Հռոմի ստատուտը ճանաչվեց Սահմանադրությանը համապատասխան. ՍԴ-ն հրապարակեց որոշումը 03/24/2023 15:18 | ԼՐԱՀՈՍ
Սահմանադրական դատարանն այսօր հրապարակեց 1998 թվականի հուլիսի 17-ին ստորագրված՝ Միջազգային քրեական դատարանի Հռոմի կանոնադրությունում ամրագրված պարտավորությունների՝ Սահմանադրությանը համապատասխանության հարցը որոշելու վերաբերյալ» որոշումը, համաձայն որի՝ Հռոմի ստատուտը համապատասխանում է ՀՀ Սահմանադրությանը։ Հարցը քննարկվել էր գրավոր ընթացակարգով։ Որոշումը վերջնական է և ուժի մեջ է մտնում հրապարակման պահից։
Հիշեցնենք, որ 2022-ի տարեվերջին այս հարցով սահմանադրական դատարան է դիմել Կառավարությունը։ Ըստ Կառավարության՝ սրանով հնարավորություն է ստեղծվում Ադրբեջանին պատասխանատվության կանչելու՝ պատերազմական հանցագործությունների դեպքերով։

Римский статут соответствует Конституции Армении - КС огласил решение 03/24/2023   15:31  |  Лента новостей
Конституционный суд Армении сегодня огласил решение относительно определения вопроса о соответствии Основному закону страны обязательств, закрепленных в подписанном 17 июля 1998 года Римском статуте Международного уголовного суда(МУС). Согласно решению, Римский статут соответствует Конституции РА.
Вопрос рассматривался в порядке письменной процедуры. Решение окончательное и вступает в силу с момент его оглашения.
Напомним, правительство Армении обратилось в Конституционный суд по этому вопросу в конце 2022 года. Согласно правительству, ратификация Римского статута позволит призвать Азербайджан к ответу за военные преступления.