ԳՐԵԿՈ-Ն դրական է գնահատել դատավորների, պատգամավորների և դատախազների շրջանում կոռուպցիայի կանխարգելման ոլորտում Հայաստանի ձեռքբերումները. ԱՆ 03/27/2023 10:31 | Քաղաքական
Եվրոպայի Խորհրդի Կոռուպցիայի դեմ պայքարի պետությունների խումբը (ԳՐԵԿՈ) իրականացրել է Հայաստանում դատավորների, պատգամավորների և դատախազների շրջանում կոռուպցիայի կանխարգելման հերթական գնահատումը (Հայաստանը դեռևս 2015 թվականից անցնում է այս գնահատումը)։ Այս մասին հայտնում է ՀՀ արդարադատության նախարարությունը։
2019թ․-ից ի վեր ԳՐԵԿՈ-ի հանձնարարականների կատարման ցածր մակարդակի պատճառով Հայաստանի կատարողականը գնահատվում էր «համընդհանուր անբավարար» (18 ընդհանուր ներկայացված հանձնարարականներից 11-ը մնալով չկատարված)։
2022թ․ իրականացված լայնածավալ հակակոռուպցիոն և դատաիրավական ոլորտի բարեփոխումների, ինչպես նաև սույն թվականի մարտի 20-ից 24-ը Ստրասբուրգ քաղաքում կայացած ԳՐԵԿՈ-ի 93-րդ լիագումար նիստի ընթացքում Հայաստանի մշտական պատվիրակության լրացուցիչ քննարկումների արդյունքում ևս երկու հանձնարարական՝ գնահատվել է կատարված։ Արդյունքում Հայաստանը վերջապես դուրս եկավ ԳՐԵԿՈ-ի գնահատման անհամապատասխանության գործընթացից՝ այլևս չհամարվելով «համընդհանուր անբավարար» կատարողական ունեցող երկիր:
ՀՀ արդարադատության նախարարությունը հետևողական է լինելու կոռուպցիայի դեմ պայքարի շարունակականության հարցում՝ հետամուտ լինելով ԳՐԵԿՈ-ի հանձնարարականների լիարժեք կատարումն ապահովելուն։
Նշենք, որ Եվրոպայի Խորհրդի Կոռուպցիայի դեմ պայքարի պետությունների խումբը ԵԽ անդամ պետությունների հակակոռուպցիոն ստանդարտների պահպանման մոնիթորինգի համար ստեղծված մարմին է, որը գործում է 1999 թվականից: Հայաստանի Հանրապետությունը անդամակցում է ԳՐԵԿՈ-ին 2004 թվականից ի վեր և պարբերաբար ենթարկվում է գնահատման՝ ԳՐԵԿՈ-ի հանձնարարականների կատարման համատեքստում։

GRECO положительно оценила достижения Армении в сфере предупреждения коррупции среди судей, депутатов и прокуроров 03/27/2023   11:17  |  Политика
Группа государств по борьбе с коррупцией Совета Европы (GRECO) дала положительную оценку достижениям Армении в сфере предупреждения коррупции среди судей, депутатов и прокуроров.
Группа государств по борьбе с коррупцией Совета Европы (GRECO) дала положительную оценку достижениям Армении в сфере предотвращения коррупции среди судей, депутатов и прокуроров. Об этом сообщает министерство юстиции Армении.
С 2019 года из-за низкого уровня выполнения рекомендаций GRECO работа Армении оценивалась  «в целом неудовлетворительно» (11 из 18 представленных рекомендаций оставались невыполненными).
В результате широкомасштабных антикоррупционных и судебно-правовых реформ, проведенных в 2022 году, а также по итогам дополнительных обсуждений постоянного представительства Армении в ходе 93-го пленарного заседания GRECO, состоявшегося в Страсбурге с 20 по 24 марта с. г., еще две рекомендации были оценены как выполненные. В результате Армения, наконец, вышла из процесса оценки несоответствия требованиям GRECO и уже не оценивается как страна «в целом с неудовлетворительными» показателями.
17:09 08/11/2022  |  Лента новостейМинюст и ВСС должны решить проблемы и только потом думать о возбуждении дисциплинарного производства в отношении судей - Нахшкарян