Ադրբեջանի՝ Հաագայի դատարանի որոշումը չկատարելն ի ցույց է դնում միջազգային պարտավորության հանդեպ վերջինիս արհամարհանքը. ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ 03/22/2023 12:29 | ԼՐԱՀՈՍ
Մարտի 21-ին ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Մհեր Մարգարյանը հանդիպեց Ցեղասպանության կանխարգելման հարցերով ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղարի Հատուկ խորհրդական, ԳՔ տեղակալ Ալիս Վաիրիմու Նդերիտուի (Alice Wairimu Nderitu, Special Advisor of the UN Secretary-General on the Prevention of Genocide) հետ՝ քննարկելու Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով ստեղծված հումնաիտար իրավիճակը և Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի ցեղասպան մտադրությունների դրսևորումները: Այս մասին հայտնում են ՄԱԿ-ում Հայաստանի մշտական ներկայացուցչությունից։
Շեշտվել է, որ 100 օր շարունակվող շրջափակումը Ադրբեջանի կողմից հայերի հանդեպ տարվող էթնիկ զտումների քաղաքականության վառ արտահայտություն է, ինչի մասին նախորդ տարվա դեկտեմբերի վերջից ի վեր ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղարին և Հատուկ խորհրդականին պարբերաբար տեղեկատվություն է տրամադրվել հայկական կողմից։ Այդ համատեքստում անդրադարձ է կատարվել Ցեղասպանության կանխարգելման հարցերով Հատուկ խորհրդականի գրասենյակի կողմից մշակված «Ոճրագործությունների վերլուծության շրջանակ. Կանխարգելման գործիքակազմ» (Framework of Analysis for Atrocity Crimes: A tool for prevention) փաստաթղթով սահմանված՝ զանգվածային ոճրագործության նախանշան հանդիսացող գործոններին։
Անդրադառնալով Լաչինի միջանցքով անխափան տեղաշարժ ապահովելու վերաբերյալ Արդարադատության միջազգային դատարանի ս.թ. փետրվարի 22-ի որոշմանը՝ Մհեր Մարգարյանը շեշտել է, որ Ադրբեջանի կողմից դրա իրականացումից հրաժարվելն ի ցույց է դնում միջազգային պարտավորությունների հանդեպ վերջինիս բացահայտ արհամարանքը՝ նշելով զանգվածային ոճրագործության բոլոր նախանշանների առկայության պայմաններում ՄԱԿ կողմից վաղ ահազանգման մեխանիզմների գործարկման անհրաժեշտությունը։

Невыполнение Азербайджаном решения Гаагского суда свидетельствует о его открытом пренебрежении своими международными обязательствами – постпред Армении при ООН 03/22/2023 13:54 | Лента новостей
Постоянный представитель РА при ООН Мгер Маргарян 21 марта встретился со специальным советником генерального секретаря ООН по предотвращению геноцида Алисой Вайриму Ндериту, чтобы обсудить гуманитарную ситуацию, создавшуюся в результате блокирования Азербайджаном Лачинского коридора, и проявления геноцидальных намерений Азербайджана в отношении армян Нагорного Карабаха.
В ходе встречи было подчеркнуто, что продолжающаяся уже 100 дней блокада является ярким выражением проводимой Азербайджаном политики этнической чистки в отношении армян, о чем с конца декабря прошлого года и генеральному секретарю ООН и специальному советнику периодически предоставлялась информация с армянской стороны. В этом контексте была сделана отсылка к являющимся признаками массовой преступности факторам, которые определены документом "Рамочная основа для анализа злодеяний: инструмент профилактики" (Framework of Analysis for Atrocity Crimes: A tool for prevention), разработанным офисом специального советника по предупреждению геноцида.
Касаясь решения Международного суда об обеспечении бесперебойного движения по Лачинскому коридору от 22 февраля, Мгер Маргарян подчеркнул, что отказ Азербайджана от его исполнения свидетельствует об его открытом пренебрежении международными обязательствами, и указал на необходимость запуска со стороны ООН механизмов раннего предупреждения в условиях наличия всех признаков массового преступления.