Կամ ընդհանրապես գործի մանրամասներից տեղյակ չեն, կամ միտումնավոր կեղծիքներ ու սուտ արտահայտություններ են անում՝ պախարակելու Գրիգորի Խաչատուրովի անունը.փաստաբան 03/20/2023   11:30  |  ԼՐԱՀՈՍ
Գրիգորի Խաչատուրովի նկատմամբ նորմալ իրավական պետությունում ընդհանրապես չէր կարող իրականացվել որևէ հետապնդում՝ այս պայմաններում։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց փաստաբան Միհրան Պողոսյանը։
Նույն վարույթի շրջանակներում մեղադրանք է ներկայացվել նաև Գրիգորի Խաչատուրովի ընկերոջը՝ Էդգար Արշակյանին՝ օժանդակության հատկանիշներով: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել բացակայելու արգելքը։
«Այն մարդիկ, որոնք կպնդեն այս գործով, որ զորամասը վերածվել է գումարի, կամ ընդհանրապես գործի մանրամասներից տեղյակ չեն, կամ միտումնավոր կեղծիքներ ու սուտ արտահայտությոգններ են անում՝ պախարակելու համար Գրիգորի Խաչատուրովի անունը»,- նշեց Պողոսյանը, որը ներկայացնում է Եղիշե Արշակյանի շահերը։
Միհրան Պողոսյանն ընդգծեց, որ զորամաս՝ որպես այդպիսին ընդհանրապես գոյություն չի ունեցել, դա միֆ է, որը հրամցվել է հանրությանը։ Ներկայացնելով իր վստահորդի՝Էդգար Արշակյանի անվամբ սեփականության իրավունքի փաստաթղթի պատճենը՝ Պողոսյանը փաստեց, որ որևէ զորանոց այդտեղ չկա, ամենավառ երևակայությունն էլ ունենալու համար դա զորամաս անվանել չկա, ապա առաջարկեց ԱԺ պատգամավորներին, որոնք բողոքում են զորամասերի բացակայությունից, գնալ ու այդտեղ քնել։
«Փաստացի այստեղ զորամաս չկա, կա ՊՆ-ին ամրակցված տարածք, որը ՊՆ-ն որոշել է վաճառել։ Գրիգորի Խաչատուրովն ընդհանրապես այս որոշման վաճառքի հետ որևէ առնչություն չի ունեցել։ Վերջին հինգ տարում վաճառվել է ՊՆ-ին ամրակցված զորամասերի տարածքներից 71 միավոր, այնպես չէ, որ անթույլատրելի գործարք է տեղի ունեցել։ Երբևէ 60-րդ հոդվածով սահմանված գույքի անօտարելիություն սահմանված չէ, կա ընթացակարգ, որը պահպանելով գույքի վաճառքը թույլատրելի է, այս պարագայում իրենք պնդում են, որ ընթացակարգը չի պահպանվել, այլ ոչ թե՝ չէր կարելի վաճառել»,- նշեց փաստաբանը՝ կրկին ընդգծելով, որ նպատակը եղել է բանակի գեներալին պախարակելը։
Նշված պնդումները բարձրացվել են նաև նախաքննական մարմնում, սակայն Միհրան Պողոսյանի դիտարկմամբ՝ գլխավոր դատախազի՝ քննության ուղղորդման հետևանքով դրանց ուշադրություն չի դարձվել։

Либо не в курсе дела, либо преднамеренно допускают лживые высказывания: адвокат о деле Григория Хачатурова 03/20/2023   12:01  |  Лента новостей
В нормальном правовом государстве уголовное преследование в отношении бывшего командующего третьим армейским корпусом генерала Григория Хачатурова в этих условиях проводиться не может. Об этом на пресс-конференции в понедельник заявил адвокат Мигран Погосян.
Напомним, Григорий Хачатуров проходит обвиняемым по расследуемому в СНБ уголовному делу в отношении экс-министра обороны Армении Сейрана Оганяна. Хачатурову предъявлено обвинение в легализации приобретенной преступным путем недвижимости (отмывание денег) в особо крупных размерах, совершенном с использованием служебного положения.
"Люди, которые в рамках данного дела будут утверждать, что воинская часть превратилась в деньги, либо вообще не в курсе подробностей дела, либо преднамеренно допускают лживые высказывания, чтобы опорочить имя Григория Хачатурова", - отметил Погосян, коорый представляет интересы Егише Аршакяна.
Мигран Погосян отметил, что воинской части как таковой вообще не существовало. По его словам, это миф, который преподносят общественности. Представляя копию документа о праве собственности на имя своего доверителя Эдгара Аршакяна,Погосян констатировал, что там нет никакой воинской части; даже при самой бурной фантазии назвать это воинской части не представляется возможным. Он предложил депутатам НС, которые сетуют на отсутствие воинской части, отправиться туда и там вести расследование.
"Фактически, там нет воинской части, есть закрепленная за Минобороны территория, которую МО решило продать. Григорий Хачатуров не имеет никакого отношения к решению о продаже. За последние пять лет  из закрепленных за МО участков была продана 71 единица, и не то чтобы это недопустимая сделка. По ст. 60 не определена неотчуждаемость указанного имущества. Есть процедура, при соблюдении которой продажа имущества разрешена. В этом случае они утверждают, что процедура не была соблюдена, не говорят, что нельзя было продавать", - заявил адвокат.