Քննարկել ենք Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակման ու տարածաշրջանային անվտանգության հարցեր. Կոստանյանը՝ իրանցի գործընկերոջ հետ հանդիպման մասին 03/22/2023 14:42 | ԼՐԱՀՈՍ
Իրանի արտաքին գործերի փոխնախարար Ալի Բաղերի Քանիի հայաստանյան այցի ընթացքում հանգամանալից անդադարձ է եղել նաև տարածաշրջանային անվտանգության հարցերին, այդ թվում՝ ադրբեջանցի կեղծ բնապահպանների կողմից Լաչինի միջանցքի շարունակվող ապօրինի շրջափակմանը։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ փոխարտգործնախարար Վահան Կոստանյանը։
«Գիտեք, որ հատկապես վերջին օրերին ԱԳՆ-ն նաև իր իր տարածած հաղորդագրությունների միջոցով ներկայացնում է այն վիճակը, որն ստեղծվել է տարածաշրջանում և այն սադրիչ գործողությունները և Ադրբեջանի փորձերը, որոնք միտված են էլ ավելի ապակայունացնել իրավիճակը Հարավային Կովկասում»,- նշեց նա։
Կոստանյանի խոսքով՝ Հայաստանի և Իրանի միջև խորհրդակցությունները բավականին ինտենսիվ առաջ են ընթանում՝ թե՛ արտաքին գործերի նախարարների մակարդակով, թե՛ երկու երկրների նախարարությունների խորհրդակցությունների մակարդակով, ինչը մեծապես պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ հայ-իրանական օրակարգը վերջին տարիներին բավականին ընդլայնվել է և արտաքին գործերի նախարարությունները կոչված են օգնելու սպասարկել այդ օրակարգը, որը բավականին մեծ է։
«Այն ներառում է թե՛ տնտեսական բազմաթիվ խնդիրներ և ծրագրեր, որոնք փորձում ենք կյանքի կոչել համատեղ ուժերով, թե՛ փորձում ենք միմյանց ավելի ընկալելի դարձնել դիրքորոշումները միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգության հետ կապված և այս առումով անհրաժեշտ է, որ խորհրդակցությունները չընդատվեն և պարբերական լինեն»,- հավելեց Կոստանյանը։

Замглавы МИД Армении рассказал подробности встречи с иранским колелгой 03/22/2023 15:11 | Лента новостей
Заместитель министра иностранных дел Армении Ваан Костанян обсудил с замглавы МИД Ирана Али Багери Кани в Армении, находящегося с визитом в Ереване, вопросы региональной безопасности.
"С замглавы МИД Ирана Али Багери Кани в Армению мы обстоятельно обсудили вопросы региональной безопасности, в том числе продолжающуюся незаконную блокаду Лачинского коридора со стороны азербайджанских псевдоэкоактивистов", - сообщил в беседе с журналистами Ваан Костанян.
Он отметил, особенно в последние дни МИД также посредством распространенных им заявлений представляет ситуацию, сложившуюся в регионе, те провокационные действия и попытки Азербайджана, которые нацелены на дальнейшую дестабилизацию обстановки на Южном Кавказе.
По словам Костаняна, консультации между Арменией и Ираном продвигаются достаточно интенсивно как на уровне заместителей глав МИД, так и аппаратов внешнеполитических ведомств. Во многом, как отметил он, это обусловлено тем, что армяно-иранская повестка дня в последние годы весьма расширилась и министерства иностранных дел призваны помочь в обслуживании этой повестки, которая довольно общирная.
"Она включает в себя многочисленные экономические проекты, которые мы пытаемся претворить в жизнь совместными усилиями. Кроме того, мы стараемся сделать друг другу понятными наши позиции по международным и региональным проблемам. И в этой связи необходимо проводить консультации регулярно", - заявил Костанян.