Արցախի տարածքում ադրբեջանական վերջին առաջխաղացումից հետո լիսագորցիներն ամբողջությամբ կտրվել են Արցախի մյուս մասից. Արդեն 5 օր է Ստեփանակերտ չեն կարողանում գնալ. Լիսագորի համայնքապետ 03/29/2023 14:22 | ԼՐԱՀՈՍ
Շուշիի շրջանի Լիսագոր համայնքի կապն Արցախի մնացյալ հատվածի հետ մարտի 25-ից՝ Շուշիի չորս գյուղերը Ստեփանակերտի հետ կապող գրունտային ճանապարհի ուղղությամբ ադրբեջանական ԶՈՒ ունեցած առաջխաղացումից հետո, ամբողջությամբ կտրված է։ Համայնքապետ Գագիկ Նասիբյանը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց, որ արդեն հինգ օր է, ինչ գյուղի բնակիչներից ոչ մեկը Ստեփանակերտ գնալ չի կարողանում։
«Տեղաշարժի ու հումանիտար բնույթի խնդիրներ առաջացել են դեռևս դեկտեմբերի 12-ից, երբ փակվեց Լաչինի միջանցքը, բայց գրունտային ճանապարհով էլի ինչ-որ չափով կարողանում էինք գնալ Ստեփանակերտ, մթերք, դեղորայք առնել ու գալ։ Մարտի 25-ից այս կողմ տեղաշարժը լրիվությամբ կասեցված է. ոչ մեկը չի կարողանում Ստեփանակերտ գնալ։ Մարդիկ ստիպված կրկնակի ճանապարհ են անցնում, հասնում Սյունիք, որ կենսական անհրաժեշտության ապրանքներ կարողանան ձեռք բերել։ Եթե Լիսագորից Ստեփանակերտ 30 կմ էր, ապա հիմա 60 կմ-ից ավել ճանապարհ են անցնում, որ հասնեն Գորիս»,-պատմում է համայնքապետը։
Բնակիչները հիմնականում մտահոգված են անվտանգային՝ հետզհետե խորացող խնդիրներով։ Այդուհանդերձ, Նասիբյանը վստահեցնում է, որ մարդիկ չեն շեղվում առօրյա կարևոր գործերից. ինտենսիվորեն տնամերձ հողատարածքներն են մշակում, մեղվաբուծությամբ զբաղվում, անասնապահությունը փորձում զարգացնել։
«Արցախի կառավարությունը կարտոֆիլի սերմացու է բաժանել գյուղացիներին։ Մարդիկ նաև այլ մշակաբույսերի սերմեր են ձեռք բերել իրենց ուժերով, որ հողն անմշակ չմնա։ Աշխատում են այգիներում, տնամերձում, դրա հետ մեկտեղ՝ անհանգստություն կա։ Ճիշտ է՝ անհանգիստ են, բայց ամենակարևորը՝ խուճապ չկա։ Հարմարվել՝ ապրում ենք այսպես։ Չգիտեմ էլ՝ մեր ժողովրդի՝ ամեն ինչին հարմարվելու հատկությունը լա՞վ է, թե՞ վատ այս պարագայում»,-անկեղծանում է Նասիբյանը։
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանը, չբավարարվելով Արցախը Հայստանին ու արտաքին աշխարհին կապող միակ ճանապարհը՝ Լաչինի միջանցքը փակելով, մարտի 25-ին կրկին ներխուժել ու առաջխաղացում է ունեցել Արցախի հանրապետության տարածքում՝ Ստեփանակերտ-Լիսագոր գրունտային ճանապարհի ուղղությամբ։

Лисагор оказался отрезан от Степанакерта после последнего вторжения азербайджанцев на территорию Арцаха 03/29/2023   15:07  |  Лента новостей
Связь общины Лисагор Шушинского района с остальной частью Арцаха полностью прервана с 25 марта, после продвижения азербайджанских ВС в направлении грунтовой дороги, соединяющей четыре села Шушинского района со Степанакертом. Глава общины Гагик Насибян в беседе с "ФактИнфо" сообщил, что уже пять дней никто из жителей села не может поехать в Степанакерт.
"Передвижения и проблемы гуманитарного характера возникли еще с 12 декабря, когда был перекрыт Лачинский коридор, но мы могли иногда ездить в Степанакерт по грунтовой дороге за продуктами и лекарствами и вернуться обратно. С 25 марта движение в этом направлении полностью приостановлено, никто не может поехать в Степанакерт. Людям приходится преодолевать двойное расстояние до Сюника, чтобы купить товары первой необходимости. Если путь от Лисагора до Степанакерта составляет 30 км, то теперь до Гориса им нужно проехать более 60 км", - рассказал глава общины.
Жителей в основном беспокоят все обостряющиеся проблемы с безопасностью. Тем не менее, Насибян заверил, что люди не отвлекаются от важных повседневных дел: они интенсивно возделывают приусадебные участки, занимаются пчеловодством, пытаются развивать животноводство.
"Правительство Арцаха раздало жителям села семена картофеля. Люди  своими силами также приобрели семена других культур, чтобы не оставлять землю необработанной. Они работают в огородах возле домов. В то же время их  не покидает тревога. Действительно, они встревожены, но самое главное, что нет паники. Привыкли, так и живем", - говорит Насибян.
Напомним, что Азербайджан, не довольствуясь перекрытием Лачинского коридора, единственной дороги, соединяющей Арцах с Арменией и остальным миром,  25 марта вновь вторгся на территорию Республики Арцах, продвинувшись в направлении грунтовой дороги Степанакерт-Лисагор.