ԿԽՄԿ միջնորդությամբ Արցախից 12 բուժառու է տեղափոխվել ՀՀ տարբեր բուժհաստատություններ 03/17/2023 12:38 | ԼՐԱՀՈՍ
Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ Առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից ուռուցքային և սիրտ-անոթային համակարգի ծանր հիվանդություններով 12 անձ այսօր՝ մարտի 17-ին, «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել է ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։ Այս մասին հայտնում է Արցախի առողջապահության նախարարությունը։
«Արևիկ» բուժմիավորումում 7 երեխա գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում 5 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 1-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում։
Մինչ այսօր «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ընդհանուր 194 հիվանդ։

МККК перевез еще 12 тяжелобольных пациентов из блокадного Арцаха в Армению 03/17/2023   12:46  |  Лента новостей
В связи с блокадой Арцаха сегодня, 17 марта, при посредничестве Международного Комитета Красного Креста 12 пациентов с онкологическими заболеваниями и заболеваниями сердечно-сосудистой системы были перевезены в различные специализированные медицинские центры Республики Армения из Республиканского медцентра министерства здравоохранения Республики Арцах. Об этом сообщает Минздрав Арцаха.
Согласнос общению, 10 пациентов, ранее направленных на лечение в Армению в рамках государственного заказа, вместе с сопровождающими вернулись в Арцах.
7 детей находится в отделении неонатологии и реанимации медобъединения “Аревик”.
До сегодняшнего дня при посредничестве и сопровождении Международного Комитета Красного Креста из Арцаха в Армению были перевезены 194 пациентов.