Հակոբ Արշակյանի եւ Յուրի Վորոբյովի նախագահությամբ Ծաղկաձորում կայացել է ՀՀ ԱԺ եւ ՌԴ ԴԺ միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 36-րդ նիստը 03/17/2023 15:31 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի եւ Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 36-րդ նիստն այս անգամ անցկացվել է Ծաղկաձորում:
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, հայ-ռուսական համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահ Հակոբ Արշակյանը ողջույնի խոսքում ընդգծել է, որ հայ-ռուսական դաշնակցային փոխգործակցությունը հիմնված է երկու ժողովուրդների պատմականորեն հաստատված բարեկամական հարաբերությունների վրա:
«Մեր երկրները հետեւողականորեն զարգացնում են քաղաքական երկխոսությունը եւ ակտիվացնում համագործակցությունը տարբեր ոլորտներում: Երկու երկրների միջեւ երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդման գործում նշանակալի դեր ունի կառուցողական խորհրդարանական երկխոսությունը ինչպես երկկողմ ձեւաչափով, այնպես էլ միջազգային խորհրդարանական հարթակներում»,- ասել է ԱԺ փոխնախագահը:
ԱԺ փոխխոսնակն անդրադարձել է տարածաշրջանային անվտանգությանն ու առկա սպառնալիքներին, Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակմանը: Հակոբ Արշակյանը հիշեցրել է, որ Լաչինի միջանցքը Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության կյանքի միակ ճանապարհն է, եւ ստեղծված իրավիճակում այնտեղ բնակվող շուրջ 120.000 հայ զրկվել է առաջին անհրաժեշտության ապրանքներից եւ ծառայություններից, այդ թվում` կենսական նշանակություն ունեցող դեղամիջոցներից եւ բժշկական օգնությունից:
«Պաշտոնական Բաքվի նման գործողությունները ոչ այլ ինչ են, քան հայերի` Լեռնային Ղարաբաղի բնիկ բնակիչների էթնիկ զտման քաղաքականության դրսեւորում: Ստեղծված իրավիճակը 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետի կոպտագույն խախտում է: Միջանցքի երկայնքով ազատ տեղաշարժը պետք է վերականգնվի առանց հապաղելու: Այսօր առավել քան արդիական է միջազգային հանրության կողմից Ադրբեջանի վրա ճնշումը մեծացնելու անհրաժեշտությունը»,- ընդգծել է ԱԺ փոխխոսնակը: Նա այս համատեքստում կարեւորել է ռուսական խաղաղապահ առաքելության դերը տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության պահպանման, ինչպես նաեւ Արցախում հումանիտար ճգնաժամի հաղթահարման գործում:
Հակոբ Արշակյանը հիշեցրել է, որ ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանն Ադրբեջանին պարտավորեցրել է ձեռնարկել անհրաժեշտ բոլոր միջոցները` ապահովելու Լաչինի միջանցքով անխոչընդոտ տեղաշարժը: «Ադրբեջանի անօրինական գործողությունները նպաստում են լարվածության աճին եւ խոչընդոտում տարածաշրջանում խաղաղության, անվտանգության եւ կայունության հաստատմանը: Մենք ընդգծում ենք միջազգային մեխանիզմների, այդ թվում` մոնիտորինգի մեխանիզմների գործարկման կամ վերսկսման անհրաժեշտությունը` ապահովելու Լեռնային Ղարաբաղի հայերի իրավունքները եւ անվտանգությունը»,- արձանագրել է նա:
Անդրադառնալով օրակարգային հարցերին` ԱԺ փոխնախագահը վստահեցրել է, որ քննարկումներն ու արված առաջարկներն արդյունավետ խթան կհանդիսանան համընդհանուր խնդիրների լուծման համար, իսկ համատեղ աշխատանքը կնպաստի ջանքերի միավորմանը երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող բազմաթիվ խնդիրների լուծման գործում:
ՌԴ ԴԺ Դաշնության խորհրդի նախագահի տեղակալ, միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահ Յուրի Վորոբյովն ընդգծել է, որ Հայաստանը Ռուսաստանի ավանդական ռազմավարական գործընկերն է, եւ միջազգային հարաբերությունների գլոբալ փոփոխությունների ժամանակաշրջանում խորհրդարանականների միջեւ վստահելի փոխգործակցությունն առավել պահանջված է: Նրա խոսքով Հայաստանի եւ Ռուսաստանի փոխգործակցությունն օժանդակում է Հարավային Կովկասում կայունության եւ անվտանգության ամրապնդմանը: Նա եւս կարեւորել է ռուս խաղաղապահների առաքելությունը տարածաշրջանում խաղաղության ապահովման, Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակման գործում:
Ողջույնի խոսքում երկկողմ հարաբերությունների զարգացմանը, միջխորհրդարանական փոխգործակցությանը, ռազմավարական գործընկերությանը, խնդիրների համալիր լուծման առաջնահերթություններին ու իրականացվող քայլերին են անդրադարձել նաեւ Ռուսաստանում Հայաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Վաղարշակ Հարությունյանը եւ Հայաստանում Ռուսաստանի արտակարգ ու լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը:
Միջխորհրդարանական հանձնաժողովի անդամներն ու երկու երկրների գործադիր իշխանությունների ներկայացուցիչներն օրակարգային հարցերի շրջանակում անդրադարձել են հումանիտար եւ տնտեսական համագործակցության խնդիրներին ու ձեռքբերումներին, ինչպես նաեւ ռուս-հայկական համագործակցության հեռանկարներին` Հայաստանում ռուսերենի, իսկ Ռուսաստանում հայերենի տարածմանն ուղղված միջոցառումներին աջակցելու համատեքստում:
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ, միջխորհրդարանական հանձնաժողովի անդամ Բաբկեն Թունյանն անդրադարձել է տնտեսական համագործակցության խթանմանն ուղղված քայլերին, երկկողմ ապրանքաշրջանառության ծավալների մեծացման հնարավորություններին, ֆինանսական շուկայի խնդիրներին: ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար, միջխորհրդարանական հանձնաժողովի անդամ Սեյրան Օհանյանը խոսել է Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետեւանքով Արցախում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի մասին, ընդգծել ռուսական խաղաղապահ առաքելության դերը տարածաշրջանում խաղաղության պահպանման գործում: Անվտանգային լարված իրավիճակում ռազմատեխնիկական համագործակցության ուղղությամբ կողմերի ուժերը համատեղելու առաջարկ է հնչել:
Ներկայացվել են Հայաստանում ռուսերենի տարածմանն ուղղված քայլերը, կրթական միջոցառումները, գիտակրթական ոլորտում իրականացվող ծրագրերը, միջտարածաշրջանային փոխգործակցության ընդլայնման հեռանկարները: Միջխորհրդարանական հանձնաժողովի անդամ Ալեքսեյ Սանդիկովը նկատել է, որ Հայաստանում ռուսերենը մայրենի լեզվից հետո երկրորդ տեղն է զբաղեցնում: Նա կարեւորել է ռուսական կողմից 60.000 դասագրքեր Հայաստան ուղարկելու որոշումը, որը ռուսերենի խթանմանն ուղղված առանձնահատուկ քայլ կարող է լինել:
Ալեքսեյ Սանդիկովն ընդգծել է, որ գրքերի խմբաքանակով կբավարարվի Հայաստանում ռուսական հոսք ունեցող դպրոցների դասագրքերի պահանջարկը: Խնդիրը բարձրացվել էր նախորդ տարվա հոկտեմբերին ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի այցի ժամանակ ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյի հետ հանդիպման ընթացքում:
Զեկուցողները համոզմունք են հայտնել, որ միջխորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի աշխատանքը նոր ազդակ կհաղորդի երկկողմ հարաբերություններին:
Նիստի ավարտին Հայաստանի Տավուշի մարզի եւ Ռուսաստանի Կրասնոյարսկի երկրամասի միջեւ ստորագրվել է համագործակցության հուշագիր:
Որոշվել է միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 37-րդ նիստն անցկացնել Ռուսաստանի Դաշնությունում` Իրկուտսկում:

Аршакян: действия официального Баку — не что иное, как проявление политики этнической чистки армян, коренных жителей Нагорного Карабаха 03/17/2023   16:28  |  Лента новостей
В Цахкадзоре состоялось 36-е заседание Межпарламентской комиссии по сотрудничеству между НС РА и ФС РФ (МПК). Подробности сообщает пресс-служба парламента Армении.
Вице-спикер НС РА, сопредседатель МПК Акоп Аршакян в своем приветственном слове подчеркнул, что армяно-российское союзническое  взаимодействие основано на исторически сложившихся отношениях дружбы между народами наших стран.
“Наши страны последовательно развивают политический диалог, активизируют сотрудничество в различных областях. Взаимные регулярные визиты на самых высоких уровнях, а также встречи и мероприятия в различных форматах способствуют еще более тесному и многогранному взаимодействию наших государств. Значительная роль в укреплении двусторонних отношений двух стран принадлежит конструктивному парламентскому диалогу как в двустороннем формате, так и на международных парламентских платформах ”,  - подчеркнул заместитель председателя НС.
Аршакян коснулся региональной безопасности и существующих угроз, незаконного блокирования Лачинского коридора. Он напомнил, что данный коридор является единственной дорогой жизни для населения Нагорного Карабаха, связывающей  его с Арменией и остальным миром. В сложившейся ситуации, а также из-за блокировки энергетической инфраструктуры Нагорного Карабаха около 120 тысяч армян, проживающих в Нагорном Карабахе, оказались лишены доступа к товарам и услугам первой необходимости, в том числе к жизненно важным лекарствам и медицинскому обслуживанию.
“Подобные действия официального Баку являются не чем иным, как проявлением политики этнической чистки армян – коренных жителей Нагорного Карабаха. Сложившаяся ситуация является вопиющим нарушением  пункта 6 Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 г . Свободное передвижение по коридору должно быть безотлагательно восстановлено. Сегодня необходимость усиления давления на Азербайджан со стороны международного сообщества более чем актуальна”, - отметил вице-спикер НС. В этом контексте он подчеркнул роль российского миротворческого контингента в поддержании мира и стабильности в регионе, а также в предотвращении гуманитарной катастрофы в Арцахе.
Аршакян напомнил, что Международный суд ООН обязал Азербайджан принять все необходимые меры для обеспечения беспрепятственного передвижения лиц, транспортных средств и грузов по Лачинскому коридору в обоих направлениях. Незаконные действия Азербайджана способствуют нарастанию напряженности и сильно препятствуют установлению мира, безопасности и стабильности в регионе. Мы подчеркиваем необходимость задействования или возобновления международных механизмов, в том числе мониторинговых механизмов, для обеспечения прав и безопасности армян Нагорного Карабаха” - отметил он.
Вице-спикер НС, коснувшись вопросов повестки дня, заверил, что обсуждения и высказанные предложения станут действенным стимулом для решения общечеловеческих проблем, а совместная работа будет способствовать объединению усилий в ходе разрешения многих проблем, представляющих взаимный интерес.
Заместитель председателя Совета Федерации РФ, сопредседатель Межпарламентской комиссии Ю.Воробьев, подчеркнул, что Армения является традиционным стратегическим партнером России, и в период глобальных изменений в международных отношениях наиболее востребовано надежное взаимодействие между парламентариями. По его словам, сотрудничество между РА и РФ способствует укреплению стабильности и безопасности на Южном Кавказе. Ю.Воробьев также подчеркнул миссию российских миротворцев по обеспечению мира в регионе и разблокированию Лачинского коридора.
В приветственном слове Чрезвычайный и Полномочный посол РА в РФ Вагаршак Арутюнян и Чрезвычайный и Полномочный посол России в Армении Сергей Копыркин также коснулись развития двусторонних отношений, межпарламентского взаимодействия, стратегического партнерства, приоритетов и шагов для решения сложных задач.
Члены МПК и представители органов исполнительной власти двух стран коснулись вопросов и достижений гуманитарно-экономического сотрудничества, а также перспектив российско-армянского взаимодействия в контексте мер поддержки, направленных на распространение русского языка в Армении и армянского – в России.
Заместитель председателя Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам, член МПК Бабкен Тунян коснулся шагов по развитию экономического сотрудничества, возможностей увеличения объемов двусторонней торговли, проблем финансового рынка. Руководитель фракции НС “Армения”, член МПК Сейран Оганян, коснувшись гуманитарного кризиса в Арцахе из-за блокирования Лачинского коридора, подчеркнул роль российской миротворческой миссии в поддержании мира в регионе. В напряженной обстановке безопасности сделано предложение об объединении сил сторон в военно-техническом сотрудничестве.
Представлены шаги по распространению русского языка в Армении, образовательные мероприятия, программы, реализуемые в научно-образовательной сфере, перспективы расширения межрегионального сотрудничества. Член МПК Алексей Сандыков заметил, что в Армении русский язык является вторым после родного. Он подчеркнул решение российской стороны отправить в Армению 60 тысяч учебников, что может стать особенным шагом на пути популяризации русского языка.
Сандыков заметил, что партия книг удовлетворит спрос на учебники в школах   Армении с русским уклоном. Вопрос был поднят в октябре прошлого года в ходе визита председателя НС Алена Симоняна на встрече с председателем СФ ФС РФ Валентиной Матвиенко.
Выступавшие выразили уверенность, что работа МПК придаст новый импульс двусторонним отношениям.
В завершение заседания подписан меморандум о сотрудничестве между Тавушской областью РА и Красноярским краем РФ.