Բերձորը հանձնելուց հետո գյուղի հարակից բոլոր բարձունքներում ադրբեջանցիներն են. 200-300 մետր են հեռու․ իրավիճակը՝ արդեն 3,5 ամիս Արցախից կտրված Եղցահողում 03/28/2023   12:37  |  ԼՐԱՀՈՍ
Շուշիի շրջանի Եղցահող գյուղն արդեն չորրորդ ամիսն է, որ կտրված է Արցախից։ Մեծ Շեն, ՀԻն Շեն և Լիսագոր գյուղերի հետ միասին՝ Եղցահողը ևս դեկտեմբերի 12-ից, երբ ադրբեջանցիներն ապօրինաբար փակեցին Լաչինի միջանցքը, մնաց շրջափակման մյուս կողմում։ Այդ օրվանից առայսօր կենսական անհրաժեշտության ապրանքներ ձեռք բերելու համար եղցահողցիները ստիպված Գորիս են հասնում։
«Եղած հնարավորություններով յոլա ենք գնում, անգամ չեղածից ենք փորձում ինչ-որ բան ստեղծել․․․Գյուղացիները մեկը մյուսին հասնում են, ով ում ինչով կարողանում է՝ օգնում է։ Գնումներ անելու համար բնակիչները Գորիս պիտի գնան, ով էլ մեքենա չունի, հավաքվում են, համայնքապետարանի մեքենայով տանում-բերում ենք։ Այդպես նաև վառելիքն ենք տնտեսում»,-«Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասում ՝ Եղցահողի համայնքապետ Արտակ Հակոբյանը։
Խիստ անհրաժեշտության դեպքում Արցախի հետ ֆիզիկապես կապը, մինչև մարտի 25-ը՝ Արցախի տարածք ադրբեջանցիների հերթական ներխուժումը, գրունտային ճանապարհով գոնե հնարավոր էր լինում, ապա արդեն 3 օր է՝ լրիվությամբ խաթարված է։
«Վարչական բազմաթիվ հարցեր են լինում, բնականաբար։ Քանի որ հնարավորություն չունենք Ստեփանակերտ հասնելու, որոշներն օնլայն ենք կարգավորում, որոշներն էլ ընթացքի մեջ են»,-ասում է Հակոբյանը։
Եղցահողը թշնամու անմիջական նշանառության տակ հայտնվեց Բերձորը հանձնելուց հետո։ Քաշաթաղը Եղցահողի ու Շուշշի շրջանի մնացյալ գյուղերի թիկունքն ամուր էր պահում՝ այնպես, ինչպես Քարվաճառը՝ Գեղարքունիքինը։
«Բերձորը հանձնելուց հետո ադրբեջանցիներն ամրացան հարակից բարձունքներում։ Հիմա ամենաբարձր տեղերում իրենք են։ Հենց հիմա էլ ամրաշինական աշխատանքներ են անում, գյուղից պարզ երևում է․ բլինդաժ են կառուցում, ճանապարհներ բացում․․․․Գյուղի խոտհարքերն ամբողջությամբ նրանց դիտարկման տակ են։ 200-300 մետր հեռավորության վրա դիրքեր են դրել»,-իրավիճակը ներկայացնում է Հակոբյանը։
Զարգացած անասնապահություն ունեցող այս փոքրիկ գյուղում ներկա դրությամբ շատ քիչ անասուն է մնացել։ Անգամ 44-օրյա պատերազմից հետո նոր թափ էր ստացել անասնապահությունը․ մարդիկ ֆերմաներ էին հիմնել, անասնագլխաքանակն ավելացրել, իսկ Բերձորը հաձնելուց հետո իրավիճակը կտրուկ փոխվել է։
«Բերձորը որ հանձնեցին, կարճ ժամանակում մի քանի տասնյակ անասուն կորցրեցինք։ Սովոր էին՝ արածելով գնում էին, անցնում ադրբեջանցիների վերահսկողության տակ անցած տարածք, նրանք էլ չէին վերադարձնում։ Էդպես 15 ձի, 17 կով գողացան ադրբեջանցիները, մարդիկ էլ կտրուկ կրճատեցին գլխաքանակը, պահում էին, որ մի դարդի դարման անեն, էն էլ թշնամին գողանում էր։ 350 կովից հիմա գյուղում հազիվ 140-150-ը մնացած լինի»,-նշում է մեր զրուցակիցը։
Ներկա դրությամբ եղցհողցիները զբաղմունքի ու եկամտի միակ վայրն ու աղբյուրը տնամերձ հողատարածքներն են։ Համայնքապետի խոսքով՝ բանջարաբոստանային մշակաբույսերի սերմերի խնդիր չկա․ Արցախի կառավարությունն անհատույց սերմեր է տրամադրել գյուղի բոլոր բնակիչներին։
«Տարբեր մշակաբույսերի սերմեր ենք ստացել, մի մասն արդեն ցանել ենք։ Սեփականաշնորհած վարելահողեր էլ ունենք, բայց Ասկերանի շրջանի Խաչմաչ գյուղում են։ Այնտեղ խաչմաչցիները ցորեն, գարի են ցանում, մենք էլ այստեղ տնամերձներն ենք մշակում․ անմշակ հողակտոր չենք թողնի։ Նույնիսկ այս տարի ավել շատ ենք ցանել, քան անցած տարիներին»,-ասում է Եղցահողի համայնքի ղեկավարը։
20:11 08/11/2022  |  ՔաղաքականԱդրբեջանը փորձում է Բերձորում անցակետ տեղադրելու հիմնավորումներ ստեղծել․ Հայկ Նահապետյան
16:52 05/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԲերձորից ու Աղավնոյից տեղահանված և Սյունիքի մարզում հաստատված ընտանիքների բնակարանի հարցը չի լուծվել. մեծ մասն ապրում է վարձով, մյուսները՝ բարեկամների տանը
11:55 01/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՍյունիքի մարզպետն այցելել է Բերձորից ու Աղավնոյից տեղափոխված քաղաքացիներին
11:12 31/08/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախից դեպի Հայաստանի և հակառակ ուղղությամբ երթևեկությունն արդեն իրականացվում է Բերձորի շրջանցմամբ. ԱՀ ՆԳՆ
15:22 30/08/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԲռնի տեղահանված արցախցիները Բերձորում ու Աղավնոյում 13 տուն են հրդեհել. քրեական վարույթ է նախաձեռնվել
15:02 30/08/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱյսօր կդադարի գործել Բերձորի միջանցքը. երթեւեկությունը կիրականացվի նոր երթուղով. Արցախի ՆԳՆ
21:47 29/08/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՕգոստոսի 30-ին ժամը 20:00-ին, ՀՀ-ի հետ կապը կիրականացվի նոր երթուղով` Բերդաձորի ենթաշրջանի Հին շեն-Մեծ շեն գյուղերի տարածքով․Արցախի ՆԳՆ
12:44 29/08/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԲերձորի միջանցքով երթևեկությունն անվտանգ է. Արցախի ՆԳՆ
12:51 28/08/2022  |  ԼՐԱՀՈՍ«Բերձորի միջանցքը» երկկողմանի բաց է և անվտանգ. ԱՀ ՆԳՆ
11:58 28/08/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԲերձորի` Արցախյան պատերազմի հուշահամամալիրը, Համբարձման և Աղավնոյի եկեղեցիները չեն տարհանվել

Глава общины Егцаох рассказал об обстановке в селе, который уже уже четвертый месяц отрезан от остального Арцаха 03/28/2023 13:31 | Лента новостей
Село Егцаох Шушинского района уже четвертый месяц отрезано от остального Арцаха. Наряду с селами Мец Шен, Хин Шен и Лисагор Республики Арцах Егцаох также остался по другую сторону блокады с 12 декабря, когда азербайджанцы незаконно перекрыли Лачинский коридор. С того дня и по сей день жители Егцаоха вынуждены ездить в Горис за товарами первой необходимости.
"Мы обходимся тем, что у нас есть, и даже пытаемся создать что-то из ничего... Жители кто чем может помогают друг другу. За покупками приходится ездить в Горис. А те, у кого нет автомобиля, собираются, мы отвозим их на машине сельской администрации и привозим обратно. Так мы и топливо экономим", - сказал в беседе с "ФактИнфо" глава общины Егцаох Артак Акопян.
По его словам, при острой необходимости физическую связь с Арцахом хотя бы удавалось поддерживать по грунтовой дороге до 25 марта, до вторжения азербайджанцев на территорию Арцаха. После этого уже 3 дня, как она полностью прервана.
"Возникает множество административных вопросов. Поскольку у нас нет возможности добраться до Степанакерта, некоторые из них удается урегулировать в онлайн режиме, а некоторые - в процессе", - говорит Акопян.
Егцаох оказался под прямым вражеским прицелом после сдачи Бердзора. Кашатаг крепко держал тыл Егцаха и остальных сел Шушинского района, как Карвачар - Гегаркуника.
"После сдачи Бердзора азербайджанцы закрепились на прилегающих высотах. Сейчас они на самых высоких точках. Даже прямо сейчас ведутся фортификационные работы, что отчетливо видно из села. Они возводят блиндажи, прокладывают дороги... Сенокосы полностью оказались в поле их зрения. Они разместили позиции на расстоянии около 200-300 метров", - рассказал Акопян.
В этом небольшом поселке с развитым животноводством в настоящее время осталось очень мало скотины. Даже после 44-дневной войны животноводство развивалось с новым размахом: люди основали фермы, увеличили поголовье скота, а после сдачи Бердзора ситуация резко изменилась.
"После сдачи Бердзора мы за короткое время потеряли десятки голов крупного рогатого скота. Они паслись и забредали на территорию, подконтрольную азербайджанцам, и больше не возвращались. Таким образом азербайджанцы выкрали 15 лошадей и 17 коров. Народ резко сократил поголовье …Враг крал их. Из 350 коров сейчас в селе осталось едва ли 140-150", — сообщил собеседник агентства.
На данный момент единственным местом и источником дохода для жителей Егцаоха служат приусадебные участки. По словам главы общины, проблем с семенами овощных культур нет. Правительство Арцаха бесплатно предоставило семена всем жителям поселка.
"Мы получили семена различных культур, часть из них уже посадили. У нас есть и приватизированные пашни, но они находятся в селе Хачмач Аскеранского района.Жители Хачмача сеют там пшеницу и ячмень, а мы здесь возделываем приусадебные участки. Мы не оставим ни один участок земли необработанным. Даже в этом году мы посеяли больше, чем в предыдущие годы", — рассказал глава общины Егцаох.