Քանի՞ զոհ է անհրաժեշտ. 100 տարի առաջ 1,5 միլիոն հայերը քիչ էին... ե՞րբ միջազգային կառույցներն ու ռուս խաղաղապահները կանցնեն կոնկրետ գործողությունների. Սերգեեւ 03/26/2023 08:14 | ԼՐԱՀՈՍ
Ստացվում է, որ ոչ միջազգային կառույցները, ոչ էլ պայմանագրերը, ինչպես նաեւ համաշխարհային տերություններից որևէ մեկը, ի վիճակի չեն լուծելու այն կրիտիկական իրավիճակը, որում հայտնվել է ԼՂՀ-ի 120 հազար բնակիչ, որից 30 հազարը երեխաներ են։ Նման հայտարարություն է տարածել Լեռնային Ղարաբարում ռուս հայրենակիցների խորհրդի քարտուղար Անդրեյ Սերգեևը:
«Պուտինի, Փաշինյանի և Ալիևի կողմից 09.11. 2020թ. ստորագրված հրադադարի եռակողմ հայտարարության հերթական կոպտագույն խախտումը մեզ համոզում է, որ Ադրբեջանը նպատակ ունի հերթական էթնիկ զտումն իրականացնել`Ղարաբաղի հայերի նկատմամբ։
Այս ամենը տեղի է ունենում համաշխարհային հանրության աչքի առաջ, որն, ըստ էության, անօգնական է Ալիևի ռեժիմի ապօրինությունների առաջ։
ԼՂՀ բնակչությունն արդեն ավելի քան 100 օր է, ինչ ամենալուրջ ձեւով իր վրա զգում է ստեղծված ծայրահեղ իրավիճակը այն պատճառով՝ որ լիարժեք չի կատարվում ոչ միայն եռակողմ համաձայնագիրը, այլեւ միջազգային դատարանի որոշումը:
Ստացվում է, որ ոչ միջազգային կառույցները, ոչ էլ պայմանագրերը, ինչպես նաեւ համաշխարհային տերություններից որևէ մեկը, ի վիճակի չեն լուծելու այն կրիտիկական իրավիճակը, որում հայտնվել է ԼՂՀ-ի 120 հազար բնակիչը, որից 30 հազարը երեխաներ են։
Արդյո՞ք համաշխարհային հանրությունը և ռուսական խաղաղապահ զորախումբը կանցնեն կոնկրետ գործողությունների միայն այն ժամանակ, երբ կսկսեն ոչնչացնել ԼՂՀ խաղաղ բնակիչներին։ Քանի՞ զոհ է անհրաժեշտ. 100 տարի առաջ 1,5 միլիոն հայերը քիչ էին…», - «Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ է նշվում է Սերգեեւի հայտարարության մեջ:

Мировое сообщество и РМК перейдут к конкретным действиям лишь тогда, когда начнут истреблять мирных жителей НКР? - Сергеев 03/26/2023   10:45  |  Лента новостей
Очередное грубейшее нарушение трёхстороннего заявления о прекращении огня от 09.11.2020, подписанного Путиным, Пашиняном и Алиевым, убеждает нас в том, что Азербайджан нацелен на очередную этническую чистку карабахских армян. Об этом говорится в заявлении секретаря Совета российских соотечественников НКР Андрея Сергеева.
Как отметил он, всё это происходит на глазах у мирового сообщества — по сути, беспомощного перед творимым беспределом алиевского режима.
"Население НКР вот уже более 100 дней самым серьёзным образом испытывает на себе сложившуюся экстремальную ситуацию по причине того, что не выполняется в полной мере не только трёхстороннее соглашение, но и решение международного суда ООН. Получается, что ни международные институты, ни договоры, как и ни одна из мировых держав не способны разрешить критическую ситуацию, в которой оказалось 120 000 жителей НКР, из которых 30 000 дети. Мировое сообщество и Российский Миротворческий контингент перейдут к конкретным действиям лишь тогда, когда начнут истреблять мирных жителей НКР? Сколько необходимо жертв? 100 лет назад не хватило 1,5 миллиона армян...", - говорится в заявлении, опубликованном в Telegram-канале русской общины НКР.