Արցախից արձագանքում են Ադրբեջանի ապատեղեկատվությանը 03/22/2023   14:30  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հերթական ապատեղեկատվությունն է տարածել այն մասին, թե իբր հայկական կողմը՝ ռուս խաղաղապահների ուղեկցությամբ, զորք և զինամթերք է տեղափոխել Ստեփանակերտ-Ղաբալիշեն-Լիսագոր անտառային ճանապարհով: Արցախի ՆԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել՝ արձագանքելով ապատեղեկատվությանը։
Իրականում, խաղաղապահ զորակազմի ուղեկցությամբ այդ ճանապարհով տեղի է ունենում միայն քաղաքացիական անձանց և հումանիտար բեռների տեղափոխություն Արցախի բնակավայրերի միջև: Հիշեցնենք, որ Շուշիի շրջանի որոշ գյուղերի հետ մայրաքաղաքի բնականոն հաղորդակցությունն ընդհատվել է 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից՝ Ադրբեջանի կողմից Ստեփանակերտ-Գորիս միջպետական մայրուղին արգելափակելու պատճառով:
Հաշվի առնելով այդ լեռնային ճանապարհի աշխարհագրական բարդ ռելիեֆը՝ դրանով երթևեկությունը կազմակերպվում է մեծ ու բարձր մեքենաներով, որոնք ադրբեջանական կողմը փորձ է անում ներկայացնել որպես ռազմական նշանակության փոխադրումներ իրականացնող մեքենաներ:
Իսկ ռուս խաղաղապահները կատարել են իրենց գործառույթը՝ ամրագրված 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ: Հաշվի առնելով մարտի 5-ի դիվերսիոն հարձակումը Արցախի ոստիկանների վրա և առաջացած լրացուցիչ անվտանգային ռիսկերը՝ ռուսական կողմն ապահովել է քաղաքացիական անձանց ու բեռների անվտանգ տեղաշարժը:
12:10 22/03/2023  |  ՄեկնաբանությունՎալերի Բուայեն իր համերաշխությունն է հայտնել հայերին՝ Արցախի շրջափակման 100 օրվա կապակցությամբ
11:57 22/03/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀարձակման է ենթարկվել Գեթսեմանիի Սուրբ Աստվածածին տաճարը
19:42 21/03/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՊայմանագրի ստորագրումից հետո Արցախում էթնիկ զտումներ սկսվելու դեպքում ինչ է անելու Հայաստանը, թույլ է տալու, որ Ադրբեջանը բեռներ տեղափոխի Նախիջեւա՞ն. Սոս Հակոբյան
19:38 21/03/2023  |  ԼՐԱՀՈՍ100 օր ՀՀ իշխանությունը Արցախն Ադրբեջանին բռնակցելու շուրջ է աշխատում. Մետաքսե Հակոբյան
15:11 21/03/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՍտեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում այսօր մեծ հանրահավաք է նախատեսվում. 120 հազար մարդ 100 օր է՝ շրջափակման մեջ է, իսկ աշխարհը լուռ է

МВД Арцаха разоблачило очередную ложь Азербайджана 03/22/2023   14:46  |  Лента новостей
Министерство обороны Азербайджана распространило очередную дезинформацию о том, что армянская сторона в сопровождении российских миротворцев перевозит войска и боеприпасы по лесной дороге Степанакерт-Габалишен-Лисагор.  Об этом говорится в заявлении МВД Республики Арцах.
В ведомстве отметили, что на самом деле по этой дороге в сопровождении миротворческих сил перевозят только гражданских лиц и гуманитарные грузы между населенными пунктами Арцаха.
В МВД Арцаха напомнили, что нормальное сообщение между столицей и некоторыми селами Шушинского района было прервано с 12 декабря 2022 года после блокирования Азербайджаном межгосударственной автомагистрали Степанакерт-Горис.
"Учитывая сложный географический рельеф этой горной дороги, движение по ней организовано на больших и высоких транспортных средствах, которые азербайджанская сторона пытается представить как машины, осуществляющие перевозки военного значения. А российские миротворцы выполняли свою функцию, закрепленную в Трехстороннем заявлении от 9 ноября 2020 году. Принимая во внимание диверсионное нападение на сотрудников Полиции Арцаха 5 марта и возникшие дополнительные риски безопасности, российская сторона обеспечивала безопасное передвижение гражданских лиц и грузов", - отмечается в заявлении.