Թշնամին Գեղարքունիքի, Տավուշի և Արցախի երկայնքով զինտեխնիկա է կուտակում. Թովմասյան 03/17/2023 14:02 | ԼՐԱՀՈՍ
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» ընդդիմադիր խմբակցության պատգամավոր, ԱԺ մարդու իրավունքների հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանին սահմանամերձ գյուղերի բնակիչներն ու զինվորականներն ահազանգել են, որ թշնամին Գեղարքունիքի, Տավուշի և Արցախի երկայնքով զինտեխնիկա է կուտակում։ Այս մասին պատգամավորը հայտնեց լրագրողների հետ զրույցում՝ նշելով, որ ամենօրյա կապի մեջ է սահմանամերձ գյուղերի բնակիչների հետ, ովքեր ահազանգում են իրենց տեսածի մասին։
«Ես շատ հաճախ եմ լինում մարզերում, շատ հաճախ եմ շփվում քաղաքացիների հետ և նույնիսկ մեկ անկանոն կրակոցի դեպքում ինձ ասում են, որ այսինչ վայրկյանին կրակոց եղավ։ Այս անգամ բնակիչները նշված ուղղություններով զինտեխնիկայի շարժ են նկատել, որի մասին հայտնել են ինձ»,- նշեց նա։
Թովմասյանը խնդրի մասին տեղեկացրել է իր միջազգային գործընկերներին, որոնց ինքնությունը բացահայտել չի ցանկանում։ Ասում է՝ դրա համար նրանց համաձայնությունն է պետք, որը դեռևս չունի։ Պատգամավորի գնահատմամբ՝ արձագանքը բավականին մեծ է եղել և բոլորը խոստացել են ուշադրությամբ հետևել իրադարձությունների զարգացմանը, անհրաժշետության դեպքում փորձել կանխել հնարավոր ագրեսիան։
«Ունեմ արձագանքներ տարբեր գերտերությունների ամենաբարձր մակարդակով, որ իրենք հետևում են իրադարձություններին, հետևում են ընթացքին և մեծ ուշադրությամբ կհետևեն ն աև հետագա զարգացումներին՝ փորձելով կանխել որոշակի գործողություններ»,- հավելեց պատգամավորը։

Азербайджан стягивает военную технику вдоль Гегаркуника, Тавуша и Арцаха - Товмасян 03/17/2023   14:17  |  Лента новостей
Жители приграничных сел и военные предупредили депутата от оппозиционной фракции НС «Честь имею», председателя парламентской комиссии по правам человека Тагуи Товмасян о том, что враг стягивает военную технику вдоль Гегаркуника, Тавуша и Арцаха. Об этом депутат заявила в беседе с журналистами, отметив, что находится в ежедневном контакте с жителями приграничных сел, которые сообшают об увиденном.
"Я очень часто бываю в областях, очень часто общаюсь с гражданами, и даже при одном выстреле мне говорят что в такую-то секунду велась стрельба. В этот раз жители заметили движение военной техники в упомянутых направлениях и сообщили мне об этом", - сказала она.
Товмасян проинформировала об этом международных партнеров, имена которых не пожелала раскрывать. Она отметила, что для этого ей нужно их согласие, которого у нее пока нет. По оценке депутата, реакция была довольно серьезной, и все пообещали внимательно следить за развитием событий и при необходимости попытаться пресечь возможную агрессию.
"Отклик был от различных сверхдержав на разных уровнях, в частности, о том, что они следят за ходом и будут пристально следить и за дальнейшими процессами, пытаясь пресечь определенные действия", - добавила депутат.