Ռուսաստանն Իրանի հետ ռազմավարական համագործակցության համապարփակ համաձայնագիր կստորագրի. արտգործնախարարները հաստատել են 03/29/2023   14:04  |  Միջազգային լրահոս
Թեհրանի և Մոսկվայի միջև ռազմավարական համագործակցության մասին համաձայնագրի նախագծի վրա աշխատանքը կավարտվի հաջորդ ամսվա ընթացքում։ Այդ մասին, ըստ IRNA գործակալության, Մոսկվայում հայտարարել է Իրանի արտգործնախարար Հոսեին Ամիր Աբդոլլահիանը՝ ՌԴ արտգործնախարար Լավրովի հետ հանդիպման ժամանակ։
«Մեր նախագահները՝ Վլադիմիր Պուտինն ու Իբրահիմ Ռաիսին, անընդհատ ուղիղ կապի մեջ են գտնվում։ Մեր համագործակցությունը տարածաշրջանային ու միջազգային կազմակերպություններում ակտիվ շարունակվում է։ Ես շատ ուրախ եմ, որ մեր ռազմավարական գործընկերության մասին համապարփակ համաձայնագրի նախագիծը վերջնական տեսքի է բերվել Մոսկվայում։ Հուսով եմ, որ հաջորդ ամսվա ընթացքում մեր երկրների արտաքին գերատեսչությունների իրավաբանական վարչությունները կավարտեն այն։ Մենք գտնվում ենք համաձայնագրի կնքման վերջին փուլում»,-ընդգծել է իրանցի պաշտոնյան։
ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովն էլ, կարևորելով Իրանի հետ բազմակողմանի հաամգործակցության խորացումը, նշել է. «Ռուսաստանն ու Իրանը սերտորեն համագործակցում ենք միջազգային, տարածաշրջանային հարցերում, և բոլոր այդ հարցերը գտնվում են մեր այսօրվա բանակցությունների օրակարգում»։
16:31 28/03/2023  |  Միջազգային լրահոսԻրանցի գեներալն այցելել է Ադրբեջանի հետ սահման. նրա համոզմամբ՝ այդտեղ լիակատար անվտանգություն է

Иран надеется, что договор о стратегическом сотрудничестве с Россией будет финализирован в апреле - глава МИД 03/29/2023   15:32  |  Международные новости
Глава МИД Ирана Хосейн Амир Абдоллахиян рассчитывает, что проект всеобъемлющего соглашения о стратегическом сотрудничестве между Тегераном и Москвой будет финализирован в следующем месяце.
"Я очень признателен, что проект всеобъемлющего договора о стратегическом партнерстве между нашими странами был рассмотрен и финализирован в России. Я очень надеюсь, что в течение следующего месяца правовые департаменты министерств иностранных дел наших двух государств финализируют проект этого договора", - сказал он в среду на переговорах с министром иностранных дел России Сергеем Лавровым. Его слова приводит ТАСС.
"Хотел бы отметить, что мы находимся, конечно же, на финальных шагах до подписания этого договора", - добавил Абдоллахиян.
Министр Ирана подчеркнул, что делегации двух стран на высшем и других уровнях регулярно встречаются для обсуждения различных вопросов. "Наши два президента [Владимир Путин и Эбрахим Раиси] находятся на постоянном и прямом контакте, - отметил он. - Наше взаимодействие в региональных и международных организациях очень хорошо продолжается".
14:31 24/02/2023  |  Международные новостиГлава МИД Ирана в ближайшее время планирует посетить Россию
10:22 27/09/2022  |  Международные новостиТегеран выступает против поставок вооружений сторонам конфликта в Украине – глава МИД Ирана
13:45 22/09/2022  |  Международные новостиИран, Россия и Китай проведут совместные учения этой осенью
11:19 27/07/2022  |  Международные новостиМИД Ирана: Тегеран и Москва работают над созданием совместной системы платежей, подобной SWIFT