, что пожар произошел от пламени, вспыхнувшего при использовании бензина, то возникает вопрос, о каком угарном газе идет речь, когда угарный газ образовался, при каких обстоятельствах, в результате применения каких средств и какая обстановка царила на этой территории до пожара. Более того, если по заключению утверждают, что военнослужащие получили термические ожоги при жизни, то, как объяснить то, что они не попытались предпринять все возможные и невозможные меры для того, чтобы выбраться из этого помещения, а были у себя на койках", - отметил Норикян.
Адвокат добавил, что потерпевшая сторона не исключает возможности проведения повторной судебно-медицинской экспертизы тел, в то же время дожидаясь заключения назначенной комплексной пожарно-технической, взрывотехнической строительно-технической экспертизы. После получения заключения и анализа его с другими доказательствами потерпевшая сторона выступит с ходатайством о назначении повторной судебно-медицинской экспертизы тел погибших.