100 օր առաջ սկսված ու շարունակվող շրջափակումը մեզ կրկին հիշեցնում է՝ Արցախի համար պայքարելու ենք միշտ, քանի կանք ու ապրում ենք. Վարդանյան 03/22/2023 11:09 | Մեկնաբանություն
Ադրբեջանը հարյուր օր առաջ Արցախը Հայաստանին ու արտաքին աշխարհին կապող միջանցքը փակելով նպատակ ուներ մեկուսացնել մեզ` այստեղ ապրող հայերիս: Դա ճնշման գործիք էր մեզ խեղճացնելու, մեր կամքը կոտրելու ու Արցախից մեզ դուրս հանելու համար: Այս մասին ֆեյսբուքում գրել է Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը.
«Բայց Ադրբեջանը ոչ միայն չհասավ իր նպատակին, այլև այդ քայլն ունեցավ հակառակ արդյունք: Դա սթափեցրեց մեզ բոլորիս, եկավ հիշեցնելու, որ մենք, մեր բոլոր տարբերություններով հանդերձ, նույն նպատակն ունենք՝ արժանապատիվ ու խաղաղ ապրել մեր հայրենիքում:
Այս 100-օրյա շրջափակման ընթացքում կարող ենք արձանագրել հետևյալը.
1. Դիմադրություն: Չնայած զրկանքներին ու ծանր ձմռանը՝ Արցախի ժողովրդի բացառիկ տոկունությունն ու անկոտրում կամքը ցույց տվեց, որ իրենք պատրաստ են դիմադրել ճնշումներին ու շարունակել 35 տարի առաջ սկսված պայքարը:
2. Համախմբում: Ճգնաժամը մեզ համար համախմբման յուրահատուկ ժամանակահատված դարձավ: Դեկտեմբերի 25-ի հանրահավաքով ժողովուրդը ցույց տվեց, որ պատրաստ է համախմբման:
3. Արժանապատիվ դիմակայում։ Մեր տղաները մարտի 5-ին արժանի հակահարված տվեցին ադրբեջանական ահաբեկչական գործողություններին՝ ցույց տալով, որ եթե պայքարում ես ոգով ու կամքով, քեզ հաղթել հնարավոր չէ։ Այդ արժանապատվության օրինակով մենք պետք է առջանորդվենք։
4. Միջազգային ուշադրություն: Մենք կարողացանք գրավել միջազգային հանրության, տարբեր երկրների և միջազգային կառույցների ուշադրությունը, լսելի դարձնել Արցախի ձայնը աշխարհում:
5. Կողք կողքի, բայց ոչ միասին: Ադրբեջանի այս գործողությունները ցույց տվեցին, որ Արցախը չի կարող լինել Ադրբեջանի ենթակայության ներքո: Արցախի կարգավիճակը պետք է որոշվի այստեղ ապրող մարդկանց կամարտահայտման իրավունքի իրացման հիման վրա:
6. Սփյուռքի արձագանք: Արցախի ուժը Հայկական աշխարհին ստիպեց ավելի մեծ ուշադրություն դարձնել Արցախին և տարբեր հարթակներում բարձրացնել Արցախի հարցը:
7. Արցախի հարցն Ադրբեջանի ներքին խնդիրը չէ: Ադրբեջանին չհաջողվեց հասնել իր ծրագրերի իրականացմանը և ցույց տալ, որ Արցախի հարցն իր ներքին խնդիրն է:
8. Միջազգային դատապարտում: Միջազգային մի շարք կառույցներ դատապարտեցին Ադրբեջանի գործողությունները, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանն ու ՄԱԿ–ի արդարադատության դատարանը որոշում կայացրեցին՝ պահանջելով անհապաղ վերականգնել Հայաստանի հետ կապը:
9. Ինվետարիզացիա: Ճգնաժամը թույլ տվեց գնահատել մեր թույլ կողմերը և հասկանալ, թե ինչ է պետք է անել՝ դրանք ուժեղացնելու համար:
10. Բացթողումներ: Ի հայտ եկավ նաև «հարց լուծողներ» և «իրավիճակից օգտվողների» մի զանգված, որոնք այդպես էլ չգնահատեցին և չհասկացան իրավիճակի ողջ լրջությունը:
11. Խուսափում կոլապսից: Ծանր ձմռան, էներգետիկ ճգնաժամի, մյուս բոլոր ոլորտներում առաջացած դժվարությունները հնարավոր եղավ հաղթահարել առանց կոլապսի:
100 օր առաջ սկսված ու շարունակվող շրջափակումը մեզ կրկին հիշեցնում է՝ Արցախի համար պայքարելու ենք միշտ, քանի կանք ու ապրում ենք: Մեր ճանապարհը հեշտ չէ, բայց դա նաև մեզ սովորեցրել է լինել աներևակայելի համառ: Սա հերթական անգամ ցույց տվեց նաև, որ արցախյան հարցը ոչ միայն Արցախում ապրող հայերի, այլ ողջ հայության հարցն է: Ես ավելի քան վստահ եմ, որ եթե մենք գործենք Արցախ, Հայաստան, Սփյուռք միասնության մեջ՝ հստակ նպատակով ու տեսլականով, մեզ հաղթել ոչ ոք չի կարողանա»,- գրել է նա:

Начавшаяся 100 дней назад и продолжающаяся по сей день блокада свидетельствует о том, что мы будем бороться за Арцах, пока мы есть - Варданян 03/22/2023   11:17  |  Комментарий
Сто дней назад, заблокировав дорожный коридор, соединяющий Арцах с Арменией и внешним миром, Азербайджан хотел изолировать нас, проживающих здесь армян. Он использовал блокаду как инструмент давления, с помощью которого собирался нас усмирить, сломить и прогнать из Арцаха. Но Азербайджан не добился своей цели. Об этом написал бывший госминистр Республики Арцах Рубен Варданян в соцсети.
Более того, как указал он, его этот шаг возымел обратный эффект.
«Да, нам трудно, но блокада нас отрезвила, напомнив, что, несмотря на все наши различия, мы очень похожи, у нас одна мечта: достойно и мирно жить на своей земле», - отметил Варданян.
Как указал он, за время 100-дневной блокады можно зафиксировать следующее:
1. Сопротивление. Несмотря на лишения и суровую зиму, необычайная стойкость и несгибаемая воля арцахцев, показали, что они готовы противостоять давлению и продолжать борьбу, начатую 35 лет назад.
2. Консолидация. Кризис стал для нас уникальным периодом консолидации. Митинг, состоявшийся 25 декабря, показал, что народ готов объединиться.
3. Достойное противостояние. 5 марта наши ребята дали достойный ответ на действия азербайджанских террористов, показав, что если бороться с духом и волей, то тебя не победить. Мы должны руководствоваться примером этого достоинства.
4. Внимание международного сообщества. Нам удалось привлечь внимание международного сообщества, различных стран, международных структур, и добиться, чтобы голос Арцаха был услышан.
5. «Рядом, но не вместе». Действия Азербайджана показали, что Арцах не может находиться в его составе. Статус Арцаха должен определиться через реализацию права живущих здесь людей на волеизъявление.
6. Реакция диаспоры. Несгибаемость и сила духа Арцаха заставили армянский мир обратить на него больше внимания и поднять вопрос Арцаха на различных площадках.
7. Арцахский вопрос не является внутренней проблемой Азербайджана. Азербайджану не удалось добиться своих целей и убедить, что арцахский вопрос - его внутренняя проблема.
8. Международное осуждение. Ряд международных организаций осудил действия Азербайджана, Европейский суд по правам человека и международный суд ООН осудили действия Азербайджана, потребовав немедленного восстановления связи Арцаха с Арменией.
9. Инвентаризация. Кризис позволил нам оценить свои слабые стороны и понять, что нужно сделать для их усиления.
10. Упущения. Определенный круг «решал» и «выгодополучателей» так и не понял всю серьезность ситуации.
11. Предотвращение коллапса. Нам удалось относительно спокойно преодолеть все трудности, связанные с суровой зимой, энергетическим кризисом и проблемами в других сферах, избежав коллапса.
"Начавшаяся 100 дней назад и продолжающаяся по сей день блокада свидетельствует о том, что мы будем бороться за Арцах, пока мы есть, пока мы живы. Нам выпал сложный путь, но он научил нас невероятной стойкости. Уверен, что если мы - Арцах, Армения и Диаспора - объединимся и будем действовать как один, имея перед собой ясную цель и четкое видение, нас никто не сможет победить", - подчеркнул Рубен Варданян.